Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Veřejné zdravotní pojištění vs. komerční zdravotní pojištění pro Ukrajince

Při pobytu na území ČR existují v zásadě 2 varianty zdravotního pojištění, které může občan Ukrajiny využít:

 • Veřejné zdravotní pojištění
 • Komerční zdravotní pojištění cizinců

Veřejné zdravotní pojištění pro Ukrajince

Ukrajinec má povinnost účastnit se veřejného zdravotního pojištění v případě, že má trvalý pobyt na území ČR, nebo je zaměstnaný u zaměstnavatele, který má sídlo na území ČR.

Zdravotní pojištění v rámci veřejného zdravotního pojištění pak vzniká dnem, kdy se stane zaměstnancem nebo získá povolení k trvalému pobytu. Zaměstnavatel ho musí nahlásit na veřejné zdravotní pojišťovně a začít za něj odvádět pojistné.

Frenkee box
Pokud jsi využíval komerční zdravotní pojištění a nově máš veřejné zdravotní pojištění, musíš změnu nahlásit komerční zdravotní pojišťovně.

Komerční zdravotní pojištění cizinců pro Ukrajince

Cizinec, který má vízovou povinnost, musí mít před vstupem do ČR sjednané zdravotní pojištění, a to podle zákona č. 326/1999 Sb. Jestli tedy plánujete zůstat na území ČR déle než 90 dní (do 90 dní vám stačí klasické cestovní pojištění) a nemůžete vstoupit do systému veřejné zdravotní péče, je komerční zdravotní pojištění tou správnou volbou.

Frenkee box
Od 2. 8. 2021 si komerční zdravotní pojištění pro pobyt delší než 90 dnů můžeš nově sjednat pouze u pojišťovny VZP. Zbývající pojišťovny v součašné době nabízejí jen zdravotní pojištění v rozsahu nutné a neodkladné péče pro pobyty kratší než 90 dnů, nebo zdravotní pojištění cizinců z nabídky zcela vyřadily.

V rámci komerčního zdravotního pojištění rozlišujeme 2 varianty:

 • Nutná a neodkladná péče – typicky pro pobyty kratší než 90 dnů, pokud nezvolíte cestovní pojištění, nebo pro sezónní zaměstnance zahraničních pracovních agentur (za ty často hromadně sjednává pojištění právě zahraniční pracovní agentura).
 • Komplexní zdravotní pojištění – pro delší pobyty cizinců OSVČ, delší pobyty cizinců-studentů, děti pracujících cizinců a manžele a manželky Čechů z ciziny, nebo cizince bez trvalého pobytu v ČR, kteří nejsou v ČR zároveň zaměstnaní.

Nutná a neodkladná péče pro Ukrajince

Nutná a neodkladná péče se dá doporučit hlavně u kratších pobytů v ČR a jde o levnější variantu zdravotního pojištění. Pokud vlastníte tento druh pojištění, máte nárok být ošetření v případě akutního úrazu, ale další vyšetření už musíte platit sami.

Limit pojistného plnění je 60 000 EUR.

Komplexní zdravotní pojištění pro Ukrajince

Komplexní zdravotní pojištění je povinné u delších pobytů v ČR (více než 90 dnů). Jedná se o dražší variantu zdravotního pojištění, ale kromě nutné a neodkladné péče kryje i následná vyšetření a u některých typů pojištění třeba i preventivní prohlídky nebo očkování.

Limit pojistného plnění je minimálně 75 000 EUR.

Frenkee box
Pokud jsi těhotná nebo těhotenství plánuješ, a nechceš platit enormní částky za péči, musíš vybrat komplexní zdravotní pojištění s balíčkem pro těhotné.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je to preventivní péče?

  V rámci preventivní péče lékař provede zdravotní prohlídky, aby bylo možné předejít vzniku onemocnění. Součástí preventivní péče je také očkování.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Které pojišťovny nabízejí komerční pojištění cizinců?

  Komerční pojištění v rozsahu nutné a neodkladné péče na 90 dnů nabízejí pojišťovny Slavia, UNIQA, Maxima, AXA Assistance a ERGO. U AXA Assistance můžete stále sjednat také komplexní zdravotní pojištění na 90 dnů. V souvislosti s novou legislativou, která vstoupila v platnost 2. 8. 2021, může komerční zdravotní pojištění pro delší pobyty nově nabízet pouze pojišťovna VZP.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co jsou to akutní zdravotní služby?

  Účelem ošetření je odvrácení vážného zhoršení zdravotního stavu.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je to limit pojistného plnění?

  Jde o maximální částku, kterou pojišťovna proplatí, pokud budete muset navštívit doktora.
  FAQ - odpověď

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky