Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Nákup vysněného bytu jste financovali prostřednictvím hypotečního úvěru, ale rodina se nadále rozrůstá a vy byste dali přednost bydlení v domku se zahrádkou? Nebo jste v minulosti získali hypotéku bez úspor s pomocí zástavního práva na dům nebo byt vašich rodičů a teď chcete nemovitost z hypotečního úvěru vyvázat? Důvodů pro převedení hypotéky na jinou nemovitost může být celá řada. Postup je ale vždy stejný.

Převedení hypotéky na jinou nemovitost: Princip a pravidla

Žádost o převedení hypotéky na jinou nemovitost můžete podat kdykoli během doby splácení hypotéky. Nejlepším momentem pro převedení hypotéky na jinou nemovitost je konec fixace hypotéky. V tomto okamžiku se vyhnete dalším bankovním poplatkům. Počítejte ale s tím, že ze své kapsy zaplatíte odhad nemovitosti a změnu v katastru nemovitostí.

Pravidla pro převedení hypotéky na jinou nemovitost

Pokud máte zájem o převedení hypotéky na jinou nemovitost, musíte nejdříve splnit následující pravidla:

  • Nemovitost je vhodná k zástavě. Bance můžete nabídnout zkolaudovaný byt nebo rodinný dům. Ve výjimečných případech pak také stavební pozemek v osobním vlastnictví.

  • Nemovitost má dostatečnou hodnotu. Odhad nemovitosti provádí odhadce, který osobně zkontroluje vámi nabízenou nemovitost. Z tohoto odhadu následně vychází vyčíslení obvyklé ceny, které stanovuje banka.

 

  • Majitel souhlasí se zápisem zástavního práva věřitele (banky) do katastru nemovitostí. Nabízená nemovitost nemusí nutně patřit dlužníkovi, ale majitelem mohou být například rodiče, děti nebo partner/ka. Podpis na zástavní smlouvě musí být vždy úředně potvrzen (od notáře, advokáta, na některé z poboček Czech POINT).

 

Převedení hypotéky na jinou nemovitost: Jak postupovat

Po splnění výše uvedených podmínek v bance předložíte:

  • Žádost o výměnu nemovitosti v zástavě.
  • Vypracovaný odhad nemovitosti (případně pouze jméno odhadce a datum, kdy odhad nemovitosti provedl).
  • Výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy.
  • Prohlášení majitele nemovitosti, že souhlasí se vznikem zástavního práva.

 Pokud banka žádost schválí, následně musíte:

  • Novou nemovitost pojistit a současně s tím také zajistit vinkulaci pojistného plnění ve prospěch banky. V případě poškození nebo zničení nemovitosti tedy proplatí pojišťovna vzniklou škodu přímo bance.

  • Podat návrh na vklad zástavního práva na katastru nemovitostí. Počítejte s tím, že nezbytná administrativa se může protáhnout. Na katastru vyřizují žádosti tohoto typu zhruba 1 měsíc.

  • Po finálním schválení převodu hypotéky na jinou nemovitost získáte od banky podklady pro výmaz zástavního práva k původní zástavě, který předložíte na katastru nemovitostí. Současně obdržíte také devinkulaci pojistné smlouvy k původní nemovitosti.

Převedení hypotéky na jinou nemovitost je zdlouhavý proces, ale nic není nemožné. Základem je si vše důkladně promyslet a předem se v bance informovat, jak správně postupovat.

Máte zájem o hypoteční úvěr? S pomocí Frenkeeho kalkulačky získáte nezávaznou nabídku během několika minut. Uděláte si tak lepší představu o současné nabídce jednotlivých bank.

Často se ptáte

  • Jak probíhá odhad nemovitosti u hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Jak probíhá odhad nemovitosti u hypotéky?
  • Banka po mně požaduje odhad nemovitosti. Jak mám odhadce najít?
    Zobrazit odpověď
    Banka po mně požaduje odhad nemovitosti. Jak mám odhadce najít?
  • Jak dlouho trvá, než se v katastru nemovitostí projeví změna zástavního práva?
    Zobrazit odpověď
    Jak dlouho trvá, než se v katastru nemovitostí projeví změna zástavního práva?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Karel Hercog, 41 let, zapomenutý dokument

Karel nestihl po nákupu nemovitosti klient včas bance dodat povinné dokumenty, a to list vlastnictví. Čekala na něj pokuta, protože tím porušil podmínky pro čerpání úvěru.



Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

  • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
  • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
  • Průměrné 
    hodnocení:
  • 5.0