Mobilní aplikace

Často kladené dotazy k pojištění majetku

Jdete rádi k jádru věci? Tady najdete nejčastěji kladené otázky o pojištění majetku, které jsem pro vás přehledně roztřídil podle témat.


Pojištění nemovitosti

 • Jak se liší pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti?
  Pojištění nemovitosti kryje stavbu jako takovou. Zahrnuje navíc všechno, co je její pevnou součástí – tedy třeba venkovní žaluzie, solární panely nebo topení. Pojištění domácnosti oproti tomu kryje jen vybavení domu nebo bytu. Patří sem nábytek, zařízení toalety a koupelny, elektronika nebo třeba oblečení.
  Jak se liší pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti?
 • Existuje přepojištění nemovitosti?
  Ano, stejně jako podpojištění existuje i přepojištění. Dochází k němu ve chvíli, kdy svou nemovitost pojistíte na vyšší částku, než jaká je její skutečná hodnota. Přepojištění pro vás ale nemá tak zásadní dopady. V takovém případě vám totiž pojišťovna proplatí skutečnou hodnotu domu nebo bytu. Vy tak přijdete jen o ty peníze, které jste platili navíc za vyšší pojištění.
  Existuje přepojištění nemovitosti?
 • Jak probíhá odhad nemovitosti?

  Aby odhadce stanovil tržní cenu vaší nemovitosti, může postupovat 2 způsoby:

  Dorazí k vám a odhad udělá přímo na místě. Nemovitost si důkladně prohlédne a zhodnotí její stav i lokalitu.

  Hodnotu stanoví podle cenové mapy – cenu tedy odhadne podle toho, kolik stojí podobné objekty ve vašem okolí. Tato varianta se ale týká jen bytů, u rodinných domů odhad na dálku udělat nejde.

  Jak probíhá odhad nemovitosti?

Allianz pojištění majetku

 • Na počítač jsem vylil sklenici s vodou, mohu v rámci asistenčních služeb k Allianz pojištění majetku žádat pojišťovnu o náklady na nový počítač?
  Ne, to není možné. Asistenční služby se nevztahují na mechanické poškození spotřebiče, a tedy ani na polití vodou.
  Na počítač jsem vylil sklenici s vodou, mohu v rámci asistenčních služeb k Allianz pojištění majetku žádat pojišťovnu o náklady na nový počítač?
 • V jakých zemích Evropy platí pojištění odpovědnosti v rámci Allianz pojištění majetku?
  Do oblasti Evropy patří následující země: Andorra, Belgie, Bulharsko, Černá Hora, Dánsko (včetně Faerských ostrovů), Estonsko, Finsko, Francie (včetně Korsiky), Gibraltar, Chorvatsko,Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko (včetně Špicberk), Polsko, Portugalsko (včetně Azor a Madeiry), Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko (včetně Baleárských a Kanárských ostrovů), Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie a Severní Irsko. Pobyt v Evropě ale nesmí být delší než 3 měsíce.
   
  V jakých zemích Evropy platí pojištění odpovědnosti v rámci Allianz pojištění majetku?

Slavia pojištění majetku

 • Mám sjednané Slavia pojištění domácnosti s připojištěním věcí v autě. Ze sedačky zaparkovaného vozidla mi byl odcizen notebook, mám nárok na proplacení škody?
  Ne, pojišťovna vám škodu v tomto případě neproplatí. Podmínkou pro uznání nároku na proplacení škody je umístění movitých věcí (v tomto případě notebooku) na místo, které není zvenčí viditelné, tedy například do kufru.
  Mám sjednané Slavia pojištění domácnosti s připojištěním věcí v autě. Ze sedačky zaparkovaného vozidla mi byl odcizen notebook, mám nárok na proplacení škody?
 • Mám sjednané Slavia pojištění nemovitosti s připojištěním skleníku. V důsledku krupobití došlo k rozbití skleněných částí skleníku, můžu po pojišťovně žádat úhradu škody?
  Ano, pojištění skleníku se vztahuje na poničení stavby v důsledku krupobití, vichřice, tíhy napadaného sněhu a rozbití skla.
  Mám sjednané Slavia pojištění nemovitosti s připojištěním skleníku. V důsledku krupobití došlo k rozbití skleněných částí skleníku, můžu po pojišťovně žádat úhradu škody?
 • Musím uhradit Slavia pojištění majetku v rámci jedné roční splátky?
  Ne, pojištění můžete platit také pololetně, nebo čtvrtletně. Počítejte ale s tím, že slevu 5 % z ceny pojistky získáte pouze v případě roční platby pojistného.
  Musím uhradit Slavia pojištění majetku v rámci jedné roční splátky?

ČSOB pojištění majetku

 • Jaké spotřebiče spadají do kategorie domácích spotřebičů v rámci ČSOB pojištění majetku?
  Do této kategorie patří chladničky, mrazničky, pračky, sušičky, myčky nádobí, sporáky, trouby (s výjimkou mikrovlnné), varné desky a televizory. V rámci asistenčních služeb k ČSOB pojištění majetku máte nárok také na opravu tepelného čerpadla a klimatizace.
  Jaké spotřebiče spadají do kategorie domácích spotřebičů v rámci ČSOB pojištění majetku?
 • Platí pojištění ČSOB pojištění majetku i mimo území ČR?
  Ne, ČSOB pojištění majetku platí pouze v České republice. Jedinou výjimkou je pojištění odpovědnosti z běžného života, které platí i na zeměpisném území Evropy (nevztahuje se na pojištění odpovědnosti stavby).
  Platí pojištění ČSOB pojištění majetku i mimo území ČR?
 • V rámci ČSOB pojištění nemovitosti Dominant mám pojištěno i poškození fasády živočichy? Vztahuje se pojistné plnění i na čištění fasády z důvodu znečištění ptáky?
  Ne, pojištění se vztahuje jen na události, které ovlivňují funkčnost fasády (např. prokousaná fasáda od kuny).
  V rámci ČSOB pojištění nemovitosti Dominant mám pojištěno i poškození fasády živočichy? Vztahuje se pojistné plnění i na čištění fasády z důvodu znečištění ptáky?

Pillow pojištění majetku

 • Jaké nemovitosti můžu pojistit v rámci Pillow pojištění majetku?
  Pojištění můžete uzavřít pro rodinný dům, chatu, chalupu, mobilní dům, garáž, byt, ateliér, studio, stáj, stodolu a oplocení.
  Jaké nemovitosti můžu pojistit v rámci Pillow pojištění majetku?
 • Jak zjistím, kde Pillow pojištění majetku platí?
  Pojištění majetku platí na adrese v ČR, která je uvedena v pojistné smlouvě. Jedinou výjimkou jsou pojištění věcí mimo domov a pojištění odpovědnost pro bežný život (rozšířená a kompletní varianta), které platí na území Evropy a Turecka s vyloučením Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Kazachstánu, Moldavska a Ruska.
  Jak zjistím, kde Pillow pojištění majetku platí?

Pojištění domácích mazlíčků

 • Na jaká zvířata se vztahuje pojištění mazlíčků?
  Pojištění se většinou vztahuje jen na psy nebo kočky. Pokud máte jiného domácího mazlíčka, pravděpodobně u pojišťovny neuspějete. Kromě toho je ale možné pojistit i hospodářská zvířata a koně.
  Na jaká zvířata se vztahuje pojištění mazlíčků?
 • Co musím splnit, když chci nechat pojistit zvíře?
  Každý majitel musí mazlíčka chovat v odpovídajících podmínkách, dodržovat předpisy a zákon na ochranu zvířat proti týrání, pravidelně s ním chodit k veterináři a nechat ho očkovat.
  Co musím splnit, když chci nechat pojistit zvíře?
 • Hradí pojišťovna náklady na porod mazlíčka?
  Ne, náklady související s graviditou, porodem nebo kastrací mazlíčka pojišťovna neproplácí.
  Hradí pojišťovna náklady na porod mazlíčka?
 • Musím Pillow pojištění majetku zaplatit v rámci jedné roční platby?
  Ne. Záleží jen na vás, jestli zvolíte měsíční, čtvrtletní, pololetní, nebo roční frekvenci platby. Rozhodněte se tak, aby vám to vyhovovalo.
  Musím Pillow pojištění majetku zaplatit v rámci jedné roční platby?
 • V rámci Pillow pojištění majetku mám sjednáno také pojištění proti ztrátě nájemného. Jaké dokumenty musím pojišťovně doložit, pokud požaduji proplacení ušlého nájmu?
  Pojišťovna po vás bude chtít písemnou nájemní smlouvu a výpis z bankovního účtu, na který vám chodí úhrada nájemného.
  V rámci Pillow pojištění majetku mám sjednáno také pojištění proti ztrátě nájemného. Jaké dokumenty musím pojišťovně doložit, pokud požaduji proplacení ušlého nájmu?

Pojištění jízdního kola

 • Platí pojištění na kolo i při krádeži z nosiče auta?
  Pokud chcete, aby vám pojišťovna proplatila kolo ukradené z nosiče auta, musíte splnit poměrně přísné podmínky. Auto by hlavně v době krádeže mělo stát na soukromém pozemku – tedy na hlídaném parkovišti nebo v kempu.
  Platí pojištění na kolo i při krádeži z nosiče auta?
 • Můžu kolo zahrnout i do jiného pojištění než pojištění domácnosti?
  Ano. Jestli s kolem někam vyrážíte, můžete ho zahrnout do havarijního pojištění nebo do pojištění zavazadel u autopojištění nebo cestovního pojištění.
  Můžu kolo zahrnout i do jiného pojištění než pojištění domácnosti?
 • Na co se pojištění kola běžně nevztahuje?
  Mezi výjimky většinou patří krádež kola mimo domácnost nebo soukromý pozemek mezi 22. a 6. hodinou. Kromě toho se pojištění často nevztahuje na příslušenství, jako je tachometr nebo nosič, případně na škody, které kryje záruka.
  Na co se pojištění kola běžně nevztahuje?

Pojištění a povodně

 • Kde najdu informace o povodňových zónách?
  V jaké zóně vaše nemovitost leží, si jednoduše ověříte na stránkách České asociace pojišťoven – cap.cz. Vyhledáte si svou adresu a zadáte e-mail, na který vám informace o povodňové zóně přijde.
  Kde najdu informace o povodňových zónách?
 • Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?
  Povodeň je situace, kdy se do oblasti rozlije řeka, potok, přehrada nebo třeba rybník. Záplava oproti tomu vzniká při zatopení nemovitosti kvůli přívalovým dešťům, tajícímu sněhu nebo sesuvům bláta. Může se tedy objevit kdekoli mimo vodní toky.
  Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?
 • Můj dům se nachází ve 4. povodňové zóně. Mohu si u ČPP sjednat připojištění pro povodeň a záplavu?
  Ne, v takovém případě to není možné.
  Můj dům se nachází ve 4. povodňové zóně. Mohu si u ČPP sjednat připojištění pro povodeň a záplavu?

Krytí pojištění majetku

 • Jaké vedlejší objekty pojištění majetku kryje?
  Standardně se vedlejšími objekty myslí stavby, které leží na stejném nebo přilehlém pozemku jako vaše nemovitost. Bývá to garáž, stodola, pergola, plot, zapuštěný bazén, studna nebo třeba čistička odpadních vod.
  Jaké vedlejší objekty pojištění majetku kryje?
 • Na co se vztahuje pojištění domácnosti?
  Pojištění domácnosti zahrnuje veškeré vybavení domu, jako je nábytek, knihy, elektronika, kuchyňská linka, zařízení koupelny a toalety.
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti?
 • Na co se vztahuje pojištění nemovitosti?
  Pojištění nemovitosti se vztahuje na dům jako takový – tedy konstrukci, která je pevně spojená se zemí. Spadají sem ale i různé stavební doplňky, jako jsou venkovní žaluzie, verandy, topení nebo solární panely.
  Na co se vztahuje pojištění nemovitosti?
 • Domácnost sdílím i s nezletilými dětmi. Vztahuje se pojištění odpovědnosti v rámci pojištění majetku DOMEX+ od ČPP i na ně?
  Ano. Pojištění platí pro všechny členy společné domácnosti (partneři, osoby v přímé příbuzenské linii, nevlastní děti do 26 let věku a domácí mazlíčky). Pokud například váš syn v obchodě rozbije porcelánovou vázu, pojišťovna za vás uhradí vzniklou škodu.
  Domácnost sdílím i s nezletilými dětmi. Vztahuje se pojištění odpovědnosti v rámci pojištění majetku DOMEX+ od ČPP i na ně?

Hlášení škody z pojištění majetku

 • Jak mám postupovat, když chci nahlásit škodu z pojištění majetku?
  Pokud dojde ke škodě na vašem majetku, snažte se všechno co nejlépe zdokumentovat, ideálně pomocí fotek nebo videa. V případě krádeže nebo zničení majetku cizím zaviněním, všechno nahlaste na policii. Následně tyto záznamy spolu s případným policejním protokolem přiložte ke hlášení o škodní události.
  Jak mám postupovat, když chci nahlásit škodu z pojištění majetku?
 • Co potřebuji k nahlášení škody na majetku?

  Když potřebujete nahlásit škodu, pojišťovna po vás bude chtít tyto informace:

  • Číslo vaší pojistné smlouvy.

  • Kdy a kde škoda vznikla.

  • Jak ke škodě došlo.

  • Co přesně utrpělo škodu.

  • Číslo účtu, na který chcete poslat pojistné plnění.

  Co potřebuji k nahlášení škody na majetku?

Sjednání a výpověď pojištění

 • Co má vliv na cenu pojištění domácnosti?

  Finální cenu pojištění domácnosti ovlivňuje hlavně těchto 5 faktorů:

  • Výše pojistné částky – Hodnota, na jakou svůj majetek pojistíte, by měla odpovídat skutečnosti. V žádném případě se nevyplatí cenu své domácnosti přeceňovat, ale ani podceňovat. V případě pojistné události by se vám to vymstilo a dostali byste od pojišťovny jen zlomek peněz.

  • Lokalita vaší domácnosti – Je rozdíl, jestli bydlíte v Praze, na malém městě, nebo na vesnici. Každá oblast leží v jiném pásmu rizikovosti – tedy pravděpodobnosti vzniku pojistné události.

  • Spoluúčast – Sami si nastavíte, jak velkou spoluúčast si s pojišťovnou dohodnete. Mějte jen na paměti, že čím vyšší spoluúčast si sjednáte, tím nižší částku za pojištění platíte. Na druhou stranu ale v případě, že se s vaší domácností něco stane, dáte víc peněz ze svého.

  • Zabezpečení domácnosti – Tato veličina úzce souvisí s výší pojistné částky. Čím vyšší je totiž hodnota vašeho majetku, tím lepší zabezpečení po vás bude pojišťovna chtít. Bezpečnostní zámky, alarmy, kamery – to všechno samozřejmě zvyšuje úroveň zabezpečení majetku. Pro případ řádění živlů se zabezpečení posuzuje podle materiálu, který majetek chrání. Cihlový dům je odolnější než dřevěný, kovový trezor na cennosti je zase lepší než skříň z dřevotřísky.

  • Frekvence plateb – Nejvýhodnější pro vás je, když si nastavíte roční platbu. Pokud z nějakého důvodu potřebujete částku rozdělit a platit častěji, pojištění vás zpravidla vyjde o něco dráž.

  Co má vliv na cenu pojištění domácnosti?
 • Kdy se pojištění majetku platí?
  Platí se většinou jednou ročně podle toho, kdy přesně jste si smlouvu sjednali. Pokud chcete částku rozdělit do několika plateb, domluvte si to dopředu s pojišťovnou.
  Kdy se pojištění majetku platí?
 • Kdy pojištění majetku začíná a končí?
  První den pojištění je uvedený na pojistné smlouvě. Od tohoto data většinou platí na dobu neurčitou. Pokud chcete pojištění z nějakého důvodu vypovědět, je potřeba to udělat písemně s dostatečným předstihem před výročím pojistky.
  Kdy pojištění majetku začíná a končí?
 • Můžu nechat pojistit i nezkolaudovanou nemovitost?
  Ano, na nemovitost před kolaudací se vztahuje pojištění stavby. Kryje nejen nemovitost jako takovou, ale i stavební materiál. Dům můžete pojistit už ve chvíli, kdy ho začínáte stavět – stačí vám k tomu nahlásit číslo pozemku a plánovanou hodnotu nemovitosti.
  Můžu nechat pojistit i nezkolaudovanou nemovitost?
 • Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?
  Ano. Aby vám banka schválila hypotéku, musíte kupovanou nemovitost pojistit. Banky se tím snaží chránit své peníze pro případ, že by se s nemovitostí něco stalo. Uplatňuje se tady totiž takzvaná vinkulace pojistného plnění. To znamená, že pojišťovna by náhradu škody nevyplácela vám, ale přímo bance.
  Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?
 • Jak na výpověď pojištění domácnosti?
  Pojištění domácnosti můžete vypovědět vždy jen písemně. Podepsanou výpověď je potřeba doručit na adresu banky buď poštou, nebo osobně na některou z poboček. Aby vám pojišťovna ukončení smlouvy uznala, musíte splnit řádný termín podání výpovědi. Nejčastější možnosti jsou tyto:

  minimálně 6 týdnů před koncem pojistného období

  nejpozději do 2 měsíců od uzavření smlouvy

  do 3 měsíců od oznámení pojistné události

  co nejdříve po změně vlastníka majetku


   

  Jak na výpověď pojištění domácnosti?
 • Jak mohu vypovědět pojištění majetku od ČPP? 
  Existuje několik možností. Pojištění majetku lze vypovědět do 2 měsíců ode dne uzavření pojistné smlouvy (s 8denní výpovědní dobou), do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události (s měsíční výpovědní dobou) nebo ke konci pojistného období (výpověď musí být doručena alespoň 6 týdnů před uplynutím pojistného období). Pokud jste smlouvu uzavřeli prostřednictvím tzv. obchodu na dálku (typickým příkladem je online sjednání), pak můžete odstoupit do 14 dnů ode dne uzavření smlouvy. Výpověď pojistné smlouvy musíte podat vždy písemně.
  Jak mohu vypovědět pojištění majetku od ČPP? 

Pojmy z pojištění majetku

 • Co je to podpojištěnost?
  Podpojištěnost je případ, kdy dům nebo byt podhodnotíte. Dejte si na to pozor, protože pojišťovny podpojištění penalizují tím, že vám krátí pojistné plnění. Řekněme například, že vlastníte nemovitost, která má hodnotu 5 000 000 Kč, ale pojistíte ji jen na 2 500 000 Kč. To znamená, že jste ji o polovinu podhodnotili. V případě škody pak pojišťovna zkrátí pojistné plnění taky na polovinu – nevyplatí vám tedy 2 500 000 Kč, ale jen 1 250 000 Kč.
  Co je to podpojištěnost?
 • Co znamená pojištění stavebních součástí?
  V rámci pojištění si můžete připojistit i stavební součásti. Do této kategorie spadá například topení, sanitární vybavení koupelny a toalety, obklady a podlahové krytiny. Některé pojišťovny sem řadí i vestavěné skříně a kuchyňské linky s vestavěnými spotřebiči.
  Co znamená pojištění stavebních součástí?
 • Co znamená vinkulace pojištění nemovitosti?
  S vinkulací pojištění nemovitosti se setkáte, pokud plánujete kupovat byt nebo dům na hypotéku. Vinkulací si banka na sebe váže případné pojistné plnění, které by se na nemovitost vztahovalo. Tím chrání své peníze pro případ, že by nemovitost byla z nějakého důvodu poškozená nebo zničená. Pojišťovna by pak totiž peníze nevyplácela vám, ale přímo bance.

  Nenašli jste odpověď?

  Napište mi do online chatu vpravo dole nebo mi zavolejte.

  +420226633522 | Po – Pá (09:00 – 17:00)

  Co znamená vinkulace pojištění nemovitosti?


Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0