Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka od zahraniční banky: Jak funguje

Princip fungování hypotéky od zahraniční banky je v zásadě stejný, jako je tomu u hypotečních úvěrů sjednaných v České republice. Klientovi je schválena hypotéka na byt, hypotéka na dům, případně hypotéka na pozemek nebo jinou nemovitost a banka výměnou za peněžní prostředky získá zástavní právo na nemovitost (kupovanou nebo jinou).

Frenkee box
Zajímá tě, jak funguje hypotéka a jaké dokumenty potřebuješ pro vyřízení hypotéky? Potřebné odpovědi najdeš v mých nejnovějších článcích.

Zahraniční banky, stejně jako ty české, zajímá především:

 

 • Věk žadatele o úvěr. Hypotéka pro mladé je spojena s výhodnějšími podmínkami úvěru. Banky vycházejí z předpokladu, že příjmy klienta v produktivním věku budou v průběhu let stoupat a mladý žadatel tedy nepředstavuje velké riziko.
 • Příjem a bonita žadatele. Problém může nastat například v momentě, kdy máte už jeden hypoteční úvěr a žádáte o druhou hypotéku. Banka vám hypotéku nemusí schválit, nebo vám nabídne horší podmínky.

 

 • Ukazatele DSTI (Debt Service To Income) a DTI (Debt To Income). Tyto ukazatele poskytují jasnou představu o zadluženosti klienta. Vždy záleží na pravidlech dané země a centrální banky, která stanoví (případně doporučí) výši těchto ukazatelů.

Frenkee box
V České republice výši ukazatelů DSTI a DTI ovlivňuje Česká národní banka, která tyto ukazatele využívá od roku 2018. V minulosti šlo spíše o doporučení, ale od 1. dubna 2022 musí komerční banky rozhodnutí ČNB plně dodržovat. Hodnota ukazatele DSTI je stanovena na 45 % (u žadatelů o úvěr mladších 36 let je to 50 %) a hodnota ukazatele DTI nesmí překročit hodnotu 8,5 (s výjimkou žadatelů mladších 36 let, u kterých projde i hodnota 9,5). Zajímá tě, jak konkrétně ČNB ovlivňuje hypoteční úvěry a jak šel čas s hypotékami v ČR? Přečti si můj nejnovější článek.

Hypotéka od zahraniční banky: Na co si dát pozor

V mnohém se hypotéka od zahraniční banky podobá hypotečnímu úvěru od tuzemské banky, ale má i své odlišnosti, se kterými musíte počítat:

 • Nižší LTV hypotéky (Loan To Value). Poměr mezi výší hypotečního úvěru a odhadní cenou nemovitosti bude pravděpodobně nižší, než je tomu v České republice.

Frenkee box
Ve státech západní a jižní Evropy obvykle získáš 80%, někdy dokonce jen 70% hypotéku. Co to pro tebe znamená? Zbývající část ceny nemovitosti musíš financovat z vlastní kapsy.

 • Odlišná úroková sazba. Počítejte také s tím, že v zahraničí pravděpodobně nezískáte stejný úrok, jaký v současné době nabízejí české banky. Samozřejmě si můžete i polepšit, ale v některých případech také pořádně připlatit. Vždy záleží na konkrétní zemi a zvolené zahraniční bance.
 • Více papírování. Banka v případě hypotéky pro cizince rozlišuje 2 skupiny žadatelů, a to cizince s trvalým pobytem a cizince bez trvalého pobytu. Druhá skupina je pro banku rizikovější, a proto důkladněji zkoumá příjmy klienta, bankovní historii a další dokumentaci.

Frenkee box
Rozhoduješ se nad koupí vily ve Španělsku, nebo v Jižní Americe? Pro občany ČR je jednodušší získat hypotéku v některém ze států Evropské unie. A platí to i naopak. Cizinci, kteří jsou občany Evropské unie, snáze získají hypotéku od české banky.

 • Úřední překlad dokumentů pro schválení hypotéky od zahraniční banky. Všechny dokumenty musíte nechat úředně přeložit, aby je banka mohla uznat a schválit.
 • Odlišné podmínky hypotečního úvěru. Sjednání hypotéky od zahraniční banky může být spojeno s dalšími bankovními poplatky. Předem si zjistěte, jaké jsou podmínky úvěru a současně i vše o splácení hypotéky. Nepřekvapí vás tedy například vysoká pokuta za předčasné splacení hypotéky.
 • Za úvěr musíte ručit nemovitostí v zahraničí. Tedy přesněji řečeno ve státě, kde o hypotéku od zahraniční banky žádáte.

Frenkee box
Obdobným způsobem funguje ručení za hypotéku na nemovitost v zahraničí od české banky. V tomto případě se zástavní právo vždy vztahuje na nemovitost v České republice.

Máte zájem o hypoteční úvěr? Koupi nemovitosti v zahraničí můžete uskutečnit i prostřednictvím české banky. Stačí pár kliknutí a připravíme vám nezávaznou nabídku na míru.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je LTV hypotéky?

  LTV je anglická zkratka pro Loan to value. Jde o poměr toho, jak velký úvěr si od banky vezmete a jaká je odhadní cena kupované nemovitosti. Standardně se vyjadřuje v procentech ceny nemovitosti. Pokud si tedy kupujete byt za 5 milionů Kč a banka vám na něj schválí hypotéku ve výši 4 miliony Kč, bude hodnota LTV 80 %. LTV je jedním z faktorů, které ve výsledku ovlivňují výši úrokové sazby.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak si mám stanovit výši měsíčních splátek u hypotéky?

  Každý měsíc vám po odečtení všech pravidelných splátek – tedy nejen hypotéky – musí zůstat minimálně 55 % čistého příjmu. Obecně se ale doporučuje splátky nastavit tak, aby nepřesahovaly 30 % měsíčního příjmu. Můžete si taky vyzkoušet 2 až 3 měsíce nanečisto odkládat sumu, kterou plánujete za hypotéku dávat. Tak nejlépe uvidíte, jak to změní vaši finanční situaci.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Podle čeho si mám vybírat hypotéku?

  Kromě úroků se při výběru hypotéky zaměřte i na další poplatky, které s úvěrem souvisí. Jsou to hlavně poplatky za vyřízení hypotéky, za odhad ceny nemovitosti nebo za vedení účtu u dané banky. Mezi důležitá kritéria ale patří třeba i nutnost pojištění nemovitosti. Hlavní údaj, který by vás proto měl při výběru hypotéky zajímat, je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ta říká, kolik ročně za hypotéku ve skutečnosti zaplatíte.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak je to s dalšími poplatky u koupi nemovitosti v zahraničí?

  Když si kupujete nemovitost v zahraničí, musíte počítat s daněmi, které stanovuje tamní zákon. To znamená, že při koupi nemovitosti například v Itálii sice neplatíte daň z nabytí nemovitosti českým úřadům, ale odvedete příslušné daně přímo v Itálii. Vyplatí se proto zjistit si jejich výši dopředu.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Jan Pekař, 35 let, úroková sazba s několika “ale”

Honza dostal od banky nejnižší možnou nabídku, která na trhu byla, a banka mu ji propočetla a schválila. Bohužel až v návrhu úvěrových smluv objevil další skryté podmínky, které bude muset splnit, aby na slíbenou sazbu vůbec dosáhnul. Nakonec se měsíční splátka zdražila cca o 3500 Kč.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky