Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na bydlení vs. hypotéka na cokoliv

Klasickou hypotéku od banky dostanete jen na předem dané účely týkající se bydlení, jako je koupě a stavba nemovitosti, případně rekonstrukce nebo vypořádání dědictví. Nic jiného z ní financovat nejde. V ostatních případech využijete takzvanou americkou hypotéku. Někdy se jí taky říká hypotéka na cokoliv. Nikdo se vás neptá, na co peníze chcete. Můžete si za ně pořídit třeba dovolenou, auto nebo ji použít ke sloučení svých stávajících půjček. Jedinou výjimkou, na kterou hypotéku využít nejde, je financování svého podnikání.

 

Velká flexibilita ale není jen tak – za americkou hypotéku ručíte nemovitostí. Podle její hodnoty banka vypočítá, jak velkou částku vám půjčí. Většinou to bývá maximálně 70 % ceny nemovitosti.

Úrok je o něco vyšší než u účelové hypotéky, ale nižší než u běžného spotřebitelského úvěru. Banky často nabízí úrokovou sazbu zhruba od 3,29 %, záleží samozřejmě na době fixace.

Hypotéka na auto

Americká hypotéka bývá pohodlnou variantou při nákupu staršího auta, které se vám nevyplatí pořizovat na leasing. Nespornou výhodou totiž je, že auto je hned od začátku vaše. Vy se tak rozhodnete, jak s ním naložíte, kolik najezdíte kilometrů nebo jestli si sjednáte havarijní pojištění.

Před koupí auta je ale dobré si promyslet, jestli se vám vyplatí ručit nemovitostí. Zvlášť pokud si pořizujete auto třeba za 150 tisíc Kč a do zástavy dáváte rodinný statek o hodnotě několika milionů. Dokud hypotéku nesplatíte do poslední koruny, nemovitost nemůžete využít jako zástavu pro nic jiného.

 

Na co si dát pozor

 • Americkou hypotéku získáte snadněji než účelovou hypotéku na bydlení a banka vyžaduje méně dokumentů (právě ohledně účelu využití peněz). Žadatel – nebo několik žadatelů – musí být plnoletý a mít stálý příjem. Pokud žádáte o americkou hypotéku, je zásadní disponovat nemovitostí, kterou můžete bance zastavit. Ta ale nemusí být přímo vaše. Dokonce nevadí, když ještě není ani dostavěná.
 • Před schválením hypotéky je potřeba nechat udělat odhad ceny nemovitosti. Banka vám na to přidělí odhadce, který se o to postará, nebo si ho můžete vybrat sami z jejich seznamu odhadců. Případně můžete doložit odhad starý maximálně 6 měsíců (neumožňuje to každá banka).
 • Splácení bezúčelové hypotéky si můžete rozložit až do 20 let. V případě, že se dostanete do úzkých, máte možnost požádat o odložení splátky. Konkrétní podmínky si ale předem zjistěte ve své bance.

Většina bank nabízí možnost předčasného splacení. Pozor si ale dejte na poplatky, které se v souvislosti s tím mohou objevit.

Často se ptáte

 • Co obnáší pojištění nemovitosti u hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Co obnáší pojištění nemovitosti u hypotéky?
 • Je možné u banky sjednat pojištění schopnosti splácet hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Je možné u banky sjednat pojištění schopnosti splácet hypotéku?
 • Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
  Zobrazit odpověď
  Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
 • Co obnáší předčasné splacení hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Co obnáší předčasné splacení hypotéky?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jana Mlčochová, 31 let, “oběhala” si vše sama

Jana vyhledala služby hypotečního poradce, který jí ale v podstatě jen dal nabídku na úrokovou sazbu úvěru. Odeslal propočet na banku a tím pro něj práce skončila, což není mezi poradci výjimkou. Jana si pak sama musela oběhat všechny dokumenty, detailně projít úvěrovou smlouvu a pohlídat si čerpání. Byla docela překvapená, když od známých zjistila, že takhle to běžně nechodí.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0