Mobilní aplikace

Co je podpojištění nemovitosti

Když sjednané pojištění nepokrývá celou hodnotu nemovitosti, mluvíme o jejím podpojištění. Pokud pak dojde ke škodě na majetku, nejen že vám pojišťovna nevyplatí celou potřebnou částku, ale plnění vám ještě zkrátí.

Dejme tomu, že vlastníte byt nebo dům v hodnotě 5 000 000 Kč, ale pojistíte ho jen na polovinu – tedy 2 500 000 Kč. Když dojde na věc a pojišťovna se o tom dozví, při škodě vám vyplatí jen půlku pojištěné částky. V tomto případě to vychází na 1 250 000 Kč.

Jak k podpojištění nemovitosti dojde

Ceny nemovitostí v posledních letech raketově rostou. I když jste si před časem koupili dům nebo byt za určitou částku, neznamená to, že má dneska stejnou hodnotu. To se týká hlavně větších měst a oblíbených lokalit. Tam se mohla cena klidně zdvojnásobit.

Hodnotu nemovitosti ale zvyšujete i rekonstrukcemi a dalšími úpravami. Nová střecha, fasáda, fotovoltaické panely nebo třeba moderní okna – díky tomu cena automaticky roste.

Jak podpojištění nemovitosti předcházet

V první řadě je potřeba nemovitost správně pojistit hned na začátku. Pokud si dům nebo byt pořizujete na hypotéku, máte to v tomto ohledu jednodušší. Zpravidla k vám totiž dorazí odhadce, který stanoví její cenu.

Cenu ale můžete stanovit i sami nebo ji spočítat podle stavební hodnoty. To je částka, za kterou by se dal postavit stejný objekt znovu.

Smlouvu je potřeba pravidelně aktualizovat. Buď ve chvíli, kdy nemovitost zrekonstruujete, nebo když ceny na trhu vzrostou. Většinou se doporučuje pojištění upravovat po 2, maximálně po 4 letech.

Na co si dát pozor

 • Než smlouvu o pojištění nemovitosti podepíšete, pořádně si promyslete rizika, která chcete zahrnout. Ne všechno, co pojišťovny nabízí, totiž musí být pro vaši nemovitost relevantní.
 • Ujasněte si i výši spoluúčasti. Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast při pojistné události ponesete, tím nižší bude částka, kterou budete za pojištění platit.

Často se ptáte

 • Jak se liší pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti?
  Zobrazit odpověď
  Jak se liší pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti?
 • Existuje přepojištění nemovitosti?
  Zobrazit odpověď
  Existuje přepojištění nemovitosti?
 • Jak probíhá odhad nemovitosti?
  Zobrazit odpověď
  Jak probíhá odhad nemovitosti?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Kateřina Frühaufová, 45 let, podpojištěný dům

Katka svůj rodinný dům podědila v roce 1998, kdy si ho také poprvé sama nechala pojistit. V té době měl hodnotu 1 mil. korun. O více než 20 let později ale došlo ke škodě, kterou likvidátor musel krátit, protože pojistná částka, za kterou Kateřina platila pojistné, neodpovídala o více než 3 mil. Kč reálné hodnotě domu v čase, kdy se pojistná událost stala. Každé pojištění je potřeba pravidelně aktualizovat na reálnou hodnotu majetku.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0