Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Nutná, neodkladná zdravotní péče

Občané členských států EU, v případě, že se rozhodnou dočasně usadit (na méně než 6 měsíců v rámci 1 roku) na území České republiky, automaticky získávají nárok na tzv. neodkladnou zdravotní péči. Podmínkou je:

 • Platba zdravotního pojištění ve své zemi
 • Platný evropský průkaz zdravotního pojištění, tedy kartička EHIC (European Health Insurance Card)

Jak již název napovídá, pacient je v tomto případě ošetřen pouze v rámci nezbytně nutné péče. Následné kontroly a případná další vyšetření se pak provádějí v domovském státě nebo si je musí cizinec na území ČR hradit sám. Není tak výjimkou, že se i malý úraz nakonec velmi prodraží. Samotnou kapitolou je pak péče o těhotné, která není součástí nezbytné zdravotní péče a veškerá vyšetření i zákroky tedy hradí pacientka sama.

Nárok na veřejné zdravotní pojištění

Případná cesta k veřejnému zdravotnímu pojištění je pro cizince z EU jednodušší, než pro občany jiných států. Občan EU se může stát součástí veřejného zdravotního pojištění ČR v následujících případech:

 • Je zaměstnán u firmy se sídlem v ČR.
 • Má trvalý pobyt v ČR.
 • Podniká jako OSVČ pouze na území ČR.
 • Na základě evropských nařízení (např. nezaopatření rodinní příslušníci občana EU).

Frenkee box
V okamžiku, kdy se cizinec stává pojištěncem veřejné zdravotní pojišťovny, má možnost naplno využívat nejen akutní, ale i preventivní zdravotní služby, a to podle § 13 Zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Zaměstnání cizince z EU

Jste zaměstnavatelem? V případě zaměstnání cizince z EU je nutné informovat veřejnou zdravotní pojišťovnu a začít odvádět pojistné. Zdravotní pojištění vzniká dnem podpisu smlouvy.

Komplexní zdravotní pojištění cizinců

Pokud nespadáte do systému veřejného zdravotní pojištění, ale plánujete v ČR zůstat na delší dobu, je ideální volbou komplexní zdravotní pojištění cizinců. S tímto druhem pojištění můžete nejen absolvovat preventivní prohlídky u lékaře, ale pokrývá třeba i stomatologickou péči.

Frenkee box
Od 2. 8. 2021 může nabízet komplexní zdravotní pojištění pouze pojišťovna VZP. Zbývající komerční zdravotní pojišťovny mají v nabídce pouze komplexní zdravotní pojištění pro pobyty kratší než 90 dnů.

Pojišťovna VZP nabízí celou řadu smluvních zdravotnických zařízení, a snadno tak najdete vhodného lékaře pro cizince, který bude vyhovovat vašim požadavkům. K tomu můžete využít přehledný vyhledávač smluvních zdravotnických zařízení na stránkách pojišťovny.

Frenkee box
Finální cena komplexního pojištění se mimo jiné odvíjí i od délky pobytu. A platí, že čím delší pobyt, tím méně ve výsledku za pojištění zaplatíte.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Vypršela mi platnost průkazu Evropského zdravotního pojištění (EHIC). Co dělat?

  Ve své pojišťovně jednoduše zažádáte o vystavení náhradního certifikátu k průkazu EHIC. Po dobu platnosti tohoto certifikátu využíváte stejnou lékařskou péči jako s klasickým průkazem.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Mám zájem o preventivní péči na území ČR. Co pro to mohu udělat?

  V případě, že nemáte nárok na veřejné zdravotní pojištění, je řešením sjednání komplexního zdravotního pojištění. Dne 2. 8. 2021 vstoupil v platnost nový zákon, na základě kterého může komplexní zdravotní pojištění pro pobyty delší než 90 dnů nabízet pouze pojišťovna VZP. Zbývající komerční pojišťovny komplexní pojištění z nabídky zcela odstranily, nebo ho nově nabízí maximálně na 90 dnů.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Které pojišťovny patří mezi veřejné zdravotní pojišťovny?

  Mezi veřejné zdravotní pojišťovny patří: Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky a Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je to preventivní péče?

  V rámci preventivní péče lékař provede zdravotní prohlídky, aby bylo možné předejít vzniku onemocnění. Součástí preventivní péče je také očkování.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co jsou to akutní zdravotní služby?

  Účelem ošetření je odvrácení vážného zhoršení zdravotního stavu.
  FAQ - odpověď

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky