Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka bez nemovitosti: Jak to funguje

Chcete využít výhodné úrokové sazby u hypotéky, ale zatím jste nevybrali žádnou nemovitost? Přesně pro takovou situaci je tady hypotéka bez nemovitosti. Vyřizování hypotéky bez nemovitosti probíhá velmi podobně jako žádost o klasický hypoteční úvěr.

Frenkee box
Chceš si udělat jasno v tom, jaké dokumenty potřebuješ pro vyřízení hypotéky? Přečti si můj článek, kde najdeš veškeré informace.

Postup u hypotéky bez nemovitosti je následující:

 1. Odeslání žádosti.
 2. Posouzení finanční důvěryhodnosti žadatele (bonita).
 3. Rozhodnutí banky, do kdy musíte vybrat nemovitost.
 4. Schválení hypotéky.
 5. V okamžiku, kdy se rozhodnete pro koupi, necháte vypracovat odhad nemovitosti.
 6. Zapsání zástavního práva banky do katastru nemovitostí.
 7. Čerpání hypotečního úvěru.

Frenkee box
Princip hypotéky bez nemovitosti se příliš neliší od toho, jak funguje hypotéka klasická. Jediné, co ve schvalovacím procesu chybí, je daná nemovitost.

Podívejte se na video z Frenkeeho hypoteční akademie, kde s hypoteční odbornicí Veronikou řešíme, jak postupovat, když ještě nemáte vybraný svůj vysněný domov, ale chcete si vzít hypotéku. Všechny díly najdete ve Frenkeeho hypoteční akademii.

 

Hypotéka bez nemovitosti: Pro a proti

Jako každý hypoteční úvěr má i hypotéka bez nemovitosti své klady a zápory.

Výhody hypotéky bez nemovitosti

 • Můžete využít aktuální úrokové sazby.
 • Máte již schválenou hypotéku, a tedy i peníze na zaplacení nemovitosti. Nemusíte se tedy bát, že vás někdo předběhne a koupí váš vysněný dům či byt, protože se zdržíte řešením hypotéky.

Nevýhody hypotéky bez nemovitosti

 • Je možné, že ve stanoveném termínu nenajdete vhodnou nemovitost.

Frenkee box
Předem se v bance informuj o výši poplatku, který musíš zaplatit v případě, že nenajdeš nemovitost ke koupi, a z toho důvodu hypotéku nevyčerpáš.

 • Hypotéku můžete použít pouze ke koupi nemovitosti. Neslouží tedy jako hypotéka na rekonstrukci nebo výstavbu nového domu.
 • Výši hypotečního úvěru nejde navýšit. Samozřejmě se ale může stát, že nemovitost ve finále stojí více. Banka vám ale více peněz nepůjčí.

Frenkee box
Zvaž hypotéku na vyšší částku. Pokud nakonec koupíš levnější nemovitost, ze zákona nemusíš vyčerpat až 20 % schválené částky a banka po tobě nesmí požadovat žádné poplatky.

Máte zájem o hypoteční úvěr? Frenkeeho hypoteční specialisté vám připraví nezávaznou nabídku přesně na míru. 

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Jaká je doba vyřízení hypotéky?

  Od podání žádosti po vyřízení hypotéky většinou uběhne přibližně měsíc. Nejvíc času standardně zabere shromáždění všech potřebných dokumentů, dokládání příjmů a odhad nemovitosti. Pak následuje samotné schvalování bankovním specialistou, které běžně trvá několik dní. Může se ale stát, že od vás banka bude potřebovat doplnit nějaké informace, v tom případě se doba samozřejmě protáhne.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Je možné dostat 100% hypotéku?

  Hypotéku, ze které byste financovali celou hodnotu nemovitosti, dneska žádná banka nenabízí. Na základě nařízení České národní banky vám smějí poskytnout hypoteční úvěr maximálně na 90 % ceny nemovitosti. I to je ale spíš výjimečné a banky si tuto možnost většinou schovávají jen pro žadatele, kteří si kupují první bydlení. Standardem je úvěr, který pokryje 80 % částky, za kterou byt nebo dům kupujete.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Banka po mně požaduje odhad nemovitosti. Jak mám odhadce najít?

  Seznam odhadců vám poskytne přímo banka. Můžete se samozřejmě rozhodnout i pro vlastního odhadce, ale v takovém případě banka nemusí odhad nemovitosti uznat.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Jana Mlčochová, 31 let, “oběhala” si vše sama

Jana vyhledala služby hypotečního poradce, který jí ale v podstatě jen dal nabídku na úrokovou sazbu úvěru. Odeslal propočet na banku a tím pro něj práce skončila, což není mezi poradci výjimkou. Jana si pak sama musela oběhat všechny dokumenty, detailně projít úvěrovou smlouvu a pohlídat si čerpání. Byla docela překvapená, když od známých zjistila, že takhle to běžně nechodí.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky