Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Co je odpovědnost vlastníka nemovitosti za škodu?

Jde o druh pojištění odpovědnosti, z kterého vám pojišťovna do sjednaného limitu uhradí škodu, kterou způsobíte vlastnictvím nebo užíváním nemovitosti někomu jinému na majetku nebo na zdraví. Donedávna se sjednávalo pouze jako doplněk pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti – tedy pojištění majetku – dnes ho pojišťovna nabízejí i samostatně, nebo jako připojištění k pojištění odpovědnosti z běžného občanského života. 

Frenkee box
U některých pojišťoven za připojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti k běžné pojistce na blbost připlácíte, někde je v ceně - jako třeba u mě :-) Podívejte se na srovnání pojistek na blbost, které lze v Česku aktuálně sjednat online jako samostatný produkt.

Typické situace, ve kterých vás pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti ochrání:

 • Sníh spadne z vaší střechy na zaparkované auto, čímž vznikne škoda na majetku.
 • Z vašeho bytu nebo domu se rozšíří požár do okolních bytů a domů.
 • Hasiči při hašení vašeho bytu pořádně prokropí i sousedy pod vámi.
 • Ze stromu na vaší zahradě spadne větev na sousedův majetek.
 • Kolemjdoucí uklouzne na namrzlém chodníku před vaším domem a zlomí si nohu.

Frenkee box
Zábavná debata se roky vede o to, kdo má na starosti úklid chodníku kolem domu – zda majitel, nebo správa komunikací. Znám odpověď – přístupové chodníky k bytovým domům, které leží na pozemcích patřících vlastníkům domu, schody před domem a bezprostřední prostory před vstupem do budovy musí uklízet majitel, společenství vlastníků jednotek, bytové družstvo atd. Proto se ti jako majiteli nemovitosti pojištění odpovědnosti z vlastnictví bude hodit.

Jak se také říká pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti?

 • Pojištění odpovědnosti za škodu vyplývající z držby budovy, stavby nebo bytu
 • Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
 • Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti

Z pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti za škodu se hradí nejen újma na zdraví a majetku, ale také náklady nutné k právní ochraně pojištěného, aby se finanční újma minimalizovala – je to přeci jen i v zájmu pojišťovny, která škodu bude z pojistky hradit.

Frenkee box
Pokud plánuješ pořízení bytu nebo domu na hypotéku, budeš si muset sjednat pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti povinně. Bude to po tobě chtít banka.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Platí pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti i na rozestavěnou nemovitost/stavbu?

  Ano platí.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Mám pronajatý byt a bojím se škod, které bych mohl způsobit sousedům. Mám si sjednat pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti, nebo pojištění odpovědnosti z běžného občanského života?

  Stačí pojištění odpovědnosti z běžného občanského života, pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti by měl mít váš pronajímatel.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Platí pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitost i na škody, které způsobí moji krátkodobí hosté přes Airbnb?

  Pojištění se nevztahuje na činnosti spojené s krátkodobými pronájmy nemovitosti.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Rodina Kuchařových, vytopený soused

Rodina Kuchařových bydlí dlouhá léta v pronajatém bytě. V létě odjeli na víkend do jižních Čech za rodiči paní Kuchařové. Z víkendu se ale v sobotu museli vrátit zpět, protože je volal soused, který bydlí pod nimi, že mu ze stropu kape voda. V bytě Kuchařových ve stěně za kuchyňskou linkou praskla trubka a způsobila únik velkého množství vody, které postupně začalo prosakovat do bytu o patro níž. Nakonec byla škoda vyčíslena na necelých 83 000 Kč. Kuchařovi mají sjednané pojištění občanské odpovědnosti, které již v základu kryje i odpovědnost plynoucí z vlastnictví nebo užívání nemovitosti. Tuto škodu tedy pokryla kompletně pojišťovna.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky