Mobilní aplikace

Pojistná rizika vybírejte pečlivě

Spousta rizik je součástí základního balíčku pojišťoven. Pozor si ale dejte hlavně na ta, která do něj zahrnutá nejsou a která by mohla případně váš rodinný rozpočet pořádně ztenčit. U nich se vyplatí zvážit, jestli je právě vy potřebujete, nebo ne. Mezi pojišťovnami jsou samozřejmě rozdíly a ne všechny nabízí stejná připojištění. Než se pro některou rozhodnete, projděte si dostupné nabídky.

Mezi rizika, která zpravidla napáchají největší škody na majetku, patří požár. V oblastech řek a přehrad jsou to pak i povodně a s nimi související sesuvy půdy. Je dobré myslet na pojištění proti výbuchu plynu, kouři, kroupám nebo vandalismu.

Pozor na podpojištěnost

Nadhodnotit cenu nemovitosti vás pravděpodobně nenapadne. Dejte si ale pozor, abyste ji ani nepodhodnotili. Správná pojistka by vám měla pokud možno přesně pokrýt celou částku, za kterou škodu nahradíte.

Když dům nebo byt podhodnotíte, zbytečně se připravíte o peníze. Pojistné plnění vám totiž pojišťovna zkrátí. Představte si, že vlastníte nemovitost, která má hodnotu 5 000 000 Kč, ale pojistíte ji jen na 2 500 000 Kč. To znamená, že jste ji o polovinu podhodnotili. V případě škody pak pojišťovna zkrátí pojistné plnění také na polovinu – nevyplatí vám tedy 2 500 000 Kč, ale jen 1 250 000 Kč.

Pojištění proti povodni nebo záplavě

Nezaměňujte pojmy povodeň a záplava – a s nimi související pojištění. V budoucnu by se vám tato neznalost mohla vymstít.

 • Povodeň je situace, kdy se do oblasti rozlije řeka, potok, přehrada nebo třeba rybník. Pro tyto případy potřebujete pojištění proti povodni. Dejte si ale pozor, v jaké povodňové zóně vaše nemovitost leží – od toho se odvíjí výše pojistky.
 • Záplava vzniká při zatopení nemovitosti kvůli přívalovým dešťům, tajícímu sněhu nebo sesuvům bláta. Může se tedy objevit kdekoli mimo vodní toky. Připojištění proti záplavám se tedy hodí v jakékoli oblasti.

Často se ptáte

 • Kde najdu informace o povodňových zónách?
  Zobrazit odpověď
  Kde najdu informace o povodňových zónách?
 • Jak mám postupovat, když chci nahlásit škodu z pojištění majetku?
  Zobrazit odpověď
  Jak mám postupovat, když chci nahlásit škodu z pojištění majetku?
 • Kdy pojištění majetku začíná a končí?
  Zobrazit odpověď
  Kdy pojištění majetku začíná a končí?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Dominik Kotrba, 27 let, pojištění domácnosti bez pojištění nemovitosti

Nemovitost, nebo domácnost? Představte si model vašeho bydlení, ten vezměte do ruky a otočte ho vzhůru nohama. To, co vypadne (obrazně řečeno), je vybavení domácností a to, co nevypadne, jsou pevné stavební součásti nemovitosti. Dominik tuhle poučku neznal a nechal si pojistit pouze domácnost. Zklamání přišlo, když mu praskla trubka, která přivádí vodu do kuchyně, a voda vytopila jeho byt a zničila dřevěnou podlahu. Bohužel toto z pojištění domácnosti likvidní nebylo a Dominik už pro příště bude vědět.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0