Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Předčasné splacení hypotéky

Hypotéky značně ovlivnil zákon č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v roce 2016. Pro lepší přehlednost si tedy rozdělíme hypoteční úvěry na ty uzavřené do roku 2016 a poté.

Hypotéky do prosince 2016

Starších hypotečních smluv (před rokem 2016) se netýká možnost bezplatného splacení části úvěru k výročí smlouvy. Banka může předčasné splacení hypotéky zcela odmítnout, případně vám vyměřit vysoké poplatky.

Hypotéky od prosince 2016

Výše zmíněný zákon se vztahuje na hypoteční smlouvy, které byly sjednané od prosince roku 2016 a platí i pro starší smlouvy, u kterých klient využil refinancování hypotéky po roce 2016.

U těchto smluv můžete:

 • Jednou ročně (k výročí smlouvy) splatit až 25 % z celkové výše úvěru. Banka vám za to nesmí vyúčtovat žádné bankovní poplatky.
 • Každý rok splatit více než 25 % hypotéky. V takovém případě po vás ale může banka požadovat tzv. účelně vynaložené náklady. Česká národní banka (ČNB) v roce 2019 jasně stanovila, co lze do těchto nákladů zahrnout. Stanovisko v plném znění najdete na webových stránkách ČNB.

 

Zvažujete předčasné splacení hypotéky? Vždy nejprve kontaktujte banku a požádejte o vyčíslení hypotéky k datu, ke kterému ji chcete splatit. Následně se sami rozhodnete, zda se vám to vyplatí, nebo ne.

Ideální dobou pro splacení hypotéky je konec fixace úrokové sazby. V tomto okamžiku lze hypotéku umořit zcela bez bankovních poplatků. Tato možnost se týká hypotečních úvěrů po roce 2016 i těch starších.

Problém se splácením hypotéky

Základní pravidlo v momentě, kdy máte problém se splácením hypotéky, zní: Postavte se této situaci čelem, a to co nejdříve. V případě, že nezaplatíte včas, může vám banka vyúčtovat úrok z prodlení.

Komunikujte s bankou

Pokud víte, že nemůžete ve stanoveném termínu odeslat další splátku, kontaktujte bankovního poradce a začněte s ním situaci ihned řešit. S bankou se můžete dohodnout na:

 • odložení splátek
 • snížení měsíčních splátek

Kromě výše zmíněných možností můžete využít také prodloužení doby splácení hypotéky. Nesmíte ale přesáhnout maximální dobu splatnosti, kterou banka nabízí. Zpravidla je to 30 let.

Zvažte pronájem nemovitosti

Nepříjemnou životní situaci můžete řešit také pronájmem nemovitosti a dočasně se přestěhovat jinam. Případně si můžete najít spolubydlící.

Souhlas s pronájmem

Nevíte, zda jste v rámci hypoteční smlouvy podepsali i souhlas s pronájmem? Smlouvu si raději ještě jednou důkladně prostudujte. Pokud jste tuto podmínku podepsali, musí případný pronájem nemovitosti banka vždy odsouhlasit.

V případě, že nemovitost pronajmete bez vědomí banky, je nutné počítat s peněžní sankcí.

Přistupte k prodeji nemovitosti

Řešením je také prodej nemovitosti. V takovém případě musíte od banky získat souhlas se splacením úvěru a zažádat o vyčíslení hypotéky.

Uzavřete pojištění schopnosti splácet hypotéku

Při podpisu hypoteční smlouvy vám banka nabídne pojištění schopnosti splácet hypotéku. Toto doplňkové pojištění vám pomůže v případě, kdy ze závažných důvodů nemůžete hypotéku splácet.

Vztahuje se pro situaci, kdy:

 • jeden z partnerů zemře
 • potýká se s trvalou invaliditouo
 • z objektivních důvodů není schopen dlouhodobě pracovat 

Pojišťovna za vás uhradí zbývající část hypotečního úvěru.

Často se ptáte

 • Jak si mám stanovit výši měsíčních splátek u hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Jak si mám stanovit výši měsíčních splátek u hypotéky?
 • Můžu si dodatečně prodloužit dobu splatnosti hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Můžu si dodatečně prodloužit dobu splatnosti hypotéky?
 • Jak vysoké mohou být tzv. účelně vynaložené náklady?
  Zobrazit odpověď
  Jak vysoké mohou být tzv. účelně vynaložené náklady?
 • O kolik lze snížit měsíční splátku v případě, že mám problém se splácením hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  O kolik lze snížit měsíční splátku v případě, že mám problém se splácením hypotéky?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Lucie Malá, 32 let, čerpání hypotéky po jednom setkání

S Lucií si dal Frenkee jednu jedinou schůzku a pak už proběhlo čerpání hypotéky. Přitom se tak bála, že jednáním stráví spoustu času a možná jí mezitím unikne mezi prsty vysněný byt.Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0