Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka pro mladé rodiny

Speciální hypoteční úvěr, který by kopíroval potřeby a situaci mladých párů a rodin, na trhu zatím není. Banky se ale lidem snaží pomoci v pořízení prvního bydlení aspoň tím, že jim nabízejí lepší podmínky úvěru.

Mladí lidé tak často například dosáhnou na hypotéku na bydlení, která jim pokryje až 90 % ceny nemovitosti. Banky totiž počítají s tím, že takový člověk je na začátku produktivního věku, a jeho příjmy i úspory budou s největší pravděpodobností jen stoupat.

V aktuální chvíli by možnosti pořídit si vlastní bydlení mohla pomoci také nová opatření ze strany ČNB, která již nelimitují banky v počtu poskytnutých 90% hypoték. Sice se jimi banky nemusí 100% řídit, ale některé toho využívají.

Frenkee box
Mladé rodiny by měly při pořízení hypotéky brát v úvahu nejen stávající situaci, ale přemýšlet hlavně do budoucna. S příchodem dětí totiž výrazně vzrostou jejich náklady a může se stát, že hypotéka najednou bude nad jejich síly.

Hypotéka pro nemanželské páry

Nesezdané páry mají na výběr ze dvou možností. Buď se o hypotéku podělí, tak jako to dělají manželé, nebo si hypotéku vezme jen jeden z partnerů.

Většina párů si hypoteční úvěr bere napůl. Vychází to z jednoduché logiky – dva příjmy jsou při žádosti o úvěr víc než jeden. O splácení se pak starají společně, mají stejnou zodpovědnost a nemovitost vlastní oba dva.

Pokud se rozhodnete přistoupit k druhé variantě, mějte na paměti, že oficiálním dlužníkem, ale i vlastníkem nemovitosti je jen jeden z vás. Druhý tak nemá zákonnou povinnost cokoliv splácet a je to jen na vás, jak se mezi sebou domluvíte. Jestliže ale dojde k rozchodu, celá nemovitost zůstává tomu, kdo smlouvu s bankou uzavřel.

Frenkee box
Jaká varianta se vám jako nesezdanému páru víc vyplatí a jestli by jeden z vás na hypotéku sám vůbec dosáhl, může napovědět jednoduchý výpočet v hypoteční kalkulačce.

Hypotéka od státu

Jediný produkt, který je vytvořený čistě pro mladé žadatele, je státní půjčka. Má ale své limity. Na koupi domu vám stát poskytne maximálně 2 000 000 Kč, na byt pak 1 200 000 Kč. Ani splácet ji nemůžete tak dlouho jako běžnou bankovní hypotéku. Musíte to stihnout nejpozději za 20 let.

Stejně tak platí poměrně přísné podmínky, které určují, kdo o hypotéku může žádat:

 • Aspoň jednomu z páru musí být méně než 36 let.
 • Partneři musí být manželé, nebo registrovaní. Výjimku tvoří osoba nebo pár, který se stará o dítě do 15 let.
 • Žadatelé nesmí do té doby vlastnit žádnou nemovitost ani nesmí být v nájmu v družstevním bytě. Počítá se s tím, že si z půjčky financují své první bydlení.

Dalším limitem jsou i parametry nemovitosti:

 • Při výstavbě nesmí mít novostavba rodinného domu podlahovou plochu vyšší než140 m².
 • Při koupi bytu nesmí jeho podlahová plocha přesáhnout 75 m².
 • Při koupi rodinného domu nesmí jeho podlahová plocha přesáhnout 140 m².

Hypotéka pro studenty

Studenti mají mezi mladými lidmi podmínky vůbec nejtěžší. Málokterý z nich totiž může prokázat dostatečný pravidelný příjem. A pokud ano, často to bývá na bázi OSVČ s nízkým daňovým základem nebo dohody o pracovní činnosti / provedení práce. Pro banku není limitujícím jen příjem – v případě studenta je to i věk žadatele, proto je velmi důležité před podpisem jakékoliv rezervační nebo kupní smlouva ověřit možnosti získání hypotéky u banky.

Studentovi, který si chce sjednat hypotéku, nezbývá než požádat rodiče, aby se stali jeho spolužadateli. To výrazným způsobem navýší jeho bonitu, tedy platební důvěryhodnost. Když pak student školu dokončí a ustálí svůj příjem, může po uplynutí doby fixace spolužadatele z hypotéky vyškrtnout. Banka v tu chvíli ale bude znovu zkoumat jeho schopnost pravidelně úvěr splácet.

Pozor! Pokud jsou rodiče spolužadateli a mají hlavní příjem, tak se délka splatnosti hypotéky počítá podle jejich věku – mnohdy tedy nejde využít splatnost až na dobu 30 let. Také pamatujte na to, že nositeli závazku jsou právě rodiče, a pokud by si oni chtěli v budoucnu vzít sami úvěr, tato splátka se započítá do bonity i jim.

Frenkee box
Pomůžu ti nejen hypotéku spočítat, ale celou ti ji zařídím. Stačí kliknout a pošlu ti nezávaznou kalkulaci.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Je možné dostat 100% hypotéku?

  Hypotéku, ze které byste financovali celou hodnotu nemovitosti, dneska žádná banka nenabízí. Na základě nařízení České národní banky vám smějí poskytnout hypoteční úvěr maximálně na 90 % ceny nemovitosti. I to je ale spíš výjimečné a banky si tuto možnost většinou schovávají jen pro žadatele, kteří si kupují první bydlení. Standardem je úvěr, který pokryje 80 % částky, za kterou byt nebo dům kupujete.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je hypotéka bez registru?

  Banka vám hypotéku schválí, jen pokud nemáte žádné záznamy v registrech dlužníků. Většinou to kontroluje za období posledních 3-5 let. Jestliže víte, že nějaký záznam máte, můžete s hypotékou buď počkat, nebo se obrátit na nebankovní instituci. V tom druhém případě ale buďte velmi opatrní. Než podepíšete smlouvu, pořádně si všechny dokumenty přečtěte a spočítejte, jestli se vám to vůbec vyplatí.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Můžu žádat o hypotéku, když pracuju na DPP nebo DPČ?

  Jestliže pracujete pouze na dohodu o provedení práce, případně na dohodu o pracovní činnosti, u banky toho většinou moc nezmůžete. Pomoct může, pokud na dohodu pracujete dlouhodobě nebo když ji máte podepsanou na nějakou dobu dopředu. Ani to ale nezaručí kladný výsledek.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Marek Švehla, 25 let, schválený úvěr i přes mnoho odmítnutí

Marek si chtěl sjednat hypotéku, ale 5 bank mu úvěr neschválilo. Obrátil se na Frenkeeho a povedlo se – jde o to vymyslet správný postup tak, aby banka pochopila správně všechny okolnosti klienta.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky