Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Bydlím v nájmu: Jak pro mě funguje pojištění odpovědnosti a domácnosti

Pojištění domácnosti se vztahuje na ochranu vašeho majetku v dané domácnosti, bytě nebo domě – vybavení i pevných součástí – a chrání ho před následky živlů, krádeže a vandalismu. Pojištění odpovědnosti z občanského života naopak chrání cizí majetek a zdraví před škodou, kterou způsobíte vy.

Pokud bydlíte v nájmu, tedy nevlastníte nemovitost, ve které bydlíte, sjednejte si pro pokrytí obvyklých rizik, jako je vytopení souseda porouchanou pračkou, pojištění odpovědnosti z běžného občanského života. Bude navíc platit pro všechny členy vaší domácnosti včetně osob, které se o ni starají (ale musí jít o osoby blízké, tedy příbuzné).

Pokud vznikne sousedům nebo kolemjdoucím škoda, na kterou jste nemohli mít vliv a která vychází z konstrukce bytu, domu, nebo je zásahem vyšší vůle, škoda se vyplácí z pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti, které by měl mít sjednané majitel bytu, který vám ho pronajímá. 

Jsem majitel bytu nebo domu, ve kterém bydlím: Jak pro mě funguje pojištění odpovědnosti 

Když už jsme u příkladu s vytopením sousedů, pokud vám v bytě, který vlastníte, praskne trubka ve zdi, nebo se vám ve vašem rodinném domě ucpe kanalizace a zalije pozemek souseda, je na místě mít primárně pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti, ale pro všechny případy také pojištění odpovědnosti z běžného občanského života. Ne vše je zásah boží vůle (nemovitost), některou škodní událost můžete způsobit i svou nepozorností (občanský život). Z pojištěním domácnosti pak získáte plnění za své zničené vybavení.

Frenkee box
S mým pojištěním odpovědnosti rozdíl nemusíš řešit, v základu máš oba druhy pojištění.

Jsem majitel bytu nebo domu, který pronajímám: Jak pro mě funguje pojištění odpovědnosti a domácnosti

V tomto případě vám bude stačit pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Pojistku na blbost by si měl zařídit váš nájemník. Pokud máte v bytě vlastní vybavení, mimo mísu není ani pojištění domácnosti. Je pak na vás, zda pojistíte jen nábytek a spotřebiče, nebo i samotnou stavbu včetně příček a vestavěného vybavení. Lidé jsou různí :-)

Frenkee box
Jsi majitelem více nemovitostí? Třeba ještě chaty na Berounce? Starosti můžeš sfouknout jedním tahem, když si k pojistce na blbost přidáš i pojištění všech nemovitostí, které vlastníš. Stojí to pár korun navíc.

Často se ptáte

  • FAQ - otázka

    Jak se liší pojištění odpovědnosti z běžného občanského života a pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti?

    Klasická pojistka na blbost kryje škody, které přímo způsobíte. Pokud jde o škody vyplývající jen z toho, že je přeneseně způsobila vaše nemovitost, kryje je pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.
    FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Michaela Mlčochová, 34 let, požár v činžáku

Michaela si kdysi pořídila v době studií v centru Plzně byt. Postupem času, když se seznámila s Honzou a na svět přišlo první dítě, si pořídili společný rodinný dům kousek za městem. Byt v centru občas užívají, když potřebují v Plzni přespat. V minulém roce ale zkrat způsobil požár a byt zčásti vyhořel. Byt jako nemovitost má Michaela pojištěnou, takže tam se o škodu nebála. Měla ale strach ze škody, kterou kouř způsobil ostatním obyvatelům domu. Michal prostudoval její pojištění občanské odpovědnosti a zjistil, že v rámci připojištění je sjednáno i krytí škod na všech nemovitostech klienta. I v tomto případě dopadl celý příběh dobře a škodu sousedům, která překročila 2 000 000 Kč uhradila pojišťovna.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky