Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na mateřské dovolené

Mateřská dovolená začíná 6–8 týdnů před termínem porodu a při narození jednoho dítěte trvá 28 týdnů. Během této doby žena – po šestinedělí to může být i muž – pobírá peněžitou pomoc v mateřství.

Banky ji často neuznávají v plné výši, protože se jedná o velmi krátký časový úsek, kdy rodič tento příspěvek pobírá. Navíc po mateřské automaticky následuje rodičovský příspěvek, který je ve většině případů ještě mnohem nižší.

Frenkee box
U žádosti o hypotéku pro nesezdaný pár je možnost, aby si o úvěr zažádal jen jeden z vás. Než se definitivně rozhodnete, spočítejte si v hypoteční kalkulačce, jaká varianta se vám víc vyplatí.

Hypotéka na rodičovské dovolené

Na mateřskou pak navazuje rodičovská dovolená, která může trvat až do 4 let věku dítěte. Podle doby, kterou plánuje být rodič s potomkem doma, se pak vypočítává měsíční příjem. Během rodičovské dovolené má člověk nárok na celkový rodičovský příspěvek ve výši 300 000 Kč při péči o jedno dítě.

Rodičovský příspěvek banky většinou berou v potaz, ale hodně záleží na okolnostech.

 • Když o hypotéku žádají partneři, z nichž jeden má standardní příjem, rodičovský příspěvek banka normálně započítá.
 • Jestliže ale o hypotéku žádá samotný člověk a jeho jediný prokazatelný příjem plyne z rodičovského příspěvku, šance na získání hypotéky se blíží nule. A když už banka příjem uzná, neschválí úvěr na velkou částku. Hypotéka pro samoživitelku proto většinou nebývá moc reálná.

Hypotéka v důchodu

Při schvalování hypotéky hraje významnou roli věk žadatele. Banky preferují ty, kteří budou po dobu splácení v produktivním věku. Jakmile se stanete finančně závislými na starobním důchodu, banka váš příjem uzná jen jako doplňkový.

Věk ale není jediné kritérium, proto samozřejmě existují cesty k získání hypotéky pro 55+.

 • Využijte možnost hypotéku řešit se spolužadatelem. Většinou to bývá partner, ale pokud jste oba v podobném věku, nebude to dostatečné řešení. Nejčastěji v tomto případě pomohou děti. Ty ale musí být zletilé, dostatečně bonitní a ideálně by neměly splácet vlastní hypotéku.
 • Druhou možností je vzít si americkou hypotéku. Pokud si půjčíte do 50 % hodnoty zastavené nemovitosti, banka po vás nebude chtít dokládat příjmy. Její nevýhodou jsou ovšem vyšší úroky.

Na co si dát pozor

 • Pokud žádáte o hypotéku na rodičovské dovolené, připravte si výměr sociální dávky od úřadu práce a výpis z účtu, na který vám peníze chodí.
 • Matky samoživitelky můžou žádat o hypotéku ve chvíli, kdy mají opět vybudovaný stabilní příjem. Myslete ale na to, že do vašich příjmů se nezapočítávají přídavky na děti.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je to zpětná hypotéka?

  Zpětná hypotéka, nebo taky zpětná hypotéka či obrácená hypotéka, je určená pro seniory, kteří už mají vlastní nemovitost a chtějí se zajistit na zbytek života. Svůj byt nebo dům proto zastaví a za to dostávají pravidelnou doživotní rentu. Každý měsíc se jim tak v podstatě navyšuje dluh vůči poskytovateli hypotéky. Pokud má senior potomky, oni po jeho smrti dluh zdědí – a jestli chtějí nemovitost dostat zpátky, musí ji vlastně vykoupit, tedy splatit dluhy. V opačném případě dům nebo byt zůstává poskytovateli hypotéky. Zpětná hypotéka je poměrně kontroverzní záležitost, nenajdete ji proto u bank, ale jen u nebankovních společností.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Je možné hypotéku během mateřské nebo rodičovské převést k jiné bance?

  Pokud najdete u jiné banky výhodnější podmínky, po skončení doby fixace máte nárok na refinancování hypotéky. Myslete ale na to, že banka v takovém případě bude znovu zkoumat vaši bonitu. V období mateřské nebo rodičovské dovolené to proto může být problém.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Započítá banka do příjmu u hypotéky i výživné, které dostávám na dítě?

  Ano, výživné na dítě, které vám vyplácí bývalý partner, se do příjmů u většiny bank započítává. Jen je potřeba bance doložit rozhodnutí soudu o jeho výši. Mějte na paměti, že kromě výživného musíte mít i klasický příjem ze zaměstnání nebo podnikání – rodičovský příspěvek stačit nebude.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Jana Mlčochová, 31 let, “oběhala” si vše sama

Jana vyhledala služby hypotečního poradce, který jí ale v podstatě jen dal nabídku na úrokovou sazbu úvěru. Odeslal propočet na banku a tím pro něj práce skončila, což není mezi poradci výjimkou. Jana si pak sama musela oběhat všechny dokumenty, detailně projít úvěrovou smlouvu a pohlídat si čerpání. Byla docela překvapená, když od známých zjistila, že takhle to běžně nechodí.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky