Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Pojištění motorky můžeme v zásadě rozdělit do 2 oblastí:

 • Povinné ručení pro motorku.
 • Nepovinné pojištění motorky: havarijní pojištění.

Povinné ručení na motocykl

Jste vlastníkem motocyklu? I pro vás platí povinnost mít platné povinné ručení na motorku. Z povinného ručení pojišťovna hradí škodu, kterou na silnicích způsobíte třetím osobám. Vzhledem k tomu, že se motocykly využívají zpravidla v sezóně, tak pojišťovny přišly s řešením – sezónním povinným ručením.

Sezónní povinné ručení na motorku

Sezónní povinné ručení můžete mít aktivní jen v měsících, kdy motocykl reálně používáte. Povinné ručení platí celý rok, ale vy platíte jen za zvolené měsíce a pojišťovna kryje pouze škodu způsobenou v těchto měsících. Typicky je to období od jara do podzimu. 

Pokud si rádi dopřejete projížďku i mimo sezónu, pak je lepší zvolit klasické povinné ručení na motorku.

Frenkee box
Víš, že když způsobíš nehodu v období, pro které sezónní povinné ručení motocyklu neplatíš, tak vzniklou škodu hradíš z vlastní kapsy?

Povinné ručení na motorku: Nabídka pojišťoven

V současné době si můžete sjednat povinné ručení ve většině českých pojišťoven. Přečtěte si průvodce, který srovnává nabídky povinného ručení. Minimální limit pojistného krytí vychází ze zákona č. 168/1999 Sb a je pevně stanoven na 35 mil. Kč pro škody na majetku a 35 mil. Kč pro škody na zdraví. Pojišťovny ale mají i balíčky povinného ručení s limitem 200 nebo 250 mil. Kč.

Povinné údaje pro sjednání povinného ručení na motocykl

Při výpočtu nabídky povinného ručení pro motorku si připravte následující údaje:

 • Model motorky
 • Výkon motoru
 • Objem válců
 • Datum uvedení do provozu
 • Způsob užití vozidla (např. běžný provoz, autoškola)
 • Vaše identifikační údaje: jméno, rodné číslo
 • Bydliště (PSČ)

Vše potřebné najdete v malém technickém průkazu nebo občanském průkazu.

Havarijní pojištění motocyklu a pojištění motocyklu proti krádeži

Havarijní pojištění je nepovinné pojištění, které chrání váš stroj před:

 • krádeží,
 • vandalismem,
 • živelnou událostí
 • škodami, které jste způsobili vlastní vinou (např. zaviněná dopravní nehoda)

Havarijní pojištění může krýt všechna uvedená rizika, nebo jen některá. Můžete zvolit třeba jen pojištění motocyklu proti krádeži, nebo třeba proti vandalismu.

Povinné údaje pro sjednání havarijního pojištění motocyklu

Pro výpočet nabídky havarijního pojištění stačí zadat sjedné údaje jako v případě povinného ručení a dále také:

 • Případné zabezpečení motocyklu
 • Hodnotu motocyklu

Následně zvolíte limity pojistného krytí a výši spoluúčasti. Havarijní pojištění pro motocykly nabízí většina českých pojišťoven.

Přečtěte si článek který srovnává nabídku havarijního pojištění nebo vsaďte na Frenkeeho, který najde nejlepší pojištění na motorku pro Babettu i choppera.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je zákonné pojištění vozidel?

  Jde o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které vychází ze zákona č. 168/1999 Sb. Pravděpodobně ho ale budete znát spíše pod názvem povinné ručení. Jedná se o povinné pojištění a platí pro všechna vozidla, která jsou zapsaná v registru silničních vozidel.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co řeší zákon o pojistné smlouvě?

  Zákon o pojistné smlouvě v minulosti upravoval vztahy, které vznikly na základě pojistné smlouvy. Šlo o zákon č. 37/2004 Sb., který  v současné době už neplatí. Od 1. ledna 2014 je pojištění právně upraveno v novém Občanském zákoníku.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaké povinnosti řeší zákon o povinném ručení?

  Zákon o povinném ručení (zákon č. 168/1999 Sb) upravuje povinnosti majitelů vozidel, která jsou zapsaná v registru řidičů. Na základě tohoto zákona musíte mít sjednané povinné ručení.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co kryje povinné ručení?

  Povinné ručení kryje škody, které při dopravní nehodě jako řidič, způsobíte někomu jinému. Pojišťovna v takovém případě hradí škody na majetku a zdraví třetích osob. V případě povinného ručení se neplatí žádná spoluúčast a limit pojistného krytí je vždy minimálně 35 mil. Kč na pojistnou událost. Povinné ručení kryje také škody, které svou jízdou způsobíte zbývajícím cestujícím ve svém vozidle.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co nekryje povinné ručení?

  Povinné ručení nekryje následující škody: Škody, které způsobíte úmyslně. Škody, které utrpěl viník dopravní nehody. Škody vzniklé v souvislosti s konzumací alkoholu nebo jiných návykových látek. Škody vzniklé při jízdě bez řidičského oprávnění a dále také škody vzniklé při závodech.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je limit pojistného krytí u povinného ručení?

  Je to maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí, pokud dojde k dopravní nehodě. U povinného ručení se uvádí v mil. Kč. První číslice uvádí limit pro škody související s ublížením na zdraví nebo usmrcením. Druhá číslice se vztahuje ke škodám na majetku a ušlém zisku. Například tedy: 70/70 mil. Kč.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaká je spoluúčast u povinného ručení?

  Žádná. Povinné ručení je vždy bez spoluúčasti. Výjimkou jsou pouze připojištění v rámci povinného ručení. V případě připojištění je předem stanovena výše spoluúčasti i speciální limit pojistného krytí.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je bonus povinného ručení?

  Bonus povinného ručení je vaší vizitkou jako řidiče. Vypočítává se podle délky předchozího autopojištění a počtu dopravních nehod za stejné období.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak zjistím bonus povinného ručení?

  Bonus zjistí pojišťovna, u které si chcete sjednat povinné nebo havarijní pojištění. Postačí k tomu vaše rodné číslo, případně IČO (u firemních vozidel).
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení, co to pro mě znamená?

  Povinné ručení se zpravidla platí jednou ročně, ale výjimkou nejsou ani půlroční, čtvrtletní nebo měsíční platby. Snadno se tak může stát, že zapomenete. V takovém případě vám od pojišťovny přijde upomínka (elektronicky nebo písemně) a pokud pojištění v této chvíli zaplatíte, nic se neděje. V případě, že po první upomínce pojištění nezaplatíte, následují další upomínky, které už mohou být zpoplatněny. Jestli ale pojištění ani tak nezaplatíte, pak pojišťovna přistoupí ke zrušení smlouvy. Problém nastává v momentě, kdy způsobíte dopravní nehodu a vaše smlouva už neplatí. V takové situaci platíte veškeré náklady z vlastní kapsy a navíc ještě poplatek za dobu, kdy jste nebyli pojištění České kanceláři pojistitelů.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je živelní událost? 

  Z pohledu pojišťoven jsou zpravidla za živelní pohromu považovány: požár, výbuch, úder blesku, krupobití, vichřice, povodeň, záplava, pád cizího předmětu (např. strom, sloup).
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je zelená karta? Kde ji získám? Co když ji ztratím?

  Zelená karta je mezinárodně uznávaný certifikát, který dokládá, že máte sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení). Zelenou kartu vám vystaví pojišťovna po sjednání povinného ručení a máte povinnost ji (a také její duplikát) mít vždy ve vozidle. Pokud zelenou kartu ztratíte, pak okamžitě kontaktujte svoji pojišťovnu. Na návštěvu pobočky si pak nezapomeňte vzít osobní dokumenty, pojistnou smlouvu a doklad o zaplacení pojištění (např. výpis z banky). Na místě vám vystaví novou zelenou kartu.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Helena Radvanská, 40 let, řádění vandala v ulici

Paní Helena bydlí v centru Prahy. Jednou ráno přišla ke svému autu a zjistila, že má poškrábaný lak na karoserii. Stejně poškozená byla i ostatní auta v ulici. Helena ani chvíli neváhala a vše nahlásila Policii ČR, která přijela a škodu zdokumentovala. A udělala dobře. U pojišťovny měla sjednané připojištění proti vandalismu. Aby pojišťovna plnila, tak je nezbytně nutná účast a protokol Policie. Při uplatnění škody od vandala (nemusí být zjištěný) se většinou neúčtuje spoluúčast, ale pokud by Helena Policii nezavolala, musela by škodu nahlásit z havarijního pojištění a spoluúčast by zaplatila – v jejím případě byla pevných 10 000 Kč.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky