Mobilní aplikace

Pojištění jízdního kola v domácnosti

Pokud máte pojištěnou domácnost, pojistka většinou zahrnuje i jízdní kolo. Je to nejlevnější varianta, jak své kolo ochránit před krádeží. Problém ale je, že se toto standardní pojištění vztahuje jen na případy, kdy vám kolo někdo ukradne přímo z domova, případně z balkónu, terasy, sklepa nebo garáže.

Můžete si ale sjednat připojištění na věci, se kterými běžně z domova odcházíte. To bývá třeba notebook nebo právě jízdní kolo. Pak vám pojišťovna škodu uhradí i v případě, že vám kolo někdo ukradne například před hospodou.

Individuální pojištění kola proti krádeži

Druhou možností je pojistit si kolo samostatně. Pak se pojištění automaticky vztahuje na případy, kdy vám kolo ukradnou mimo domov – u supermarketu, před hotelem nebo kdekoli jinde na ulici.

Aby vám pojišťovna škodu uznala, musíte prokázat, že jste kolo dostatečně zabezpečili:

 • Připoutejte ho k něčemu pevnému, třeba ke stojanu na kola, k zábradlí nebo ke stromu.
 • Použijte dostatečně silný zámek na kolo. Měl by mít řetěz o průměru aspoň 6 mm.
 • Před odchodem si kolo pro jistotu vyfoťte, ať máte důkaz.

Pojištění elektrokola proti krádeži

Elektrokolo bývá zpravidla dražší než klasické jízdní kolo. Obzvlášť v tomto případě je proto vhodné nespoléhat na pojištění domácnosti, ale kolo pojistit individuálně. Kompenzaci pak dostanete nejen za krádež, ale i za zničení kola, jeho poškození během přepravy nebo při nehodě.

Mějte na paměti, že ani u sebelepšího pojištění nedostanete zpátky celou částku, za kterou jste kolo koupili. Pojišťovna vám proplatí cenu, kterou podle odhadce kolo aktuálně má.

Pojištění kola proti krádeži – cena

Ceny pojištění začínají zhruba na 2 000 Kč ročně. Kolik celkem zaplatíte, záleží na hodnotě kola a dalším připojištění, které si vyberete. Ne každé kolo se proto vyplatí pojistit. Jestliže máte starší kolo, které má hodnotu pár tisíc Kč, asi pojištění nedává velký smysl. Přemýšlet byste o něm proto měli hlavně u nových a dražších kol.

Na co si dát pozor

 • Když si sjednáváte pojištění domácnosti, myslete hned i na výši pojistného plnění pro jednotlivé prostory. Pokud na sklep vyčleníte jen třeba 10 % prostředků, nemusí to na pokrytí škody za kolo stačit.
 • Pojistka se často nevztahuje na krádež vloupáním. To znamená, že když vám někdo vezme kolo ze společných prostor domu, aniž by přitom jakkoli porušil zámek, máte většinou smůlu.
 • Pokud od pojišťovny požadujete kompenzaci, musíte krádež vždy napřed nahlásit na policii. Na pojišťovnu se vydejte až s policejním protokolem.

Často se ptáte

 • Platí pojištění na kolo i při krádeži z nosiče auta?
  Zobrazit odpověď
  Platí pojištění na kolo i při krádeži z nosiče auta?
 • Můžu kolo zahrnout i do jiného pojištění než pojištění domácnosti?
  Zobrazit odpověď
  Můžu kolo zahrnout i do jiného pojištění než pojištění domácnosti?
 • Na co se pojištění kola běžně nevztahuje?
  Zobrazit odpověď
  Na co se pojištění kola běžně nevztahuje?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Dominik Kotrba, 27 let, pojištění domácnosti bez pojištění nemovitosti

Nemovitost, nebo domácnost? Představte si model vašeho bydlení, ten vezměte do ruky a otočte ho vzhůru nohama. To, co vypadne (obrazně řečeno), je vybavení domácností a to, co nevypadne, jsou pevné stavební součásti nemovitosti. Dominik tuhle poučku neznal a nechal si pojistit pouze domácnost. Zklamání přišlo, když mu praskla trubka, která přivádí vodu do kuchyně, a voda vytopila jeho byt a zničila dřevěnou podlahu. Bohužel toto z pojištění domácnosti likvidní nebylo a Dominik už pro příště bude vědět.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0