Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na bydlení v produktivním věku

Pořídit si byt na hypotéku je závazek na spoustu let dopředu. Z toho důvodu banka pracuje hned s několika proměnnými, které rozhodnou o tom, jestli vám hypotéku schválí, nebo ne.

Důležitou roli hraje věk. Že člověk musí být plnoletý, asi není žádné překvapení. Banka ale bere v potaz i horní věkovou hranici. Na hypotéku zpravidla dosáhnou lidé, kteří budou po celou dobu splácení v produktivním věku. Čím víc se tedy blížíte k důchodu, tím je pravděpodobnost schválení hypotéky menší.

Banka zároveň nahlíží do registru dlužníků. Kdo je v exekuci nebo insolvenčním řízení, hypotéku určitě nedostane. Problémy ale může očekávat i ten, kdo není schopný doložit téměř žádnou bankovní historii, natož když třeba nemá ani účet v bance.

Jak velkou hypotéku na byt získáte

Banka vám většinou nepůjčí víc než 9násobek vašeho čistého ročního výdělku. Při průměrném čistém měsíčním platu 26 tisíc Kč se tak jednoduchými počty dostanete přibližně na částku 2 800 000 Kč. To je maximální suma, kterou vám banka svěří. Měsíčně ale nesmíte za všechny své úvěry splácet víc než 50 % vašeho čistého měsíčního výdělku.

V případě, že se svým příjmem na úvěr nedosáhnete, může pomoct zástava nemovitosti. Většinou se jedná právě o byt, který si na hypotéku pořizujete.

Na co si dát pozor

 • Pokud právě měníte práci, s žádostí o hypotéku vyčkejte. Pravidelný měsíční příjem a výpis z banky v tomto případě nestačí. Jako žadatel totiž nesmíte být ve zkušební době a musíte prokázat, že máte smlouvu na dobu neurčitou.
 • Jestliže máte nepravidelný příjem, který navíc nejste schopní doložit, s hypotékou od banky raději moc nepočítejte. V takovém případě se můžete obrátit na nebankovní instituce, ale jejich podmínky nebývají příliš výhodné.

Některé banky aktivně využívají Bankovní registr klientských informací, kde si ověřují důvěryhodnost svých klientů. Během předběžného schvalování hypotéky může banka do registru vaši žádost zadat – to vám pak zkomplikuje žádost o hypotéku jinde.

Často se ptáte

 • Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
 • Jaká je doba vyřízení hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Jaká je doba vyřízení hypotéky?
 • Co obnáší nebankovní hypotéka?
  Zobrazit odpověď
  Co obnáší nebankovní hypotéka?
 • Je možné dostat 100% hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat 100% hypotéku?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Pavel Hanák, 39 let, levnější nemovitost díky rychlosti

Pavel dostal nabídku od realitní společnosti, která spěchala na prodej nemovitosti před koncem roku. Když prý složí peníze do advokátní úschovy do 10 dnů, dostane slevu 250 000 Kč. Povedlo se… výsledná cena bytu se slevou byla 5,5 mil. Kč. Přitom standardně trvá hypotéku vyřídit zhruba 1 měsíc. Je potřeba zajistit propočet hypotéky, scoring, registry, podepsat úvěrové smlouvy a vytvořit návrhy na vklad na katastr.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0