Pojištění domu v záplavové oblasti

Když začnete řešit pojištění majetku, narazíte na pojmy záplavové území a povodňová zóna. Oba se překrývají, ale každý má trochu jiný význam:

Záplavové území

Jedná se o území, které může být zasažené vodou během přirozené povodně. Stanovuje ho správce vodního toku na základě vodního zákona.

Povodňová zóna

Povodňová zóna oproti tomu určuje, jak velké riziko povodní v oblasti hrozí. Pojišťovny rozdělují území České republiky celkem do 4 povodňových zón, které dohromady tvoří povodňovou mapu.

Frenkee box
"Povodňová zóna bere v potaz i záplavy, které vzniknou při přívalových deštích nebo kvůli nedostatečnému odtoku kanalizace."

Pojištění proti povodni a povodňové zóny

Kolik budete platit za pojištění majetku, závisí na tom, v jaké povodňové zóně vaše nemovitost leží. Roli přitom hraje terén, vzdálenost od nejbližších vodních toků, jejich velikost a průtok, případně protipovodňové zábrany.

 • 1. zóna – Riziko je úplně minimální, povodeň by sem dosáhla jen v případě 500leté vody. Do této zóny spadá naprostá většina domů v České republice.
 • 2. zóna – Jedná se o oblast se zvýšeným rizikem povodně. Oblast by zaplavila 100 až 500letá voda. U některých pojišťoven si už za nemovitost v této zóně připlatíte.
 • 3. zóna – Tady už je nebezpečí zaplavení středně vysoké. Odpovídá přibližně 50leté vodě. Pojišťovny už budou před podpisem smlouvy mnohem opatrnější a odrazí se to i na částce. Některé instituce vám nemovitost nepojistí vůbec.
 • 4. zóna – Riziko, že se tato oblast dostane pod vodu, je velmi vysoké, stačí k tomu 10letá povodeň. Domů v této oblasti najdete po republice jen jednotky procent. Pokud máte dům v této zóně, s pojištěním spíš nepočítejte.

Na co si dát pozor

 • Od míry rizika povodní se odvíjí i vaše šance na získání hypotéky. Abyste ji od banky dostali, musíte kupovanou nemovitost totiž také pojistit. Na dům ve 4. povodňové zóně proto hypotéku s největší pravděpodobností nedostanete.

Živelní katastrofy tvoří celkem čtvrtinu všech pojistných událostí – a povodně jsou mezi nimi na prvním místě. Už kvůli tomu se vyplatí riziko sledovat.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Kde najdu informace o povodňových zónách?

  V jaké zóně vaše nemovitost leží, si jednoduše ověříte na stránkách České asociace pojišťoven – cap.cz. Vyhledáte si svou adresu a zadáte e-mail, na který vám informace o povodňové zóně přijde.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?

  Povodeň je situace, kdy se do oblasti rozlije řeka, potok, přehrada nebo třeba rybník. Záplava oproti tomu vzniká při zatopení nemovitosti kvůli přívalovým dešťům, tajícímu sněhu nebo sesuvům bláta. Může se tedy objevit kdekoli mimo vodní toky.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?

  Ano. Aby vám banka schválila hypotéku, musíte kupovanou nemovitost pojistit. Banky se tím snaží chránit své peníze pro případ, že by se s nemovitostí něco stalo. Uplatňuje se tady totiž takzvaná vinkulace pojistného plnění. To znamená, že pojišťovna by náhradu škody nevyplácela vám, ale přímo bance.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Kateřina Frühaufová, 45 let, podpojištěný dům

Katka svůj rodinný dům podědila v roce 1998, kdy si ho také poprvé sama nechala pojistit. V té době měl hodnotu 1 mil. korun. O více než 20 let později ale došlo ke škodě, kterou likvidátor musel krátit, protože pojistná částka, za kterou Kateřina platila pojistné, neodpovídala o více než 3 mil. Kč reálné hodnotě domu v čase, kdy se pojistná událost stala. Každé pojištění je potřeba pravidelně aktualizovat na reálnou hodnotu majetku.

Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky