Mobilní aplikace

Typy majetkových pojištění

Pojištění majetku není jen jedno. Existují různé druhy a každý z nich se vztahuje na něco jiného. Musíš proto přesně vědět, co a jak potřebuješ pojistit.

V průvodci naleznete

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti se vztahuje výhradně na stavbu jako takovou. Do tohoto pojištění spadá všechno, co je pevnou součástí objektu – tedy stěny, podlahy, venkovní žaluzie, topení, verandy nebo třeba solární panely.

Pojištění domu

Pokud bydlíte v rodinném domě, je dobré ho nechat důkladně pojistit. Základní balíček standardně zahrnuje řádění živlů, jako je povodeň, zatečení vody nebo požár. Navíc často kryje škody, které vám na domě napáchá vandal nebo zloděj.

K základnímu pojištění si můžete podle potřeby vybrat různá připojištění – od domácích mazlíčků přes jízdní kola až po zdravotní pomůcky.

Pojištění bytu

Pojištění byste měli řešit i v případě, že bydlíte v bytě – jak svém, tak pronajatém. Oceníte ho například, když vás vytopí soused, nebo budete mít zkrat v zásuvce. Pojišťovna vám totiž proplatí následnou rekonstrukci.

Pojištění se navíc vztahuje i na vedlejší, neobyvatelné místnosti, jako je sklep nebo garáž. Neplatí ale na věci, které v těchto místnostech skladujete. Na to si musíte sjednat pojištění domácnosti.

Pojištění rekreačního objektu

Chatu nebo chalupu ochráníte v rámci pojištění rekreačního objektu. Vztahuje se na nemovitost, kterou obýváte jen přechodně – o víkendech, prázdninách, dovolených.

Pojištění kryje nejen chalupu, ale i stodolu, kůlnu, kurník, skleník a jakékoli další stavby na stejném pozemku. Pojistit ale u většiny pojišťoven můžete i nedostavěný a nezkolaudovaný objekt.

Pojištění ostatních objektů

Pokud vlastníte garáž, která nestojí na vašem pozemku, můžete ji pojistit samostatně. Podmínkou ale je, aby od vašeho domu nebo bytu nebyla dál než 15 kilometrů.

Pojištění movitých věcí

Do pojištění movitých věcí spadá veškerý majetek, který není pevnou součástí vaší nemovitosti. Bývá proto daleko různorodější. Pojistit si můžete v podstatě jakýkoli majetek – ať už jde o vybavení domácnosti, garáže, domácí mazlíčky nebo hospodářská zvířata, sportovní vybavení nebo například notebook, který s sebou nosíte každý den do práce.

Pojištění domácnosti

Jde o klasické pojištění, které vám pokryje škodu na vybavení vašeho domu nebo bytu. Může se přitom jednat jak o poškození majetku, tak jeho krádež. Většinou se jedná o kuchyňskou linku, nábytek, ale i knihy, oblečení nebo peníze.

Pojištění sportovního vybavení

Pokud sportujete a investujete do sportovního vybavení, vyplatí se vám přemýšlet o jeho pojištění. Nezáleží na tom, jestli jde o jízdní kolo, snowboard, loď nebo třeba tenisovou raketu. Většinou vám pojišťovna uzná i speciální sportovní oblečení a boty.

Pojištění se často vztahuje jak na vaše, tak na půjčené vybavení. Platí nejen na krádež a zničení v místě vašeho bydliště, ale i mimo něj – v hotelu, v přírodě, na sportovišti nebo při přepravě.

Pojištění elektroniky

Telefon nebo notebook s sebou většina lidí nosí velmi často, a zvyšuje tak riziko rozbití nebo krádeže. Vyplatí se proto přemýšlet o jejich pojištění, zvlášť pokud jste za ně dali nemalé peníze.

I u elektroniky velmi záleží na tom, jak k jejímu poškození nebo ztrátě dojde. Při krádeži se pojišťovna bude zajímat o to, jestli jste měli věc dostatečně zabezpečenou. V případě poškození zase o to, jestli šlo o nehodu, nebo vaši neopatrnost.

Pojištění domácích mazlíčků

Výdaje za domácí mazlíčky se můžou vyšplhat hodně vysoko. Obzvlášť v případě nemoci nebo zranění, které vyžaduje nákladnou péči veterináře. V rámci pojištění domácnosti si proto můžete připojistit i svého psa nebo kočku. Pojišťovna vám pak proplatí léčebné výlohy.

Pojistit můžete kromě domácích mazlíčků i hospodářská zvířata nebo koně. Tady se ale jedná spíš o škodu, která vám vznikne, když zvíře uhyne, musíte ho nechat utratit nebo vám ho někdo ukradne.

Pojištění zdravotních pomůcek

Pokud ke svému každodennímu životu potřebujete speciální pomůcky, můžete si je nechat pojistit. Platí to jak pro invalidní vozík, tak pro naslouchátko nebo třeba inzulínovou pumpu. Je ale důležité, aby se jednalo o věci, které vy sami používáte. Nesmíte je pronajímat.

Pojištění odpovědnosti

Všechna výše uvedená pojištění se vztahují na váš majetek. Může se ale stát, že vy nebo váš mazlíček způsobíte škodu někomu jinému. Například vytopíte souseda netěsnící pračkou, váš pes rozkouše cizí boty nebo jen v obchodě shodíte z police drahou vázu.

Pro takové případy je dobré mít sjednané pojištění odpovědnosti – pro vás i pro zvíře. Kromě majetku toto pojištění většinou kryje i škody na zdraví cizích osob.

Často se ptáte

 • Kdy se pojištění majetku platí?
  Zobrazit odpověď
  Kdy se pojištění majetku platí?
 • Kdy pojištění majetku začíná a končí?
  Zobrazit odpověď
  Kdy pojištění majetku začíná a končí?
 • Můžu nechat pojistit i nezkolaudovanou nemovitost?
  Zobrazit odpověď
  Můžu nechat pojistit i nezkolaudovanou nemovitost?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Dominik Kotrba, 27 let, pojištění domácnosti bez pojištění nemovitosti

Nemovitost, nebo domácnost? Představte si model vašeho bydlení, ten vezměte do ruky a otočte ho vzhůru nohama. To, co vypadne (obrazně řečeno), je vybavení domácností a to, co nevypadne, jsou pevné stavební součásti nemovitosti. Dominik tuhle poučku neznal a nechal si pojistit pouze domácnost. Zklamání přišlo, když mu praskla trubka, která přivádí vodu do kuchyně, a voda vytopila jeho byt a zničila dřevěnou podlahu. Bohužel toto z pojištění domácnosti likvidní nebylo a Dominik už pro příště bude vědět.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0