Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na mateřské dovolené

Mateřská dovolená začíná 6–8 týdnů před termínem porodu a při narození jednoho dítěte trvá 28 týdnů. Během této doby žena – po šestinedělí to může být i muž – pobírá peněžitou pomoc v mateřství.

Banky ji často neuznávají v plné výši, protože se jedná o velmi krátký časový úsek, kdy rodič tento příspěvek pobírá. Navíc po mateřské automaticky následuje rodičovský příspěvek, který je ve většině případů ještě mnohem nižší.

Hypotéka na rodičovské dovolené

Na mateřskou pak navazuje rodičovská dovolená, která může trvat až do 4 let věku dítěte. Podle doby, kterou plánuje být rodič s potomkem doma, se pak vypočítává měsíční příjem. Během rodičovské dovolené má člověk nárok na celkový rodičovský příspěvek ve výši 300 000 Kč při péči o jedno dítě.

Rodičovský příspěvek banky většinou berou v potaz, ale hodně záleží na okolnostech.

 • Když o hypotéku žádají partneři, z nichž jeden má standardní příjem, rodičovský příspěvek banka normálně započítá.
 • Jestliže ale o hypotéku žádá samotný člověk a jeho jediný prokazatelný příjem plyne z rodičovského příspěvku, šance na získání hypotéky se blíží nule. A když už banka příjem uzná, neschválí úvěr na velkou částku. Hypotéka pro samoživitelku proto většinou nebývá moc reálná.

Hypotéka v důchodu

Při schvalování hypotéky hraje významnou roli věk žadatele. Banky preferují ty, kteří budou po dobu splácení v produktivním věku. Jakmile se stanete finančně závislými na starobním důchodu, banka váš příjem uzná jen jako doplňkový.

Věk ale není jediné kritérium, proto samozřejmě existují cesty k získání hypotéky pro 55+.

 • Využijte možnost hypotéku řešit se spolužadatelem. Většinou to bývá partner, ale pokud jste oba v podobném věku, nebude to dostatečné řešení. Nejčastěji v tomto případě pomohou děti. Ty ale musí být zletilé, dostatečně bonitní a ideálně by neměly splácet vlastní hypotéku.
 • Druhou možností je vzít si americkou hypotéku. Pokud si půjčíte do 50 % hodnoty zastavené nemovitosti, banka po vás nebude chtít dokládat příjmy. Její nevýhodou jsou ovšem vyšší úroky.

Na co si dát pozor

 • Pokud žádáte o hypotéku na rodičovské dovolené, připravte si výměr sociální dávky od úřadu práce a výpis z účtu, na který vám peníze chodí.
 • Matky samoživitelky můžou žádat o hypotéku ve chvíli, kdy mají opět vybudovaný stabilní příjem. Myslete ale na to, že do vašich příjmů se nezapočítávají přídavky na děti.

Často se ptáte

 • Co je to zpětná hypotéka?
  Zobrazit odpověď
  Co je to zpětná hypotéka?
 • Je možné hypotéku během mateřské nebo rodičovské převést k jiné bance?
  Zobrazit odpověď
  Je možné hypotéku během mateřské nebo rodičovské převést k jiné bance?
 • Započítá banka do příjmu u hypotéky i výživné, které dostávám na dítě?
  Zobrazit odpověď
  Započítá banka do příjmu u hypotéky i výživné, které dostávám na dítě?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jana Mlčochová, 31 let, “oběhala” si vše sama

Jana vyhledala služby hypotečního poradce, který jí ale v podstatě jen dal nabídku na úrokovou sazbu úvěru. Odeslal propočet na banku a tím pro něj práce skončila, což není mezi poradci výjimkou. Jana si pak sama musela oběhat všechny dokumenty, detailně projít úvěrovou smlouvu a pohlídat si čerpání. Byla docela překvapená, když od známých zjistila, že takhle to běžně nechodí.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0