Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Australská hypotéka v českém prostředí

S pojmem australská hypotéka přišla na český trh v roce 2012 Hypoteční banka. Produkt s tímto názvem nabízela v letech 2012 až 2015. Tento název má také zapsaný jako ochrannou známku na Úřadu průmyslového vlastnictví. V České republice tedy může termín australská hypotéka používat jako jediná.

Australská hypotéka: Jak funguje

Princip fungování australské hypotéky od Hypoteční banky se dá shrnout do jedné věty: Čím vyšší částku si půjčíte, tím nižší úrokovou sazbu získáte.

Pod zajímavým názvem se v zásadě skrývá klasická hypotéka a současně i chytrý marketingový tah Hypoteční banky. Nižší úrok v závislosti na celkové výši zapůjčených peněžních prostředků není u hypotečních úvěrů žádnou novinkou.

Podmínkou pro poskytnutí slevy z úrokové sazby byla fixace na 5 let. Nejlepší úrok zpravidla dostanete při fixaci hypotéky na 5 až 7 let. Takže i v tomto bodě se nabídka Hypoteční banky v podstatě shoduje s konkurencí.

Za vypůjčené peníze klient ručil nemovitostí. Podpisem smlouvy tedy banka získala zástavní právo na danou nemovitost.

Výhody australské hypotéky

 • Australská hypotéka byla výhodná především pro žadatele o úvěr, kteří si půjčili větší finanční obnos. Jak již bylo řečeno, výše slevy na úrokovou sazbu totiž přímo vycházela z celkové výše úvěru.

 • Klienti, kteří si od banky půjčili 70 % odhadní ceny nemovitosti, navíc neplatili žádné bankovní poplatky. U hypotečního úvěru ve výši 85 % byly poplatky pevně stanoveny na 2900 Kč.

Nevýhody australské hypotéky

 • Slevu na úrokovou sazbu získali pouze žadatelé, kteří si půjčili vyšší peněžní částku (minimálně 1 mil. Kč).
 • Fixace úrokové sazby na 5 let. Za takto dlouhou dobu může výše úrokové sazby u konkurenčních bank klesnout a ve výsledku to pro vás, jako klienta, nemusí být výhodné.
 • Klient musel mít našetřeno minimálně 15 % ceny nemovitosti. Hypoteční banka nabízela maximálně 85% hypotéku.

Australská hypotéka v zahraničí

S termínem australská hypotéka se setkáme také za hranicemi České republiky. V USA tímto pojmem označují tzv. flexibilní hypotéku, která se poprvé objevila v Austrálii v 90. letech.

Flexibilní hypotéka

Flexibilní hypotéka pružně reaguje na aktuální finanční situaci klienta. Klient má možnost odložit splátky nebo přerušit splácení hypotečního úvěru, pokud má problém se splácením. Stejně tak může upravit výši pravidelných měsíčních splátek, využít mimořádné splátky před výročím fixace nebo hypotéku zcela splatit bez dalších bankovních poplatků.

Offsetová hypotéka

Speciálním typem flexibilní hypotéky je tzv. offsetová hypotéka, která je známá také jako hypotéka se zápočtem úspor. Tento produkt je určen pro klienty, kteří mají větší objem finančních prostředků, ale rozhodnou se využít hypoteční úvěr, protože chtějí mít peníze k dispozici.

Klient uloží peníze na běžný nebo spořicí neúročený účet zvolené banky. Úroky platí pouze z rozdílu mezi jistinou hypotečního úvěru a zůstatkem na účtu. S penězi na účtě může volně nakládat. Ovšem musí počítat s tím, že čím více z účtu vybere, tím více zaplatí na úrocích.

Příklad: Pokud v bance získáte hypotéku na 4 mil. Kč a na účtě máte 1 mil. Kč. Úroky budete platit pouze z částky 3 mil. Kč.

Často se ptáte

 • Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
 • Co je to fixace hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Co je to fixace hypotéky?
 • Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?
  Zobrazit odpověď
  Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?
 • Podle čeho si mám vybírat hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Podle čeho si mám vybírat hypotéku?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jan Pekař, 35 let, úroková sazba s několika “ale”

Honza dostal od banky nejnižší možnou nabídku, která na trhu byla, a banka mu ji propočetla a schválila. Bohužel až v návrhu úvěrových smluv objevil další skryté podmínky, které bude muset splnit, aby na slíbenou sazbu vůbec dosáhnul. Nakonec se měsíční splátka zdražila cca o 3500 Kč.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0