Mobilní aplikace

Srovnání: Povinné ručení (2022)

Potřebuješ povinné ručení, ale z té nabídky už ti jde hlava kolem? Důležitou součástí povinného ručení je limit pojistného krytí. Ten musí být minimálně 35 mil. Kč. Nejvyšší limit nabízí Direct pojišťovna, a to 250 mil. Kč.

V průvodci naleznete

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Povinné ručení: Na co je a kde ho sjednat?

Každý majitel vozidla, které je zapsáno v registru silničních vozidel, musí mít pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Povinnost vychází ze zákona č. 168/1999 Sb

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla pravděpodobně znáte spíše pod názvem povinné ručení. Chrání vás v situaci, kdy způsobíte dopravní nehodu a tedy i škodu třetí osobě.

Sjednává se vždy bez spoluúčasti. Dokladem o sjednání povinného ručení je zelená karta.

Minimální limit pojistného krytí je stanoven zákonem, a to na:

 • 35 mil. Kč pro škody na majetku a ušlém zisku
 • 35 mil. Kč pro škody na zdraví

V rámci povinného ručení můžete sjednat různá připojištění k pojištění vozidel. Pro jednotlivá připojištění pak zvolíte limit pojistného plnění a případně i spoluúčast na vzniklé škodě.

Pokud způsobíte dopravní nehodu a poškodíte vlastní vozidlo, tak vám povinné ručení nepomůže. Pro takové případy je tu havarijní pojištění. Nechte si s havarijním pojištěním poradit od Frenkeeho a spočítejte si nejvýhodnější nabídku.

Povinné ručení si v současné době můžete sjednat u následujících pojišťoven:

 • Allianz pojišťovna a.s.
 • AXA pojišťovna a.s.
 • Česká podnikatelská pojišťovna a.s. (ČPP)
 • ČSOB Pojišťovna a.s.
 • Direct pojišťovna a.s.
 • Generali Česká pojišťovna a.s.
 • Kooperativa pojišťovna a.s.
 • Slavia pojišťovna a.s.
 • UNIQA pojišťovna a.s.
 • PVZP (Pojišťovna VZP a.s.)

Pokud zvažujte k povinnému ručení také havarijní pojištění, pak si prohlédněte také naše srovnání havarijního pojištění. Pokud si pořídíte povinné ručení v balíčku s “havarijkem”, většinou ušetříte. 

Povinné ručení Allianz

Pojišťovna Allianz na základě mnohaletých zkušeností vytvořila 4 varianty povinného ručení:

 • Komfort
 • Plus
 • Extra
 • Max

Klasickým povinným ručením je pouze varianta Komfort. Zbývající varianty povinného ručení Allianz Plus, Extra a Max v sobě kombinují pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a připojištění škody na vlastním vozidle pro specifické situace, jako je srážka se zvířetem nebo připojištění čelního skla. Záleží jen na vás, zda zvolíte variantu pojištění, která kryje veškerá pojistná nebezpečí (včetně zaviněné dopravní nehody), nebo se spokojíte jen s částečným krytím (např. balíček Allianz Plus).  V rámci povinného ručení Plus, Extra a Max zvolíte spoluúčast 5 000 nebo 10 tis. KčVeškeré balíčky povinného ručení poskytují právní poradenství zdarma.

Povinné ručení Allianz Komfort nabízí limit pojistného krytí 70/70 mil. Kč. Součástí balíčku Komfort jsou základní asistenční služby (např. odtah poškozeného vozidla do nejbližšího servisu po zaviněné dopravní nehodě nebo v případě poruchy, odvoz posádky) a základní úrazové pojištění řidiče (s pojistným plněním v případě smrti nebo trvalého úrazu řidiče).

Povinné ručení Allianz Plus nabízí stejný limit pojistného krytí jako základní varianta, tedy 70/70 mil. Kč. Součástí balíčku jsou rozšířené asistenční služby (zahrnuje stejné služby jako základní asistenční služba a navíc ubytování v hotelu a náhradní vozidlo), rozšířené úrazové pojištění (s pojistným plněním v případě smrti nebo trvalého úrazu řidiče i posádky vozidla). Součástí balíčku Allianz Plus je také pojištění pro případ přírodní události, požáru nebo výbuchu a poškození zvířetem

Povinné ručení Allianz Extra přichází s limitem pojistného krytí 150/150 mil. Kč. Součástí této varianty jsou opět rozšířené asistenční služby (stejné služby jako základní asistenční služba a navíc pak ubytování v hotelu a náhradní vozidlo) a rozšířené úrazové pojištění (stejné jako u předchozí varianty). Zároveň obsahuje stejná pojištění jako povinné ručení Allianz Plus a k tomu navíc pojištění proti krádeži, pojištění skel a pojištění proti vandalismu

Povinné ručení Allianz Max poskytuje limit pojistného krytí ve výši 150/150 mil. Kč. Nejobsáhlejší varianta povinného ručení od pojišťovny Allianz nabízí rozšířené asistenční služby (stejné služby jako základní asistenční služba a navíc pak ubytování v hotelu a náhradní vozidlo) a rozšířené úrazové pojištění (stejné jako u předchozí varianty). Součástí této varianty jsou stejná pojištění jako u balíčku Allianz Extra a k tomu navíc pojištění v případě zavinění dopravní nehody – tedy plnohodnotné havarijní pojištění. Pouze balíček pojištění Allianz Max lze tedy považovat za klasické havarijní pojištění, vzhledem k tomu, že vás ochrání v situaci, kdy způsobíte dopravní nehodu.

Povinné ručení Allianz – výhody

 • Právní poradenství zdarma.
 • Odtah do nejbližšího servisu i v zahraničí.
 • Levnější povinné ručení, pokud málo jezdíte.

Povinné ručení AXA

AXA pojišťovna je nově členem UNIQA Insurance Group a v současné nenabízí samostatné produkty v rámci povinného ručení.

ČPP povinné ručení

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) má v nabídce celkem 3 balíčky povinného ručení:

 • SPOROPOV
 • SPECIÁLPOV
 • SUPERPOV

ČPP povinné ručení SPOROPOV nabízí limit pojistného krytí 50/50 mil. Kč. V balíčku jsou dále zahrnuty asistenční služby SPORO na území ČR.

ČPP povinné ručení SPECIÁLPOV s limitem pojistného krytí 100/100 mil. Kč nabízí asistenční služby STANDARD na území Evropy. Součástí balíčku je rovněž úrazové pojištění řidiče vozidla a pojištění přívěsného vozíku.

ČPP povinné ručení SUPERPOV poskytuje limit pojistného krytí až 200/200 mil. Kč. V ceně balíčku jsou zahrnuty asistenční služby SUTANDARD a dále nabízí dvojnásobné limity v rámci úrazového pojištění řidiče. Stejně jako s předchozí variantou získáte zdarma pojištění přívěsného vozíku.

K povinnému ručení můžete zvolit následující připojištění: Servis PRO (pojišťovna za vás např. vyřeší škody, které vám způsobil jiný řidič, nebo uhradí celkovou částku za opravu vašeho vozidla bez ohledu na stáří), rozšířené asistenční služby (Asistence PLUS, Asistence CAR PLUS, Asistence TIR Plus např. pro odtah vozidla ze zahraničí s vyšším limitem), pojištění skel, úrazové pojištění osob ve vozidle, pojištění nákladů za pronájem náhradního vozu, pojištění přepravovaných zavazadel, pojištění GAP a SMART GAP, pojištění odcizení celého vozidla, pojištění MINIHAV, pojištění přírodních rizik, pojištění CAR MAXI, nebo pojištění KLIKA (oprava vozidla pro případ nárazu do překážky, pokud způsobíte škodu i někomu jinému).

ČPP povinné ručení – výhody

 • Extrabenefit PROFI: ČPP nabízí slevu 15 % výměnou za slib, že řidič nezpůsobí 3 roky žádnou pojistnou událost. Platí pro nové smlouvy na dobu neurčitou s roční nebo pololetní úhradou pojistného.
 • V případě sjednání povinného ručení nabízí slevu na havarijní pojištění.

ČSOB povinné ručení

ČSOB Pojišťovna nabízí 3 speciální balíčky pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:

 • Standard
 • Dominant
 • Premiant

ČSOB povinné ručení Standard s limitem pojistného krytí 35/44 mil. Kč obsahuje úrazové pojištění řidiče a pojištění osobních věcí v místě nehody. V rámci asistenčních služeb nabízí také opravu v místě nehody nebo odtah vozidla (i v zahraničí) a náhradní dopravu nebo ubytování při poruše nebo po dopravní nehodě.

ČSOB povinné ručení Dominant nabízí limit pojistného krytí ve výši 100/100 mil. Kč. Poskytuje stejná připojištění jako předchozí varianta, ale s vyššími limity pojistného krytí.

ČSOB povinné ručení Premiant vyniká limitem pojistného krytí až 200/200 mil. Kč. Obsahuje stejná připojištění jako předchozí balíček povinného ručení, ale s vyššími limity pojistného krytí. Navíc je zahrnuto pojištění škod na vlastním vozidle do výše 10 000 Kč (lidově se tomu říká “malé havarijko” – vyplatí se třeba u levnějšího nebo staršího vozu a neplatí se u něj žádná spoluúčast) a zapůjčení náhradního vozidla při zaviněné nehodě.

K ČSOB povinnému ručení můžete zvolit následující připojištění: pojištění odcizení vozidla, pojištění okenních skel, úrazové pojištění přepravovaných osob, živelní pojištění, střet se zvěří, pojištění zavazadel, nadstandardní asistenční služby, pojištění doživotní renty pro řidiče v případě úrazu, pojištění náhradního vozidla nebo pojištění právní ochrany.

ČSOB povinné ručení – výhody

 • Sleva 20 % při sjednání online.
 • Nabízí vysoký limit pojistného krytí (až 200 mil. Kč).

Povinné ručení Direct

U Direct pojišťovny si vytvoříte povinné ručení přesně na míru. V prvním kroku zvolíte výši krytí. Vybírat můžete z těchto limitů pojistného krytí:

 • 50 mil. Kč
 • 100 mil. Kč
 • 150 mil. Kč
 • 200 mil. Kč
 • 250 mil. Kč

Následně zvolíte rozsah asistenčních služeb. Potom můžete připojit: pojištění nezaviněné dopravní nehody, pojištění skel, pojištění zavazadel, úrazové pojištění řidiče a ostatních cestujících.

Povinné ručení Direct – výhody

 • Nejvyšší limit pojistného krytí na trhu (až 250 mil. Kč).
 • Povinné ručení přesně na míru.

Povinné ručení Kooperativa

Pojišťovna Kooperativa v současné době nabízí 3 varianty povinného ručení.

Základní varianta povinného ručení Kooperativa poskytuje limit pojistného krytí 35 mil. Kč pro škody na majetku a 35 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením. Součástí pojištění jsou asistenční služby Základ.

Další možností je balíček pojištění s pojistným limitem 100 mil. Kč pro škody na majetku a 100 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením, který zahrnuje asistenční služby Ideál, pojištění úrazu řidiče a pojištění nezaviněné nehody.

Nejrozsáhlejší varianta povinného ručení nabízí pojistný limit 150 mil. Kč pro škody na majetku a 150 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením. Zahrnuje stejná pojištění jako předchozí varianta a k tomu navíc asistenční program Max.

K jednotlivým variantám povinného ručení můžete následně přidat doplňková připojištění. Zvolit můžete například pojištění všech skel nebo samostatné pojištění předního skla, pojištění živlu, pojištění proti poškození zvířetem, pojištění pro případ úrazu přepravovaných osob, pojištění nezaviněné nehody, pojištění VÝMOL nebo pojištění nákladů na nájem náhradního vozidla.

Povinné ručení Kooperativa – výhody

 • Balíčky povinného ručení s různými pojistnými limity.
 • Sleva, pokud máte u pojišťovny i další pojistné smlouvy.

PVZP povinné ručení

Pojišťovna VZP nabízí celkem 3 varianty povinného ručení. Jednotlivé balíčky se liší zejména limitem pojistného krytí. Vybírat můžete z těchto variant:

 • Nejlevnější balíček nabízí limit pojistného krytí 45 mil. Kč pro škody na majetku a 45 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením. Tato varianta povinného ručení zahrnuje také asistenční služby.
 • Další možností je limit pojistného krytí 70 mil. Kč pro škody na majetku a 70 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením. Také tento balíček povinného ručení obsahuje asistenční služby a k tomu navíc i úrazové pojištění řidiče (s pojistným limitem 100 tis. Kč).
 • Balíček s limitem pojistného krytí 140 mil. Kč pro škody na majetku a 140 mil. Kč pro újmy vzniklé ublížením na zdraví nebo usmrcením rovněž zahrnuje asistenční služby a úrazové pojištění řidiče (s pojistným limitem 100 tis. Kč).

Spolu s povinným ručením od pojišťovny VZP si můžete sjednat také havarijní pojištění nebo jen zvolit některé z nabízených připojištění. Zvolte třeba pojištění skel, úrazové pojištění (řidiče nebo celé posádky), pojištění náhradního vozidla, pojištění zavazadel, pojištění nákladů na ošetření psů a koček nebo pojištění odcizení a přírodních rizik. Z rozsáhlé nabídky si zcela jistě vyberete.

Povinné ručení PVZP – výhody

 • Sami zvolíte výši pojistného limitu.
 • Bohatá nabídka připojištění.
 • V rámci povinného ručení nabízí pojištění přepravovaných psů a koček (s pojistným limitem až 30 tis. Kč).
 • Dražší balíčky povinného ručení automaticky zahrnují i úrazové pojištění řidiče.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna

U Generali České pojišťovny můžete vybírat ze 3 balíčků pojištění odpovědnosti z provozu vozidla:

 • Start
 • Standard
 • Exclusive
 • Comfort

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna Start nabízí limit pojistného krytí 35/35 mil. Kč. Zahrnuty jsou také služby právní ochrany a pojištění přímé likvidace (pojišťovna za vás vše vyřeší, pokud nehodu zaviní někdo jiný).

Balíček povinného ručení Generali Česká pojišťovna Standard se může pochlubit limitem pojistného krytí 50/50 mil. Kč. Tato varianta je téměř totožná s předchozím balíčkem, ale navíc obsahuje také úrazové pojištění řidiče a rozsáhlejší asistenční služby.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna Exclusive poskytuje limit pojistného krytí 100/100 mil. Kč. Kromě vyššího pojistného limitu zahrnuje také úrazové pojištění řidiče a ostatních cestujících. Dále také větší rozsah asistenčních služeb.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna Comfort potěší limitem pojistného krytí 150/150 mil. KčKryje stejné pojistné situace, jako varianta předchozí. První zaviněná škoda neovlivní výši bonusu a tento balíček nabízí garanci ceny na 3 roky. Ze všech zmíněných variant povinného ručení také poskytuje nejrozsáhlejší asistenční služby.

K základnímu povinnému ručení můžete přidat následující připojištění: pojištění skel, pojištění proti odcizení vozidla, pojištění v případě úrazu, pojištění v případě poškození živlem, pojištění pro případ poškození zvířetem nebo pojištění rozšířených asistenčních služeb.

Povinné ručení Generali Česká pojišťovna – výhody

 • 20 % sleva při sjednání online.

Slavia povinné ručení

Slavia pojišťovna připravila 3 varianty povinného ručení:

 • Základ
 • Jistota
 • Jubileum

Slavia povinné ručení Základ přichází s limitem pojistného krytí 35/35 mil. Kč. V ceně balíčku jsou zahrnuty asistenční služby pro případ nehody a poruchy.

Slavia povinné ručení Jistota nabízí limit pojistného krytí 100/100 mil. Kč a rozšířené asistenční služby Profi (např. odtah do nejbližšího servisu nebo převoz neopraveného vozidla do ČR). Dále obsahuje pojištění pro případ úrazu řidiče, pojištění proti poškození stojícího vozidla zvířetem nebo pojištění pro případ ztráty nebo odcizení klíčů od vozidla

Slavia povinné ručení Jubileum se pyšní limitem pojistného krytí 150/150 mil. Kč. V této variantě jsou zahrnuty asistenční služby Premium. Dále stejná připojištění jako v předchozí variantě a k tomu navíc: pojištění proti vandalismu, garance ceny na 3 roky a pojištění pneumatik

K Slavia povinnému ručení je možné sjednat také následující připojištění: pojištění všech skel, pojištění proti odcizení vozidla, pojištění pro případ havárie, pojištění střetu se zvěří, pojištění úrazu posádky, pojištění zavazadel, pojištění občanské odpovědnosti a pojištění proti přírodním živlům.

Slavia povinné ručení – výhody

 • Sleva 5 % při sjednání spolu s havarijním pojištěním.
 • Sleva až 10 % při jízdě jen v ČR.

UNIQA povinné ručení

U pojišťovny UNIQA máte na výběr ze 3 balíčků povinného ručení:

Nejlevnější varianta UNIQA povinného ručení nabízí limit pojistného krytí 35/35 mil. Kč a zahrnuje jen základní asistenční služby. Pokud k nehodě dojde v zahraničí, musíte uhradit spoluúčast ve výši 10 tis. Kč.

Další možností je povinné ručení UNIQA s limitem pojistného krytí 50/60 mil. Kč. V balíčku jsou základní asistenční služby a navíc také úrazové pojištění dětí do 15 let věku. V případě škodní události v zahraničí navíc nemusíte platit spoluúčast.

Nejobsáhlejší balíček povinného ručení UNIQA se může pochlubit limitem pojistného krytí 100/100 mil. Kč. Obsah této varianty je shodný s předchozím balíčkem, ale navíc slibuje první škodu bez ztráty bonusu.

K povinnému ručení můžete zvolit doplňková připojištění: pojištění skel, připojištění sedadel s asistencí (poúrazová asistence pro motoristy), asistenční služby s vyšším limitem.

UNIQA povinné ručení – výhody

 • Sleva 5 % při sjednání online.
 • Bonus 5 % za každý rok bez nehod.
 • Asistenční služba UNIQA SafeLine.

Povinné ručení: Srovnání

Pojišťovna Limit pojistného krytí Bonus za bezeškodní průběh
Allianz pojišťovna a.s. 70 až 150 mil. Kč až 50 %
Česká podnikatelská pojišťovna a.s. (ČPP) 50 až 200 mil. Kč až 50 %
ČSOB Pojišťovna a.s. 35 až 200 mil. Kč až 50 %
Direct pojišťovna a.s. 50 až 250 mil. Kč až 50 %
Generali Česká pojišťovna a.s. 35 až 150 mil. Kč až 55 %
Kooperativa pojišťovna a.s. 35 až 150 mil. Kč až 50 %
PVZP a.s. až 140 mil. Kč až 40 %
Slavia pojišťovna a.s. 35 až 150 mil. Kč až 50 %
UNIQA pojišťovna a.s. 35 až 100 mil. Kč až 50 %

Nabídka povinného ručení v rámci jednotlivých pojišťoven je skutečně pestrá. Allianz pojišťovna a ČSOB Pojišťovna například nabízejí úrazové pojištění řidiče už v základní variantě povinného ručení. Zbývající pojišťovny v rámci základních balíčků poskytují jen asistenční služby.

Přístup jednotlivých pojišťoven se liší také v případě limitu pojistného krytí. Ze zákona musí být tento limit minimálně 35 mil. Kč. Jak je ale patrné z tabulky výše, minimální limit pojistného krytí u Allianz pojišťovny je dokonce 70 mil. Kč. Nejvyšší limit pojistného krytí nabízí Direct pojišťovna, a to 250 mil. Kč.

Na výslednou cenu povinného ručení má velký vliv i tzv. bonus za bezeškodní průběh. Prostřednictvím bonusu odměňují pojišťovny klienty, kteří řídí bez dopravních nehod. Pojišťovny vycházejí z informací, které jim poskytne Česká kancelář pojistitelů. Následně se rozhodují o výši bonusu (slevy), kterou klientovi na povinné ručení poskytnou. Jak je patrné z tabulky výše, pojišťovny zpravidla nabízejí bonus za bezeškodní průběh ve výši 50 %.

Stále váháte, které povinné ručení je to pravé? Nechte to na Frenkeem! Porovná za vás nabídky jednotlivých pojišťoven a vybere to nejlepší povinné ručení přesně pro vás.

Často se ptáte

 • Co je zákonné pojištění vozidel?
  Zobrazit odpověď
  Co je zákonné pojištění vozidel?
 • Co řeší zákon o pojistné smlouvě?
  Zobrazit odpověď
  Co řeší zákon o pojistné smlouvě?
 • Jaké povinnosti řeší zákon o povinném ručení?
  Zobrazit odpověď
  Jaké povinnosti řeší zákon o povinném ručení?
 • Co kryje povinné ručení?
  Zobrazit odpověď
  Co kryje povinné ručení?
 • Co nekryje povinné ručení?
  Zobrazit odpověď
  Co nekryje povinné ručení?
 • Co je limit pojistného krytí u povinného ručení?
  Zobrazit odpověď
  Co je limit pojistného krytí u povinného ručení?
 • Jaká je spoluúčast u povinného ručení?
  Zobrazit odpověď
  Jaká je spoluúčast u povinného ručení?
 • Jak zjistím bonus povinného ručení?
  Zobrazit odpověď
  Jak zjistím bonus povinného ručení?
 • Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení, co to pro mě znamená?
  Zobrazit odpověď
  Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení, co to pro mě znamená?
 • Co je Česká kancelář pojistitelů (ČKP)?
  Zobrazit odpověď
  Co je Česká kancelář pojistitelů (ČKP)?
 • Co je zelená karta? Kde ji získám? Co když ji ztratím?
  Zobrazit odpověď
  Co je zelená karta? Kde ji získám? Co když ji ztratím?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Lukáš Petrlík, 25 let, nehoda cisterny s obrovskou škodou

Lukáš si při sjednání autopojištění nenechal poradit a šetřil na limitech povinného ručení. “Co bych musel udělat, aby škoda přesáhla 35 000 000 Kč,” říkal si tenkrát. Po 3 letech se mu ale podobná situace stala. Nevěnoval plnou pozornost řízení, když si nastavoval za jízdy navigaci. Podařilo se mu přejet do protisměru a vjel do cesty cisterně. Řidič cisterny se snažil vyhnout čelnímu střetu, což se mu sice povedlo, ale kolem přejel krajnici a cisterna se převrátila. Z havarovaného vozu, respektive z nádrže, začaly vytékat převážené pohonné hmoty do vodovodního řadu. Hasiči vzniklou škodu likvidovali několik týdnů. Škoda na vozidle, újmě na zdraví řidiče cisterny a na majetku se nakonec vyšplhala na téměř 42 000 000 Kč. Z limitu povinného ručení Lukášova pojišťovna vyplnila sjednaný limit 35 mil. Kč na náhradu škod,  zbylých 7 000 000 Kč bude muset zaplatit Lukáš. Rozdíl na povinném ručení s nejnižším limitem (35 mil.), který si Lukáš sjednal, a nejvyšším (200 mil. Kč) bylo přitom asi 800 Kč ročně. Nešetřete na povinném ručení – i malá chyba může způsobit obrovskou škodu.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0