Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Pojištění budovy

Pojištění budov se vztahuje na veškeré obytné budovy a vedlejší stavby na stejném pozemku. Může se jednat o rodinný dům, rekreační objekt, byt v osobním vlastnictví, garáž, bazén, plot nebo třeba skleník.

Frenkee box
Budovu si můžeš pojistit i v případě, že ještě není dostavěná a zkolaudovaná.

Každé pojištění budovy musí zahrnovat tato rizika:

 • požár a výbuch
 • pád letadla, případně nákladu
 • vichřice, krupobití a úder blesku

Do balíčku se pak nejčastěji přidává pojištění i na tato rizika:

 • krádež vloupáním nebo vandalismus
 • povodeň a záplava
 • sesuv půdy
 • pád stromu a dalších vysokých objektů
 • zemětřesení
 • kouř

Pojištění bytového domu

Pokud vlastníte bytový dům, pojištění jednotlivých bytů nestačí. Je potřeba pojistit celou budovu. Navíc se hodí sjednat i pojištění odpovědnosti z vlastnictví bytového domu – třeba pro případ, že odpadne kus omítky a poničí cizí majetek na chodníku.

Do pojištění bytového domu spadá:

 • Samotný dům a vedlejší stavby, jako jsou garáže, kočárkárna, trafostanice, dětské hřiště nebo společný bazén.
 • Součásti bytového domu a vedlejších staveb, které zahrnují například anténu, elektromotor, výtah, kotel, tepelné čerpadlo a tak dále.
 • Zařízení společných prostor – to znamená stavební materiál, hasicí přístroje, případně zařízení pro údržbu domu.

Pojištění rodinného domu

Když si rodinný dům pořizujete na hypotéku, musíte ho bezpodmínečně nechat pojistit. Bez toho vám banka úvěr neschválí. Pojištění se vám ale bude hodit i v případě, že máte pozemek a dům si na něm teprve plánujete postavit. Dům si ale můžete pojistit už ve chvíli, kdy začnete se stavbou. Budete k tomu potřebovat jen číslo stavební parcely a odhad finální ceny domu. Pojištění se pak vztahuje i na stavební materiál, který máte uložený na oploceném pozemku.

Cena pojištění domu

Kolik přesně za pojištění zaplatíte, se odvíjí od několika faktorů:

 • Na jakou částku chcete nemovitost pojistit. Čím vyšší má dům hodnotu, tím víc vás bude stát i pojištění. Hodnotu majetku se ale nevyplácí podceňovat a riskovat takzvané podpojištění. Mohlo by se vám v případě pojistné události stát, že nedostanete všechny peníze.
 • Jak velkou spoluúčast jste ochotni nést. Čím vyšší spoluúčast si domluvíte, tím nižší částku budete platit. Dobře si ale rozmyslete, jaká spoluúčast se vám ještě vyplatí.
 • Jaká rizika do pojištění zahrnete. Můžete si vybrat základní balíček s krytím nejčastějších rizik, nebo naopak plný rozsah. Rozhodnutí by se ale mělo zakládat na reálných hrozbách, kterým může váš dům v budoucnu čelit. Pokud bydlíte na kopci daleko od vodních toků, připojištění proti povodni asi bude zbytečné.
 • Kde váš dům stojí. Zpravidla si připlatíte, pokud máte dům v Praze nebo v oblasti s rizikem povodní.
 • Jestli pojišťujete rozestavěnou, nebo dokončenou nemovitost. V případě stavby zaplatíte o několik desítek procent méně. Některé pojišťovny vám tuto výhodu dokonce ponechají i první rok po kolaudaci.

Frenkee box
Pokud u pojišťovny máte sjednanou i další smlouvu, může vás pojištění vyjít o něco levněji.

Pojištění domu v záplavové oblasti

Než se rozhodnete dům pojistit, zjistěte si, jestli neleží v záplavovém území. To je oblast, která se zatopí během přirozené povodně. Rozlohu záplavového území vždycky stanovuje správce daného vodního toku a řídí se při tom vodním zákonem.

Jestli je váš rodinný dům nebo třeba chata v záplavovém území, zjistíte na mapě Povodňového plánu České republiky.

Pak ale záleží i na tom, jak velká voda oblast může zaplavit – podle toho pojišťovny rozlišují 4 povodňové zóny. U 500leté vody je riziko minimální a s pojištěním nebudete mít problém. Pokud by ale váš dům měla zaplavit 10letá voda, pojišťovna s vámi smlouvu nepodepíše.

Pojištění domu a domácnosti online

Spousta lidí zaměňuje pojištění domu a domácnosti. Je ale důležité si uvědomit, že se nejedná o totéž. Pojištění domu, neboli nemovitosti, kryje škody na stavbě jako takové. Pojištění domácnosti ale chrání vaše vybavení – tedy nábytek, elektroniku, sportovní potřeby atd. – zjednodušeně řečeno vše, co se dá z domu odnést.

Dnes už kvůli pojištění většinou ani nemusíte chodit na pobočku, v klidu vyřešíte pojištění domu online. A pokud si budete chtít bez závazků spočítat, na kolik Kč vás pojištění vyjde, stačí zadat pár údajů do online kalkulačky.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Jak mám postupovat, když chci nahlásit škodu z pojištění majetku?

  Pokud dojde ke škodě na vašem majetku, snažte se všechno co nejlépe zdokumentovat, ideálně pomocí fotek nebo videa. V případě krádeže nebo zničení majetku cizím zaviněním, všechno nahlaste na policii. Následně tyto záznamy spolu s případným policejním protokolem přiložte ke hlášení o škodní události.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?

  Ano. Aby vám banka schválila hypotéku, musíte kupovanou nemovitost pojistit. Banky se tím snaží chránit své peníze pro případ, že by se s nemovitostí něco stalo. Uplatňuje se tady totiž takzvaná vinkulace pojistného plnění. To znamená, že pojišťovna by náhradu škody nevyplácela vám, ale přímo bance.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co znamená pojištění stavebních součástí?

  V rámci pojištění si můžete připojistit i stavební součásti. Do této kategorie spadá například topení, sanitární vybavení koupelny a toalety, obklady a podlahové krytiny. Některé pojišťovny sem řadí i vestavěné skříně a kuchyňské linky s vestavěnými spotřebiči.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Kateřina Frühaufová, 45 let, podpojištěný dům

Katka svůj rodinný dům podědila v roce 1998, kdy si ho také poprvé sama nechala pojistit. V té době měl hodnotu 1 mil. korun. O více než 20 let později ale došlo ke škodě, kterou likvidátor musel krátit, protože pojistná částka, za kterou Kateřina platila pojistné, neodpovídala o více než 3 mil. Kč reálné hodnotě domu v čase, kdy se pojistná událost stala. Každé pojištění je potřeba pravidelně aktualizovat na reálnou hodnotu majetku.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky