Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Vyřízení hypotéky je zdlouhavý proces, který může zabrat jen pár týdnů, ale někdy se také pěkně protáhne. Zahrnuje tyto kroky:

 • výběr poskytovatele hypotéky
 • dodání potřebných dokumentů
 • schvalování hypotéky bankou  
 • podpis hypoteční smlouvy a čerpání úvěru

Výběr poskytovatele hypotéky

Jak dlouho: záleží na vás

Srovnáváním nabídek můžete strávit několik hodin, ale i pár dnů. Základem je:

 1. Co nejrychleji se zorientovat v nabídce hypotečních úvěrů.
 2. Zvolit tu nejvýhodnější nabídku.

Zároveň se ale nerozhodujte zbrkle. Přece jen jde o závazek na několik let, ve většině případů dokonce několik desetiletí.

Mějte na paměti, že nejlevnější hypotéka nemusí být nejvýhodnější hypotéka. Banky se snaží nalákat potenciální klienty především na nízkou úrokovou sazbu. Ve výsledku ale často zaplatíte balík peněz na souvisejících poplatcích.

S výběrem vám pomůže také Frenkeeho hypoteční kalkulačka. Aktuální nabídku jednotlivých bank a srovnání hypoték pro letošní rok naleznete ve Frenkeeho rozsáhlém průvodci.

Dodání potřebných dokumentů

Jak dlouho: 1 až 2 týdny

Vybrali jste banku, u které chcete žádat o hypoteční úvěr? Výborně! Nyní musíte bance předložit veškeré dokumenty. Připravte si:

 • Doklady totožnosti
 • Doklady prokazující příjem žadatele. Slouží k posouzení bonity klienta. Pokud jste zaměstnaní, banka bude požadovat potvrzení o výši příjmu od vašeho zaměstnavatele. Podnikatelé a majitelé s.r.o. předloží daňové přiznání, případně i výsledovku.

 • Doklady o výdajích domácnosti. Také prostřednictvím těchto dokumentů banka zkoumá vaši schopnost splácet. Zajímá se především o další půjčky, leasing na auto, nebo třeba výživné na děti.
 • Doklady k doložení účelu hypotéky. Bance tímto způsobem objasníte, na co využijete účelovou hypotéku. Zpravidla jde o rezervační nebo kupní smlouvu, rozpočet a harmonogram stavebních prací, platné stavební povolení atd. Potřebné dokumenty se liší v závislosti na tom, zda se jedná o hypotéku na byt, hypotéku na stavební pozemek, hypotéku na rekonstrukci, hypotéku na dům, který již stojí nebo hypoteční úvěr pro stavbu nového domu.

 • Odhad nemovitosti. Tato položka bývá jedním z důvodů, proč se žádost o hypotéku nakonec protáhne. Banka tímto způsobem zjišťuje obvyklou cenu nemovitosti. Zpracování zabere zhruba 1 týden a odhadce odevzdá výsledek přímo bance.

Přehledný seznam potřebných dokumentů pro vyřízení hypotéky najdete ve speciálním Frenkeeho článku.

Schvalování hypotéky

Jak dlouho: 1 až 2 týdny

V okamžiku, kdy předložíte vše potřebné, se banka rozhodne zda a za jakých podmínek vám peníze půjčí. Pokud není vše zcela jasné, musíte dodat další podklady, což samozřejmě celý proces prodlouží.

Předschválení hypotéky

Předschválení hypotéky je lákadlem, které banky využívají pro své stávající klienty. Nabídka vychází z obratu na vašem běžném účtu. Banka si tímto způsobem zajistí, že si hypoteční úvěr sjednáte u nich a ne u jiného poskytovatele.

Ale pozor! I když se vám nabídka zprvu zdá velmi lákavá, ve výsledku se můžete setkat hned s několika nepříjemnostmi.

 1. Během krátké doby musíte najít vhodnou nemovitost. Hledání vysněné nemovitosti je zpravidla zdlouhavou záležitostí, kterou se zároveň nevyplatí uspěchat.
 2. Nepříjemné překvapení v podobě odhadu nemovitosti. Odhadce může vybranou nemovitost ocenit na nižší částku, než je požadovaná prodejní cena. Zbytek peněz tedy musíte sehnat někde jinde, protože banka vám potřebnou částku nepůjčí.
 3. Peněžní sankce od banky za nevyčerpaný úvěr. Pokud ve stanoveném termínu nenajdete vhodnou nemovitost, musíte bance uhradit pokutu za nevyčerpaný úvěr.

Podpis hypoteční smlouvy a čerpání úvěru

Jak dlouho: několik dnů

Domluvili jste si vyhovující podmínky a banka vám hypotéku schválila? Vítězství je na dosah! Po podpisu úvěrové smlouvy, zápisu zástavního práva banky do katastru nemovitostí a pojištění nemovitosti může dojít k čerpání úvěru. To probíhá vždy bezhotovostním převodem. V závislosti na typu úvěru se můžete setkat s jednorázovým, nebo postupným čerpáním hypotéky.

Doba vyřízení hypotéky

Pokud sečteme dobu trvání výše zmíněných kroků, snadno si odpovíme na otázku, jak dlouho trvá vyřízení hypotéky. V případě, že půjde vše hladce, hypoteční úvěr vyřídíte zhruba za 4 týdny.

Často se ptáte

 • Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
 • Je možné dostat 100% hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat 100% hypotéku?
 • Nabízejí hypotéku pro OSVČ všechny banky?
  Zobrazit odpověď
  Nabízejí hypotéku pro OSVČ všechny banky?
 • Banka po mně požaduje odhad nemovitosti. Jak mám odhadce najít?
  Zobrazit odpověď
  Banka po mně požaduje odhad nemovitosti. Jak mám odhadce najít?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Lucie Malá, 32 let, čerpání hypotéky po jednom setkání

S Lucií si dal Frenkee jednu jedinou schůzku a pak už proběhlo čerpání hypotéky. Přitom se tak bála, že jednáním stráví spoustu času a možná jí mezitím unikne mezi prsty vysněný byt.Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0