Pojistná rizika vybírejte pečlivě

Spousta rizik je součástí základního balíčku pojišťoven. Pozor si ale dejte hlavně na ta, která do něj zahrnutá nejsou a která by mohla případně váš rodinný rozpočet pořádně ztenčit. U nich se vyplatí zvážit, jestli je právě vy potřebujete, nebo ne. Mezi pojišťovnami jsou samozřejmě rozdíly a ne všechny nabízí stejná připojištění. Než se pro některou rozhodnete, projděte si dostupné nabídky.

Mezi rizika, která zpravidla napáchají největší škody na majetku, patří požár. V oblastech řek a přehrad jsou to pak i povodně a s nimi související sesuvy půdy. Je dobré myslet na pojištění proti výbuchu plynu, kouři, kroupám nebo vandalismu.

Frenkee box
Při pojištění proti požáru je důležité, kde přesně hoří. Pokud je to u tebe doma, pojišťovna ti škodu vždy uhradí. Jestliže ale hoří jinde a tvou nemovitost poškodí jen kouř, případně voda použitá na hašení, může to být u některých pojišťoven problém.

Pozor na podpojištěnost

Nadhodnotit cenu nemovitosti vás pravděpodobně nenapadne. Dejte si ale pozor, abyste ji ani nepodhodnotili. Správná pojistka by vám měla pokud možno přesně pokrýt celou částku, za kterou škodu nahradíte.

Když dům nebo byt podhodnotíte, zbytečně se připravíte o peníze. Pojistné plnění vám totiž pojišťovna zkrátí. Představte si, že vlastníte nemovitost, která má hodnotu 5 000 000 Kč, ale pojistíte ji jen na 2 500 000 Kč. To znamená, že jste ji o polovinu podhodnotili. V případě škody pak pojišťovna zkrátí pojistné plnění také na polovinu – nevyplatí vám tedy 2 500 000 Kč, ale jen 1 250 000 Kč.

Frenkee box
Před sjednáním pojištění si nech udělat profesionální odhad. Následně pravidelně pojistku upravuj podle toho, jak se hodnota nemovitosti mění.

Pojištění proti povodni nebo záplavě

Nezaměňujte pojmy povodeň a záplava – a s nimi související pojištění. V budoucnu by se vám tato neznalost mohla vymstít.

 • Povodeň je situace, kdy se do oblasti rozlije řeka, potok, přehrada nebo třeba rybník. Pro tyto případy potřebujete pojištění proti povodni. Dejte si ale pozor, v jaké povodňové zóně vaše nemovitost leží – od toho se odvíjí výše pojistky.
 • Záplava vzniká při zatopení nemovitosti kvůli přívalovým dešťům, tajícímu sněhu nebo sesuvům bláta. Může se tedy objevit kdekoli mimo vodní toky. Připojištění proti záplavám se tedy hodí v jakékoli oblasti.

Frenkee box
Nezapomínej na to, že jako majitel domu nebo bytu máš odpovědnost za škodu, kterou tvoje nemovitost způsobí někomu dalšímu. Třeba když ti v bytě prasknou vodovodní trubky, a vytopíš kvůli tomu sousedy. Pro takové případy se ti bude hodit pojištění odpovědnosti vlastníka nemovitosti za škodu.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Kde najdu informace o povodňových zónách?

  V jaké zóně vaše nemovitost leží, si jednoduše ověříte na stránkách České asociace pojišťoven – cap.cz. Vyhledáte si svou adresu a zadáte e-mail, na který vám informace o povodňové zóně přijde.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak mám postupovat, když chci nahlásit škodu z pojištění majetku?

  Pokud dojde ke škodě na vašem majetku, snažte se všechno co nejlépe zdokumentovat, ideálně pomocí fotek nebo videa. V případě krádeže nebo zničení majetku cizím zaviněním, všechno nahlaste na policii. Následně tyto záznamy spolu s případným policejním protokolem přiložte ke hlášení o škodní události.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Kdy pojištění majetku začíná a končí?

  První den pojištění je uvedený na pojistné smlouvě. Od tohoto data většinou platí na dobu neurčitou. Pokud chcete pojištění z nějakého důvodu vypovědět, je potřeba to udělat písemně s dostatečným předstihem před výročím pojistky.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Dominik Kotrba, 27 let, pojištění domácnosti bez pojištění nemovitosti

Nemovitost, nebo domácnost? Představte si model vašeho bydlení, ten vezměte do ruky a otočte ho vzhůru nohama. To, co vypadne (obrazně řečeno), je vybavení domácností a to, co nevypadne, jsou pevné stavební součásti nemovitosti. Dominik tuhle poučku neznal a nechal si pojistit pouze domácnost. Zklamání přišlo, když mu praskla trubka, která přivádí vodu do kuchyně, a voda vytopila jeho byt a zničila dřevěnou podlahu. Bohužel toto z pojištění domácnosti likvidní nebylo a Dominik už pro příště bude vědět.

Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky