Mobilní aplikace

Pojištění domu v záplavové oblasti

Když začnete řešit pojištění majetku, narazíte na pojmy záplavové území a povodňová zóna. Oba se překrývají, ale každý má trochu jiný význam:

Záplavové území

Jedná se o území, které může být zasažené vodou během přirozené povodně. Stanovuje ho správce vodního toku na základě vodního zákona.

Povodňová zóna

Povodňová zóna oproti tomu určuje, jak velké riziko povodní v oblasti hrozí. Pojišťovny rozdělují území České republiky celkem do 4 povodňových zón, které dohromady tvoří povodňovou mapu.

Pojištění proti povodni a povodňové zóny

Kolik budete platit za pojištění majetku, závisí na tom, v jaké povodňové zóně vaše nemovitost leží. Roli přitom hraje terén, vzdálenost od nejbližších vodních toků, jejich velikost a průtok, případně protipovodňové zábrany.

  • 1. zóna – Riziko je úplně minimální, povodeň by sem dosáhla jen v případě 500leté vody. Do této zóny spadá naprostá většina domů v České republice.
  • 2. zóna – Jedná se o oblast se zvýšeným rizikem povodně. Oblast by zaplavila 100 až 500letá voda. U některých pojišťoven si už za nemovitost v této zóně připlatíte.
  • 3. zóna – Tady už je nebezpečí zaplavení středně vysoké. Odpovídá přibližně 50leté vodě. Pojišťovny už budou před podpisem smlouvy mnohem opatrnější a odrazí se to i na částce. Některé instituce vám nemovitost nepojistí vůbec.
  • 4. zóna – Riziko, že se tato oblast dostane pod vodu, je velmi vysoké, stačí k tomu 10letá povodeň. Domů v této oblasti najdete po republice jen jednotky procent. Pokud máte dům v této zóně, s pojištěním spíš nepočítejte.

Na co si dát pozor

  • Od míry rizika povodní se odvíjí i vaše šance na získání hypotéky. Abyste ji od banky dostali, musíte kupovanou nemovitost totiž také pojistit. Na dům ve 4. povodňové zóně proto hypotéku s největší pravděpodobností nedostanete.

Živelní katastrofy tvoří celkem čtvrtinu všech pojistných událostí – a povodně jsou mezi nimi na prvním místě. Už kvůli tomu se vyplatí riziko sledovat.

Často se ptáte

  • Kde najdu informace o povodňových zónách?
    Zobrazit odpověď
    Kde najdu informace o povodňových zónách?
  • Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?
    Zobrazit odpověď
    Jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?
  • Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?
    Zobrazit odpověď
    Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Kateřina Frühaufová, 45 let, podpojištěný dům

Katka svůj rodinný dům podědila v roce 1998, kdy si ho také poprvé sama nechala pojistit. V té době měl hodnotu 1 mil. korun. O více než 20 let později ale došlo ke škodě, kterou likvidátor musel krátit, protože pojistná částka, za kterou Kateřina platila pojistné, neodpovídala o více než 3 mil. Kč reálné hodnotě domu v čase, kdy se pojistná událost stala. Každé pojištění je potřeba pravidelně aktualizovat na reálnou hodnotu majetku.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

  • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
  • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
  • Průměrné 
    hodnocení:
  • 5.0