Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na rekonstrukci

Pokud plánujete stavební úpravy bytu nebo domu, nemusíte žádat o americkou hypotéku. Banka vám pro tyto účely poskytne hypotéku na rekonstrukci, která má oproti ní výhodnější úrokové sazby. Zůstane vám ale povinnost ručit nemovitostí.

Většina lidí do zástavy použije právě rekonstruovanou stavbu. Není to ale podmínka – klidně můžete bance ručit jakoukoliv jinou nemovitostí, kterou vlastníte. Vyplatí se to hlavně v případě, že upravovaný byt nebo dům nemá moc velkou hodnotu a vy máte k dispozici cennější nemovitost.

Co je potřeba k získání hypotéky na rekonstrukci

Ještě než budete o hypotéku žádat, dobře si promyslete harmonogram a spočítejte si přesné náklady.

Banka od vás bude požadovat tyto doklady:

 • rozpočet stavebních prací – Položku po položce rozepište, jaké úpravy chystáte a na kolik je odhadujete. Přesný rozpočet vám dodá stavební firma, u rekonstrukce svépomocí to musíte udělat sami.
 • harmonogram prací – Tady platí stejné pravidlo. Dodá vám ho buď stavební firma, nebo si ho budete muset připravit sami.
 • stavební povolení – To se vás týká, jen pokud je na plánované úpravy potřeba.

Jak čerpat hypotéku na rekonstrukci

Způsobem čerpání se úvěr nejvíc blíží hypotéce na stavbu domu. Peníze vám banka zasílá postupně, tak jak odbavujete práce na rekonstrukci. Ve zkratce platí, že když vám dodavatel stavebních prací vystaví fakturu, banka vám ji zpětně proplatí.

Některé banky ale nabízí možnost čerpat celou schválenou částku najednou. K tomu je potřeba nechat si udělat odborný odhad aktuální a budoucí ceny nemovitosti. Žádat dokonce můžete o vyšší částku, než jakou plánujete na rekonstrukci využít. Banka totiž počítá s tím, že se náklady vyšplhají výš, než si na začátku myslíte.

Na co si dát pozor

 • Stejně jako u klasické hypotéky na bydlení vám ani na rekonstrukci banka nepůjčí 100 % ceny nemovitosti. Většinou se hodnota LTV, tedy poměru úvěru k hodnotě nemovitosti, pohybuje okolo 80 %. Pokud potřebujete víc peněz a máte možnost ručit bance cennější nemovitostí, tady je na místě o tom popřemýšlet.
 • Může se stát, že kupujete nemovitost, kterou chcete rovnou zrekonstruovat. V takovém případě v jednu chvíli doložíte podklady jak ke koupi, tak k rekonstrukci. Hypotéku vám pak banka spočítá s ohledem na celkovou částku.

Často se ptáte

 • Chci žádat o navýšení hypotéky. Co to obnáší?
  Zobrazit odpověď
  Chci žádat o navýšení hypotéky. Co to obnáší?
 • Je možné dostat na rekonstrukci hypotéku s nulovou hotovostí?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat na rekonstrukci hypotéku s nulovou hotovostí?
 • Můžu z hypotéky na rekonstrukci financovat i novou kuchyňskou linku?
  Zobrazit odpověď
  Můžu z hypotéky na rekonstrukci financovat i novou kuchyňskou linku?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Lucie Malá, 32 let, čerpání hypotéky po jednom setkání

S Lucií si dal Frenkee jednu jedinou schůzku a pak už proběhlo čerpání hypotéky. Přitom se tak bála, že jednáním stráví spoustu času a možná jí mezitím unikne mezi prsty vysněný byt.Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0