Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Nákup vysněného bytu jste financovali prostřednictvím hypotečního úvěru, ale rodina se nadále rozrůstá a vy byste dali přednost bydlení v domku se zahrádkou? Nebo jste v minulosti získali hypotéku bez úspor s pomocí zástavního práva na dům nebo byt vašich rodičů a teď chcete nemovitost z hypotečního úvěru vyvázat? Důvodů pro převedení hypotéky na jinou nemovitost může být celá řada. Postup je ale vždy stejný.

Frenkee box
Zajímá tě, jak funguje prodej nemovitosti s hypotékou? Více informací získáš v mém přehledném článku.

Převedení hypotéky na jinou nemovitost: Princip a pravidla

Žádost o převedení hypotéky na jinou nemovitost můžete podat kdykoli během doby splácení hypotéky. Nejlepším momentem pro převedení hypotéky na jinou nemovitost je konec fixace hypotéky. V tomto okamžiku se vyhnete dalším bankovním poplatkům. Počítejte ale s tím, že ze své kapsy zaplatíte odhad nemovitosti a změnu v katastru nemovitostí.

Frenkee box
Výročí fixace úrokové sazby můžeš využít také k refinancování hypotéky. Nezapomeň sledovat aktuální úrokové sazby hypoték a podívej se na srovnání hypoték pro letošní rok. Uděláš si tak lepší představu o tom, jaké podmínky nabízejí ostatní banky.

Pravidla pro převedení hypotéky na jinou nemovitost

Pokud máte zájem o převedení hypotéky na jinou nemovitost, musíte nejdříve splnit následující pravidla:

 • Nemovitost je vhodná k zástavě. Bance můžete nabídnout zkolaudovaný byt nebo rodinný dům. Ve výjimečných případech pak také stavební pozemek v osobním vlastnictví.

Frenkee box
Ale pozor! Družstevní byt, zahrada, les nebo nemovitost bez kolaudace nejsou vhodné k zástavě a v bance s největší pravděpodobností neuspěješ.

 • Nemovitost má dostatečnou hodnotu. Odhad nemovitosti provádí odhadce, který osobně zkontroluje vámi nabízenou nemovitost. Z tohoto odhadu následně vychází vyčíslení obvyklé ceny, které stanovuje banka.

Frenkee box
Vyšší odhadní cenu mají zpravidla nemovitosti v centru měst. Pokud je nemovitost zatížena věcným břemenem, musíš naopak počítat s nižší odhadní cenou.

 

 • Majitel souhlasí se zápisem zástavního práva věřitele (banky) do katastru nemovitostí. Nabízená nemovitost nemusí nutně patřit dlužníkovi, ale majitelem mohou být například rodiče, děti nebo partner/ka. Podpis na zástavní smlouvě musí být vždy úředně potvrzen (od notáře, advokáta, na některé z poboček Czech POINT).

 

Převedení hypotéky na jinou nemovitost: Jak postupovat

Po splnění výše uvedených podmínek v bance předložíte:

 • Žádost o výměnu nemovitosti v zástavě.
 • Vypracovaný odhad nemovitosti (případně pouze jméno odhadce a datum, kdy odhad nemovitosti provedl).
 • Výpis z katastru nemovitostí a snímek z katastrální mapy.
 • Prohlášení majitele nemovitosti, že souhlasí se vznikem zástavního práva.

 Pokud banka žádost schválí, následně musíte:

 • Novou nemovitost pojistit a současně s tím také zajistit vinkulaci pojistného plnění ve prospěch banky. V případě poškození nebo zničení nemovitosti tedy proplatí pojišťovna vzniklou škodu přímo bance.

Frenkee box
Vinkulace pojistného plnění platí pouze po dobu trvání hypotečního úvěru. V okamžiku, kdy úvěr splatíš, dochází k tzv. devinkulaci pojistného plnění a tento závazek nemůže banka nadále vymáhat.

 • Podat návrh na vklad zástavního práva na katastru nemovitostí. Počítejte s tím, že nezbytná administrativa se může protáhnout. Na katastru vyřizují žádosti tohoto typu zhruba 1 měsíc.

Frenkee box
Pro jasnější představu o tom, jaké dokumenty potřebuješ pro vyřízení hypotéky a jak dlouho trvá vyřízení hypotéky věnuj pár minut mým článkům. Kromě přehledného postupu zde najdeš i praktické rady.

 • Po finálním schválení převodu hypotéky na jinou nemovitost získáte od banky podklady pro výmaz zástavního práva k původní zástavě, který předložíte na katastru nemovitostí. Současně obdržíte také devinkulaci pojistné smlouvy k původní nemovitosti.

Převedení hypotéky na jinou nemovitost je zdlouhavý proces, ale nic není nemožné. Základem je si vše důkladně promyslet a předem se v bance informovat, jak správně postupovat.

Máte zájem o hypoteční úvěr? S pomocí Frenkeeho kalkulačky získáte nezávaznou nabídku během několika minut. Uděláte si tak lepší představu o současné nabídce jednotlivých bank.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Jak probíhá odhad nemovitosti u hypotéky?

  Než vám banka schválí novou hypotéku, bude potřebovat odhad kupované nemovitosti. Na místo dorazí smluvní znalec banky, který určí zástavní hodnotu daného objektu. V případě bytu je možné hodnotu stanovit na základě cenové mapy – tato varianta je pro žadatele o hypotéku výrazně levnější a rychlejší. Odhad pak předáte zaměstnanci banky a dál se většinou o nic nemusíte starat. Může se stát, že znalec určí nižší zástavní hodnotu nemovitosti, než je její kupní cena. Pro vás to znamená, že budete muset za hypotéku ručit jinou nemovitostí, nebo dát víc peněz ze svého.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Banka po mně požaduje odhad nemovitosti. Jak mám odhadce najít?

  Seznam odhadců vám poskytne přímo banka. Můžete se samozřejmě rozhodnout i pro vlastního odhadce, ale v takovém případě banka nemusí odhad nemovitosti uznat.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak dlouho trvá, než se v katastru nemovitostí projeví změna zástavního práva?

  Počítejte se lhůtou zhruba 20 až 30 dnů.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Karel Hercog, 41 let, zapomenutý dokument

Karel nestihl po nákupu nemovitosti klient včas bance dodat povinné dokumenty, a to list vlastnictví. Čekala na něj pokuta, protože tím porušil podmínky pro čerpání úvěru.Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky