Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Rozvádíte se s partnerem, nebo z jiného důvodu řešíte prodej nemovitost s hypotékou? Prodej nemusí být tak komplikovaný, jak se na první pohled zdá. Nabízí se totiž hned několik možností, jak vše vyřešit.

Na co si dát pozor při prodeji bytu nebo domu s hypotékou

  • Požádejte banku o vyčíslení hypotéky. Budete tak přesně vědět, kolik bance dlužíte. A tedy i kolik peněz z prodeje nemovitosti skončí ve vaší kapse.
  • Předem se informujte o podmínkách pro předčasné splacení hypotéky. Počítejte s tím, že se zpravidla nevyhnete bankovním poplatkům. Pokud je to tedy jen trochu možné, prodej nejlépe řešte v okamžiku výročí fixace.

  • Před prodejem nemovitosti s hypotékou zjistěte, jaké podmínky v současné době banky nabízejí. Budete mít jasno v tom, zda jsou podmínky vaší hypotéky výhodné i nyní, nebo zájemce získá lepší nabídku někde jinde.

Prodej domu s hypotékou (případně jiné nemovitosti) lze vyřešit následovně:

  • Kupující má dostatek vlastních zdrojů.
  • Kupující chce nemovitost financovat prostřednictvím hypotéky.

Kupující má dostatek vlastních zdrojů

Situace, kdy kupující zaplatí zcela bez nutnosti využít hypoteční úvěr, je ideálním řešením s minimem nepříjemného papírování.

Postup je následující:

  1. Zájemce podepíše rezervační smlouvu.
  2. Po podpisu rezervační smlouvy požádejte banku o vyčíslení hypotéky.
  3. Domluva s kupujícím o způsobu platby.
  4. Podpis kupní smlouvy.
  5. Doplatek hypotečního úvěru zašle kupující vaší bance. Zbytek peněz zašle vám (např. prostřednictvím advokátní úschovy).
  6. Vložení kupní smlouvy do katastru nemovitostí a žádost o odstranění zástavního práva.
  7. Zápis vlastnického práva na katastru nemovitostí ve prospěch kupujícího a uvolnění peněz.

Financování nemovitosti s hypotékou prostřednictvím jiné hypotéky

Mnohem častěji se setkáme s tím, že chce zájemce nemovitost, která už je zatížená vaší hypotékou, financovat pomocí nové hypotéky. Také v tomto případě se nabízí hned několik možností.

Hypoteční úvěr se převede na kupujícího

Kupující může nemovitost získat spolu s hypotečním úvěrem, který uzavřeli původní majitelé. Na první pohled je tato možnost zcela jistě zajímavá, ale především pro kupujícího nemusí být až tak výhodná.

Z pohledu banky jde o nového žadatele o úvěr, a z toho důvodu důkladně zkoumá jeho bonitu a je nutné doložit i všechny potřebné dokumenty. Celý prodej se tak může značně protáhnout.

Kupující po vás přebírá celý hypoteční úvěr, tedy fixaci hypotéky, výši jednotlivých splátek i úrokovou sazbu. Pokud tedy byly úrokové sazby v minulosti vyšší než nyní, s převodem pravděpodobně nebude souhlasit.

Nový hypoteční úvěr u stejné banky

Podmínky vašeho úvěru nejsou pro kupujícího příliš atraktivní a vy stále řešíte, jak prodat byt s hypotékou? Další možností je hypoteční úvěr u stejného poskytovatele. I v tomto případě banka na kupujícího pohlíží jako na nového klienta, takže si důkladně prověří jeho schopnost splácet.

V tomto případě si podmínky úvěru (např. doba fixace, výše splátek) nastaví zájemce podle svých požadavků. I tak se ale může stát, že v jiné bance získá kupující lepší nabídku.

Tato varianta je výhodná především pro prodávajícího. Banka namísto vás získá nového klienta. Takže nemá důvod vám vyčíslit vysoké poplatky za předčasné splacení úvěru.

Hypoteční úvěr v jiné bance

Nabídka vaší banky kupujícího neoslovila? Další možností je hypoteční úvěr od jiného poskytovatele. Postup je následující:

  1. Zájemce podepíše rezervační smlouvu.
  2. Požádejte o vyčíslení hypotečního úvěru a získejte souhlas banky s tím, že zástavní právo v katastru nemovitostí bude mít i banka kupujícího.
  3. Podpis kupní smlouvy.
  4. Vložení kupní smlouvy a návrh na zápis nového zástavního práva do katastru nemovitostí.
  5. Banka kupujícího uhradí zbývající část hypotečního úvěru vaší bance.
  6. Návrh na vymazání zástavního práva vaší banky.
  7. Po změně v katastru získáte zbývající část kupní ceny nemovitosti.

Tato varianta je lákavá především pro kupujícího. Pohodlně si vybere banku, která mu nabídne nejlepší podmínky. Pro vás to ale může znamenat vysoké bankovní poplatky za předčasné splacení hypotéky a více papírování.

Jak častý je prodej bytu nebo domu s hypotékou?

V souvislosti s tím, jak meziročně stoupá objem poskytnutých hypotečních úvěrů, se také mnohem častěji setkáváme s následným prodejem nemovitostí s hypotékou. S hypotékou se momentálně prodává zhruba polovina nemovitostí.

Prodej domu s hypotékou (případně i bytu nebo jiné nemovitosti) tak v současné době nezaskočí žádnou realitní kancelář.

Často se ptáte

  • Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
    Zobrazit odpověď
    Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
  • Co obnáší předčasné splacení hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Co obnáší předčasné splacení hypotéky?
  • Co je to fixace hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Co je to fixace hypotéky?
  • Jak dlouho trvá, než se v katastru nemovitostí projeví změna zástavního práva?
    Zobrazit odpověď
    Jak dlouho trvá, než se v katastru nemovitostí projeví změna zástavního práva?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Monika a Ivo Havelkovi, vypořádání hypotéky při rozvodu

Monika a Ivo si jako manželé vzali hypotéku. Teď se bohužel rozvádí a potřebují vypořádat majetek. Protože si Monika nechává byt, bere si novou hypotéku na vyplacení Ivoše. Při vypořádání rozvodu už chtěli mít oba dva jistotu, že banka úvěr schválí a vše proběhne hladce. Bohužel většina bank chce dodat nejdřív potvrzení od soudu, než hypotéku potvrdí, čímž se dostali do patové situace. Frenkee ale zvládl získat schválení úveru ještě před rozhodnutím soudu.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

  • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
  • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
  • Průměrné 
    hodnocení:
  • 5.0