Pro zaměstnavatele je velkou výhodou především daňová uznatelnost pojištění odpovědnosti zaměstnance. Je to výdaj, o který si může snížit základ daně, a státu tak zaplatit na daních méně.

Daňová uznatelnost pojištění odpovědnosti zaměstnance

Zaměstnavatel vám může vyjít vstříc a částku za pojištění odpovědnosti zaměstnance zahrnout do daňově uznatelných nákladů, přesněji tedy benefitů. A to dle Zákona o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. § 24 odst.2 písm.j.

Úhrada pojištění odpovědnosti zaměstnavatelem

Aby mohl zaměstnavatel poskytnout příspěvek na pojištění odpovědnosti zaměstnance, pak je v zásadě důležité splnit 2 základní podmínky:

 • Poskytování tohoto druhu benefitů musí být uvedeno ve vnitřních předpisech společnosti, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
 • Musí se jednat o výdaj, který souvisí s dosažením, zajištěním nebo udržením zdanitelných příjmů.

Frenkee box
Zaměstnavatel si úhradou pojištění odpovědnosti zaměstnance vlastně chrání vlastní majetek před vznikem škody.

Účtování pojištění odpovědnosti zaměstnance

Pro zaměstnance jde o běžný příjem ze závislé činnosti a je tedy zdaněn s klasickou měsíční mzdou. Následně spadá do vyměřovacího základu pro výpočet výše sociálního a zdravotního pojištění.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je to závislá činnost?

  Závislá činnost je taková činnost, která není vykonávána zcela nezávisle, tedy pod vlastním jménem, na vlastní účet, s vlastní odpovědností. Naopak je prováděna podle pokynů toho, kdo vám odměnu za vykonanou práci vyplácí.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Kdo může být zaměstnavatelem?

  Zaměstnavatelem může být fyzická i právnická osoba, která zaměstnává fyzické osoby (zaměstnance).
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Jana, 38 let, marketingová specialistka

Jana pracuje jako marketingová specialistka a od svého zaměstnavatele má k dispozici služební notebook Apple. Jana má také ráda květiny. Bohužel tato kombinace vedla k poničení služebního počítače, když se jí povedlo na počítač převrhnout vázu na pracovním stole. A voda udělala své. Při servisu došlo k výměně napájení a baterie, což stálo skoro 10 000 Kč. Jana k úhradě využila pojištění odpovědnosti za škody způsobené zaměstnavateli a nemusí nic platit ze své kapsy.

Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky