Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Povinné ručení: Na co je a kde ho sjednat?

Každý majitel vozidla, které je zapsáno v registru silničních vozidel, musí mít pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Povinnost vychází ze zákona č. 168/1999 Sb

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pravděpodobně znáte spíše pod názvem povinné ručení. Chrání vás v situaci, kdy způsobíte dopravní nehodu a tedy i škodu třetí osobě.

Sjednává se vždy bez spoluúčasti. Dokladem o sjednání povinného ručení je zelená karta.

Minimální limit pojistného krytí je stanoven zákonem, a to na:

 • 35 mil. Kč pro škody na majetku a ušlém zisku
 • 35 mil. Kč pro škody na zdraví

V rámci povinného ručení můžete sjednat různá připojištění k pojištění vozidel. Pro jednotlivá připojištění pak zvolíte limit pojistného plnění a případně i spoluúčast na vzniklé škodě.

Pokud způsobíte dopravní nehodu a poškodíte vlastní vozidlo, tak vám povinné ručení nepomůže. Pro takové případy je tu havarijní pojištění. Nechte si s havarijním pojištěním poradit od Frenkeeho a spočítejte si nejvýhodnější nabídku.

Povinné ručení si v současné době můžete sjednat u následujících pojišťoven:

 • Allianz pojišťovna a.s.
 • AXA pojišťovna a.s.
 • Česká podnikatelská pojišťovna a.s. (ČPP)
 • ČSOB Pojišťovna a.s.
 • Direct pojišťovna a.s.
 • Generali Česká pojišťovna a.s.
 • Kooperativa pojišťovna a.s.
 • Slavia pojišťovna a.s.
 • UNIQA pojišťovna a.s.
 • PVZP (Pojišťovna VZP a.s.)

Pokud zvažujte k povinnému ručení také havarijní pojištění, pak si prohlédněte také naše srovnání havarijního pojištění. Pokud si pořídíte povinné ručení v balíčku s “havarijkem”, většinou ušetříte. 

Povinné ručení Allianz

Pojišťovna Allianz na základě mnohaletých zkušeností vytvořila 4 varianty povinného ručení:

 • Komfort
 • Plus
 • Extra
 • Max

Klasickým povinným ručením je pouze varianta Komfort. Zbývající varianty povinného ručení Allianz Plus, Extra a Max v sobě kombinují pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a připojištění škody na vlastním vozidle pro specifické situace, jako je srážka se zvířetem nebo připojištění čelního skla. Záleží jen na vás, zda zvolíte variantu pojištění, která kryje  veškerá pojistná nebezpečí (včetně zaviněné dopravní nehody), nebo se spokojíte jen s částečným krytím (např. balíček Allianz Plus).  V rámci povinného ručení Plus, Extra a Max zvolíte spoluúčast 5 000 nebo 10 tis. KčVeškeré balíčky povinného ručení poskytují právní poradenství zdarma.

Povinné ručení Allianz Komfort nabízí limit pojistného krytí 70/70 mil. Kč. Součástí balíčku Komfort jsou základní asistenční služby (např. odtah poškozeného vozidla do nejbližšího servisu po zaviněné dopravní nehodě nebo v případě poruchy, odvoz posádky) a základní úrazové pojištění řidiče (s pojistným plněním v případě smrti nebo trvalého úrazu řidiče).

Povinné ručení Allianz Plus nabízí stejný limit pojistného krytí jako základní varianta, tedy 70/70 mil. Kč. Součástí balíčku jsou rozšířené asistenční služby (zahrnuje stejné služby jako základní asistenční služba a navíc ubytování v hotelu a náhradní vozidlo), rozšířené úrazové pojištění (s pojistným plněním v případě smrti nebo trvalého úrazu řidiče i posádky vozidla). Součástí balíčku Allianz Plus je také pojištění pro případ přírodní události, požáru nebo výbuchu a poškození zvířetem

Povinné ručení Allianz Extra přichází s limitem pojistného krytí 150/150 mil. Kč. Součástí této varianty jsou opět rozšířené asistenční služby (stejné služby jako základní asistenční služba a navíc pak ubytování v hotelu a náhradní vozidlo) a rozšířené úrazové pojištění (stejné jako u předchozí varianty). Zároveň obsahuje stejná pojištění jako povinné ručení Allianz Plus a k tomu navíc pojištění proti krádeži, pojištění skel a pojištění proti vandalismu

Frenkee box
Víš, že u Allianz pojišťovny můžeš získat lepší cenu povinného ručení, pokud málo řídíš?

Povinné ručení Allianz Max poskytuje limit pojistného krytí ve výši 150/150 mil. Kč. Nejobsáhlejší varianta povinného ručení od pojišťovny Allianz nabízí rozšířené asistenční služby (stejné služby jako základní asistenční služba a navíc pak ubytování v hotelu a náhradní vozidlo) a rozšířené úrazové pojištění (stejné jako u předchozí varianty). Součástí této varianty jsou stejná pojištění jako u balíčku Allianz Extra a k tomu navíc pojištění v případě zavinění dopravní nehody – tedy plnohodnotné havarijní pojištění. Pouze balíček pojištění Allianz Max lze tedy považovat za klasické havarijní pojištění, vzhledem k tomu, že vás ochrání v situaci, kdy způsobíte dopravní nehodu.

Frenkee box
Zaujalo tě povinné ručení Allianz? Vyber si ten nejvýhodnější balíček autopojištění s Frenkeem. Přečti si samostatný článek, který se povinnému ručení od Allianz věnuje.

Povinné ručení Allianz – výhody

 • Právní poradenství zdarma.
 • Odtah do nejbližšího servisu i v zahraničí.
 • Levnější povinné ručení, pokud málo jezdíte.

Povinné ručení AXA

AXA pojišťovna je nově členem UNIQA Insurance Group a nabízí buď zcela samostatné povinné ručení ve 3 limitech pojistného krytí (35 mil. Kč, 70 mil. Kč, nebo 140 mil. Kč), nebo 3 speciální balíčky povinného ručení s dalšími připojištěními v ceně:

 • POV PLUS
 • POV EXTRA
 • POV PRÉMIUM

Povinné ručení AXA POV PLUS nabízí limit pojistného krytí ve výši 35/35 mil. Kč. V této variantě připojištění úrazu řidiče.

Povinné ručení AXA POV EXTRA poskytuje limit pojistného krytí 70/70 mil. Kč. V balíčku je zahrnuto připojištění úrazu řidiče nebo zavazadel.

Povinné ručení AXA POV PRÉMIUM přichází s limitem pojistného krytí 140/140 mil. Kč. V ceně máte také připojištění úrazu řidiče, zavazadel, náhradního vozidla a vlastní totální škodu – tedy havarijní pojištění.

Ke všem balíčkům povinného ručení AXA si můžete sjednat i další připojištění. Jedná se o: připojištění náhradního vozidla (až na 10 dní), zavazadel (součástí POV EXTRA a POV PRÉMIUM), skel, poškození a střetu se zvěří, živelní připojištění, připojištění proti odcizení a vandalismu nebo připojištění rozšířené asistence MAX (např. návrat vozidla do ČR bez pojistného limitu).

Povinné ručení AXA – výhody:

 • Rozsáhlé asistenční služby.
 • Odtah kdekoliv v rámci ČR a Slovenska ZDARMA.
 • Odtah v zahraničí do nejbližšího servisu.
 • Proplacení 3 tis. Kč až 2x ročně při defektu nebo poškození pneumatik.
 • Nabízí mnoho slev: například při sjednání povinného ručení online, pokud máte jiné smlouvy u AXA,  pro osoby se zdravotním postižením.
 • Součástí povinného ručení je nové také asistenční služba Telemedicína. Můžete se obrátit na kvalifikovaného lékaře, který vám poradí.
 • Sleva 10 % při roční frekvenci plateb.

ČPP povinné ručení

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) má v nabídce celkem 3 balíčky povinného ručení:

 • SPOROPOV
 • SPECIÁLPOV
 • SUPERPOV

ČPP povinné ručení SPOROPOV nabízí limit pojistného krytí 45/45 mil. Kč. V balíčku jsou dále zahrnuty asistenční služby SPORO na území ČR.

ČPP povinné ručení SPECIÁLPOV s limitem pojistného krytí 100/100 mil. Kč nabízí asistenční služby SPECIÁL na území Evropy. Součástí balíčku je rovněž úrazové pojištění řidiče vozidla a pojištění přívěsného vozíku.

ČPP povinné ručení SUPERPOV poskytuje limit pojistného krytí až 200/200 mil. Kč. V ceně balíčku jsou zahrnuty asistenční služby SUPER a dále nabízí dvojnásobné limity v rámci úrazového pojištění řidiče. Velkou výhodou je skutečnost, že první pojistná událost nemá vliv na bonus povinného ručení. Stejně s předchozí variantou získáte zdarma pojištění přívěsného vozíku.

K povinnému ručení můžete zvolit následující připojištění: Servis PRO (pojišťovna za vás např. vyřeší škody, které vám způsobil jiný řidič, nebo uhradí celkovou částku za opravu vašeho vozidla bez ohledu na stáří), rozšířené asistenční služby (Asistence PLUS, Asistence CAR PLUS, Asistence TIR Plus např. pro odtah vozidla ze zahraničí s vyšším limitem), pojištění skel, úrazové pojištění osob ve vozidle, pojištění nákladů za pronájem náhradního vozu, pojištění přepravovaných zavazadel, pojištění GAP a SMART GAP, pojištění odcizení celého vozidla, pojištění MINIHAV, pojištění přírodních rizik, pojištění CAR MAXI, nebo pojištění KLIKA (oprava vozidla pro případ nárazu do překážky, pokud způsobíte škodu i někomu jinému).

ČPP povinné ručení – výhody

 • Extrabenefit PROFI: ČPP nabízí slevu 15 % výměnou za slib, že řidič nezpůsobí 3 roky žádnou pojistnou událost. Platí pro nové smlouvy na dobu neurčitou s roční nebo pololetní úhradou pojistného.
 • V případě sjednání povinného ručení nabízí slevu na havarijní pojištění.

ČSOB povinné ručení

ČSOB Pojišťovna nabízí 3 speciální balíčky pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:

 • Standard
 • Dominant
 • Premiant

ČSOB povinné ručení Standard s limitem pojistného krytí 35/44 mil. Kč obsahuje úrazové pojištění řidiče a pojištění osobních věcí v místě nehody. V rámci asistenčních služeb nabízí také opravu v místě nehody nebo odtah vozidla (i v zahraničí) a náhradní dopravu nebo ubytování při poruše nebo po dopravní nehodě.

ČSOB povinné ručení Dominant nabízí limit pojistného krytí ve výši 60/60 mil. Kč. Poskytuje stejná připojištění jako předchozí varianta, ale s vyššími limity pojistného krytí.

ČSOB povinné ručení Premiant vyniká limitem pojistného krytí až 200/200 mil. Kč. Obsahuje stejná připojištění jako předchozí balíček povinného ručení, ale s vyššími limity pojistného krytí. Navíc je zahrnuto pojištění škod na vlastním vozidle do výše 10 000 Kč (lidově se tomu říká “malé havarijko” – vyplatí se třeba u levnějšího nebo staršího vozu a neplatí se u něj žádná spoluúčast) a zapůjčení náhradního vozidla při zaviněné nehodě.

K ČSOB povinnému ručení můžete zvolit následující připojištění: pojištění odcizení vozidla, pojištění okenních skel, úrazové pojištění přepravovaných osob, živelní pojištění, střet se zvěří nebo pojištění zavazadel.

ČSOB povinné ručení – výhody

 • Sleva 20 % při sjednání online.
 • Nabízí vysoký limit pojistného krytí (až 200 mil. Kč).

Povinné ručení Direct

U Direct pojišťovny si vytvoříte povinné ručení přesně na míru. V prvním kroku zvolíte výši krytí. Vybírat můžete z těchto limitů pojistného krytí:

 • 50 mil. Kč
 • 100 mil. Kč
 • 150 mil. Kč
 • 200 mil. Kč
 • 250 mil. Kč

Potom můžete připojit: pojištění nezaviněné dopravní nehody, pojištění skel, rozšířené asistenční služby (zahrnuje např. odtah vozidla do vámi zvoleného servisu), pojištění zavazadel, úrazové pojištění řidiče a odstatních cestujících nebo třeba zapůjčení náhradního vozidla.

Frenkee box
Zaujalo tě povinné ručení Direct? Vyber si ten nejvýhodnější balíček autopojištění s Frenkeem. Přečti si samostatný článek, který se povinnému ručení od Directu věnuje.

Povinné ručení Direct – výhody

 • Nejvyšší limit pojistného krytí na trhu (až 250 mil. Kč).
 • Právní konzultace zdarma u všech balíčků povinného ručení.
 • Povinné ručení přesně na míru.

Povinné ručení Kooperativa

Kooperativa pojišťovna velmi podobný způsob výběru povinného ručení jako Direct. Nevybíráte si mezi jednotlivými balíčky povinného ručení, ale začnete výběrem limitu pojistného krytí a následně vybíráte připojištění.

Povinné ručení Kooperativa je možné sjednat s následujícími limity pojistného krytí:

 • 35 mil. Kč
 • 70 mil. Kč
 • 100 mil. Kč
 • 150 mil. Kč
 • 200 mil. Kč

Po zvolení pojistného limitu si jednoduše zvolíte připojištění podle vlastního uvážení. Povinné ručení můžete rozšířit o živelní pojištění, pojištění skel, pojištění zavazadel, úrazové pojištění, pojištění nákladů za nájem náhradního auta, rozšířené asistenční služby, poškození vozidla zvířetem, havarijní pojištění pro starší auta TOTÁLKA, pojištění nezaviněné nehody, pojištění VÝMOL (úhrada nákladů, pokud omylem vjedete do díry v silnici a zničíte vozidlo) nebo třeba pojištění pojištění právní ochrany.

V rámci povinného ručení můžete využívat asistenční služby. Ty zajistí třeba odtah vozidla z místa nehody a příjezd technika (v ČR i zahraničí). Využít je můžete v případě dopravní nehody.

Povinné ručení Kooperativa – výhody

 • Balíček povinného ručení si vytvoříte sami.
 • Sleva, pokud máte u pojišťovny i další pojistné smlouvy.

PVZP povinné ručení

Pojišťovna VZP nabízí celkem 3 varianty povinného ručení. Jednotlivé balíčky se liší zejména limitem pojistného krytí. Vybírat můžete z těchto variant:

 • Nejlevnější balíček nabízí limit pojistného krytí 45 mil. Kč pro škody na majetku a 45 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením. Tato varianta povinného ručení zahrnuje také asistenční služby.
 • Další možností je limit pojistného krytí 70 mil. Kč pro škody na majetku a 70 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením. Také tento balíček povinného ručení obsahuje asistenční služby a k tomu navíc i úrazové pojištění řidiče (s pojistným limitem 100 tis. Kč).
 • Balíček s limitem pojistného krytí 140 mil. Kč pro škody na majetku a 140 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením rovněž zahrnuje asistenční služby a úrazové pojištění řidiče (s pojistným limitem 100 tis. Kč).

Spolu s povinným ručením od pojišťovny VZP si můžete sjednat také havarijní pojištění nebo jen zvolit některé z nabízených připojištění. Zvolte třeba pojištění skel, úrazové pojištění (řidiče nebo celé posádky), pojištění náhradního vozidla, pojištění zavazadel, pojištění nákladů na ošetření psů a koček nebo pojištění odcizení a přírodních rizik. Z rozsáhlé nabídky si zcela jistě vyberete.

Frenkee box
Zaujala tě nabídka povinného ručení od PVZP? Se mnou si ho sjednáš během několika minut.

Povinné ručení PVZP – výhody

 • Sami zvolíte výši pojistného limitu.
 • Bohatá nabídka připojištění.
 • V rámci povinného ručení nabízí pojištění přepravovaných psů a koček (s pojistným limitem až 30 tis. Kč).
 • Dražší balíčky povinného ručení automaticky zahrnují i úrazové pojištění řidiče.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna

U Generali České pojišťovny můžete vybírat ze 3 balíčků pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:

 • Start
 • Standard
 • Exclusive
 • Comfort

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna Start nabízí limit pojistného krytí 35/35 mil. Kč. Zahrnuty jsou také služby právní ochrany.

Balíček povinného ručení Generali Česká pojišťovna Standard se může pochlubit limitem pojistného krytí 50/50 mil. Kč. Tato varianta je téměř totožná s předchozím balíčkem, ale navíc obsahuje také úrazové pojištění řidiče a rozsáhlejší asistenční služby.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna Exclusive poskytuje limit pojistného krytí 100/100 mil. Kč. Kromě vyššího pojistného limitu zahrnuje také úrazové pojištění řidiče a ostatních cestujících. Dále také větší rozsah asistenčních služeb.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna Comfort potěší limitem pojistného krytí 150/150 mil. KčKryje stejné pojistné situace, jako varianta předchozí. První zaviněná škoda neovlivní výši bonusu a tento balíček nabízí garanci ceny na 3 roky. Ze všech zmíněných variant povinného ručení také poskytuje nejrozsáhlejší asistenční služby.

K základnímu povinnému ručení můžete přidat následující připojištění: pojištění skel, pojištění proti odcizení vozidla, pojištění v případě úrazu, pojištění v případě poškození živlem, pojištění pro případ poškození zvířetem nebo pojištění rozšířených asistenčních služeb.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna – výhody

 • 20 % sleva při sjednání online.

Slavia povinné ručení

Slavia pojišťovna připravila 3 varianty povinného ručení:

 • Základ
 • Jistota
 • Jubileum

Slavia povinné ručení Základ přichází s limitem pojistného krytí 35/35 mil. Kč. V ceně balíčku jsou zahrnuty asistenční služby pro případ nehody a poruchy.

Slavia povinné ručení Jistota nabízí limit pojistného krytí 100/100 mil. Kč a rozšířené asistenční služby Profi (např. odtah do nejbližšího servisu nebo převoz neopraveného vozidla do ČR). Dále obsahuje pojištění pro případ úrazu řidiče, pojištění proti poškození stojícího vozidla zvířetem nebo pojištění pro případ ztráty nebo odcizení klíčů od vozidla

Slavia povinné ručení Jubileum se pyšní limitem pojistného krytí 150/150 mil. Kč. V této variantě jsou zahrnuty asistenční služby Premium. Dále stejná připojištění jako v předchozí variantě a k tomu navíc: pojištění proti vandalismu, garance ceny na 3 roky a pojištění pneumatik

K Slavia povinnému ručení je možné sjednat také následující připojištění: pojištění všech skel, pojištění proti odcizení vozidla, pojištění pro případ havárie, pojištění střetu se zvěří, pojištění úrazu posádky, pojištění zavazadel, pojištění občanské odpovědnosti a pojištění proti přírodním živlům.

Slavia povinné ručení – výhody

 • Sleva 5 % při sjednání spolu s havarijním pojištěním.
 • Sleva až 10 % při jízdě jen v ČR.

UNIQA povinné ručení

U pojišťovny UNIQA máte na výběr ze 3 balíčků povinného ručení:

Nejlevnější varianta UNIQA povinného ručení nabízí limit pojistného krytí 35/35 mil. Kč a zahrnuje jen základní asistenční služby. Pokud k nehodě dojde v zahraničí, musíte uhradit spoluúčast ve výši 10 tis. Kč.

Další možností je povinné ručení UNIQA s limitem pojistného krytí 50/60 mil. Kč. V balíčku jsou základní asistenční služby a navíc také úrazové pojištění dětí do 15 let věku. V případě škodní události v zahraničí navíc nemusíte platit spoluúčast.

Nejobsáhlejší balíček povinného ručení UNIQA se může pochlubit limitem pojistného krytí 100/100 mil. Kč. Obsah této varianty je shodný s předchozím balíčkem, ale navíc slibuje první škodu bez ztráty bonusu.

K povinnému ručení můžete zvolit doplňková připojištění: pojištění skel, připojištění sedadel s asistencí (poúrazová asistence pro motoristy), asistenční služby s vyšším limitem.

UNIQA povinné ručení – výhody

 • Sleva 10 % při sjednání online.
 • Bonus 5 % za každý rok bez nehod.
 • Asistenční služba UNIQA SafeLine.

Povinné ručení: Srovnání

Pojišťovna Limit pojistného krytí Bonus za bezeškodní průběh
Allianz pojišťovna a.s. 70 až 150 mil. Kč až 50 %
AXA pojišťovna a.s. 35 až 140 mil. Kč až 65 %
Česká podnikatelská pojišťovna a.s. (ČPP) 45 až 200 mil. Kč až 50 %
ČSOB Pojišťovna a.s. 35 až 200 mil. Kč až 50 %
Direct pojišťovna a.s. 50 až 250 mil. Kč až 50 %
Generali Česká pojišťovna a.s. 35 až 150 mil. Kč až 55 %
Kooperativa pojišťovna a.s. 35 až 200 mil. Kč až 50 %
PVZP a.s. až 140 mil. K až 60 %
Slavia pojišťovna a.s. 35 až 150 mil. Kč až 50 %
UNIQA pojišťovna a.s. 35 až 100 mil. Kč až 50 %

Nabídka povinného ručení v rámci jednotlivých pojišťoven je skutečně pestrá. Allianz pojišťovna a ČSOB Pojišťovna například nabízejí úrazové pojištění řidiče už v základní variantě povinného ručení. Zbývající pojišťovny v rámci základních balíčků poskytují jen asistenční služby.

Přístup jednotlivých pojišťoven se liší také v případě limitu pojistného krytí. Ze zákona musí být tento limit minimálně 35 mil. Kč. Jak je ale patrné z tabulky výše, minimální limit pojistného krytí u Allianz pojišťovny je dokonce 70 mil. Kč. Nejvyšší limit pojistného krytí nabízí Direct pojišťovna, a to 250 mil. Kč.

Frenkee box
Proč si lámat hlavu s výší pojistného limitu? Pokud způsobíš dopravní nehodu, léčebné výlohy a škody na majetku se mohou snadno vyšplhat až k desítkám (a někdy i stovkám) milionů.

Na výslednou cenu povinného ručení má velký vliv i tzv. bonus za bezeškodní průběh. Prostřednictvím bonusu odměňují pojišťovny klienty, kteří řídí bez dopravních nehod. Pojišťovny vycházejí z informací, které jim poskytne Česká kancelář pojistitelů. Následně se rozhodují o výši bonusu (slevy), kterou klientovi na povinné ručení poskytnou. Z tabulky je patrné, že nejvyšší bonus získáte u AXA pojišťovny, a to až 65 %.

Stále váháte, které povinné ručení je to pravé? Nechte to na Frenkeem! Porovná za vás nabídky jednotlivých pojišťoven a vybere to nejlepší povinné ručení přesně pro vás.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je zákonné pojištění vozidel?

  Jde o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které vychází ze zákona č. 168/1999 Sb. Pravděpodobně ho ale budete znát spíše pod názvem povinné ručení. Jedná se o povinné pojištění a platí pro všechna vozidla, která jsou zapsaná v registru silničních vozidel.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co řeší zákon o pojistné smlouvě?

  Zákon o pojistné smlouvě v minulosti upravoval vztahy, které vznikly na základě pojistné smlouvy. Šlo o zákon č. 37/2004 Sb., který  v současné době už neplatí. Od 1. ledna 2014 je pojištění právně upraveno v novém Občanském zákoníku.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaké povinnosti řeší zákon o povinném ručení?

  Zákon o povinném ručení (zákon č. 168/1999 Sb) upravuje povinnosti majitelů vozidel, která jsou zapsaná v registru řidičů. Na základě tohoto zákona musíte mít sjednané povinné ručení.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co kryje povinné ručení?

  Povinné ručení kryje škody, které při dopravní nehodě jako řidič, způsobíte někomu jinému. Pojišťovna v takovém případě hradí škody na majetku a zdraví třetích osob. V případě povinného ručení se neplatí žádná spoluúčast a limit pojistného krytí je vždy minimálně 35 mil. Kč na pojistnou událost. Povinné ručení kryje také škody, které svou jízdou způsobíte zbývajícím cestujícím ve svém vozidle.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co nekryje povinné ručení?

  Povinné ručení nekryje následující škody: Škody, které způsobíte úmyslně. Škody, které utrpěl viník dopravní nehody. Škody vzniklé v souvislosti s konzumací alkoholu nebo jiných návykových látek. Škody vzniklé při jízdě bez řidičského oprávnění a dále také škody vzniklé při závodech.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je limit pojistného krytí u povinného ručení?

  Je to maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí, pokud dojde k dopravní nehodě. U povinného ručení se uvádí v mil. Kč. První číslice uvádí limit pro škody související s ublížením na zdraví nebo usmrcením. Druhá číslice se vztahuje ke škodám na majetku a ušlém zisku. Například tedy: 70/70 mil. Kč.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaká je spoluúčast u povinného ručení?

  Žádná. Povinné ručení je vždy bez spoluúčasti. Výjimkou jsou pouze připojištění v rámci povinného ručení. V případě připojištění je předem stanovena výše spoluúčasti i speciální limit pojistného krytí.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak zjistím bonus povinného ručení?

  Bonus zjistí pojišťovna, u které si chcete sjednat povinné nebo havarijní pojištění. Postačí k tomu vaše rodné číslo, případně IČO (u firemních vozidel).
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení, co to pro mě znamená?

  Povinné ručení se zpravidla platí jednou ročně, ale výjimkou nejsou ani půlroční, čtvrtletní nebo měsíční platby. Snadno se tak může stát, že zapomenete. V takovém případě vám od pojišťovny přijde upomínka (elektronicky nebo písemně) a pokud pojištění v této chvíli zaplatíte, nic se neděje. V případě, že po první upomínce pojištění nezaplatíte, následují další upomínky, které už mohou být zpoplatněny. Jestli ale pojištění ani tak nezaplatíte, pak pojišťovna přistoupí ke zrušení smlouvy. Problém nastává v momentě, kdy způsobíte dopravní nehodu a vaše smlouva už neplatí. V takové situaci platíte veškeré náklady z vlastní kapsy a navíc ještě poplatek za dobu, kdy jste nebyli pojištění České kanceláři pojistitelů.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je Česká kancelář pojistitelů (ČKP)?

  Česká kancelář pojistitelů byla ustanovena zákonem č. 168/1999 Sb. a spravuje garanční fond a fond zábrany škod. Zároveň shromažďuje informace o délce trvání povinného ručení a počtu dopravních nehod pro konkrétní osobu nebo firmu.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je zelená karta? Kde ji získám? Co když ji ztratím?

  Zelená karta je mezinárodně uznávaný certifikát, který dokládá, že máte sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení). Zelenou kartu vám vystaví pojišťovna po sjednání povinného ručení a máte povinnost ji (a také její duplikát) mít vždy ve vozidle. Pokud zelenou kartu ztratíte, pak okamžitě kontaktujte svoji pojišťovnu. Na návštěvu pobočky si pak nezapomeňte vzít osobní dokumenty, pojistnou smlouvu a doklad o zaplacení pojištění (např. výpis z banky). Na místě vám vystaví novou zelenou kartu.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Lukáš Petrlík, 25 let, nehoda cisterny s obrovskou škodou

Lukáš si při sjednání autopojištění nenechal poradit a šetřil na limitech povinného ručení. “Co bych musel udělat, aby škoda přesáhla 35 000 000 Kč,” říkal si tenkrát. Po 3 letech se mu ale podobná situace stala. Nevěnoval plnou pozornost řízení, když si nastavoval za jízdy navigaci. Podařilo se mu přejet do protisměru a vjel do cesty cisterně. Řidič cisterny se snažil vyhnout čelnímu střetu, což se mu sice povedlo, ale kolem přejel krajnici a cisterna se převrátila. Z havarovaného vozu, respektive z nádrže, začaly vytékat převážené pohonné hmoty do vodovodního řadu. Hasiči vzniklou škodu likvidovali několik týdnů. Škoda na vozidle, újmě na zdraví řidiče cisterny a na majetku se nakonec vyšplhala na téměř 42 000 000 Kč. Z limitu povinného ručení Lukášova pojišťovna vyplnila sjednaný limit 35 mil. Kč na náhradu škod,  zbylých 7 000 000 Kč bude muset zaplatit Lukáš. Rozdíl na povinném ručení s nejnižším limitem (35 mil.), který si Lukáš sjednal, a nejvyšším (200 mil. Kč) bylo přitom asi 800 Kč ročně. Nešetřete na povinném ručení – i malá chyba může způsobit obrovskou škodu.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky