Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na stavební pozemek

Než vám banka schválí úvěr na koupi pozemku, bude se důkladně zajímat, za jakým účelem si ho pořizujete. Hypotéku vám totiž poskytne výhradně na pozemek, který slouží k výstavbě. Doložíte to těmito dokumenty:

 • Stavebním povolením, nebo alespoň vyjádřením stavebního úřadu.
 • Územním plánem, ze kterého banka zjistí účel pozemku.
Frenkee box
Kupovaným pozemkem budeš bance za hypotéku pravděpodobně i ručit. Dopředu se proto ujisti, že na něm není třeba exekuce nebo zástavní právo třetí osoby.

Hypotéka na zahradu

Jestliže kupujete pozemek proto, abyste si na něm postavili chatu s velkou zahradou, o hypotéku můžete žádat. V takovém případě se totiž jedná o stavební pozemek. Jestliže ale přikupujete jen kus zahrady nedaleko svého domu, který ke stavbě neslouží, běžnou hypotéku určitě nedostanete.

Pokud si chcete koupit zahradu, vinohrad, pole, les nebo cokoliv podobného, budete muset využít americkou hypotéku. Je k tomu ale potřeba disponovat nemovitostí, kterou se za úvěr zaručíte. Může to být dům, byt, víkendový domek nebo třeba právě stavební pozemek. Mějte ale na paměti, že úroková sazba je u americké hypotéky o něco vyšší.

Hypotéka na bydlení a ručení pozemkem

Vždycky je ideální ručit nemovitostí, která je trvale obyvatelná. Pokud žádnou takovou nemáte, můžete do zástavy dát stavební pozemek. Pozor si ale dejte na jeho hodnotu, která může být nedostatečná, pokud kupujete hodnotnější nemovitost.

Na co si dát pozor

 • Důležité je se dopředu rozhodnout, jestli požádáte jen o hypotéku na pozemek, nebo rovnou na pozemek i stavbu domu dohromady. To výrazně ovlivní hodnotu LTV, tedy poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti.
 • Než koupíte stavební pozemek, zjistěte si co nejvíc o jeho lokalitě. Není náhodou v záplavové oblasti? Vede k němu přístupová cesta? To jsou otázky, které mohou mít ve výsledku zásadní vliv na schválení hypotéky.

Frenkee box
Pomůžu ti nejen hypotéku spočítat, ale celou ti ji zařídím. Stačí kliknout a pošlu ti nezávaznou kalkulaci.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Podle čeho si mám vybírat hypotéku?

  Kromě úroků se při výběru hypotéky zaměřte i na další poplatky, které s úvěrem souvisí. Jsou to hlavně poplatky za vyřízení hypotéky, za odhad ceny nemovitosti nebo za vedení účtu u dané banky. Mezi důležitá kritéria ale patří třeba i nutnost pojištění nemovitosti. Hlavní údaj, který by vás proto měl při výběru hypotéky zajímat, je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Ta říká, kolik ročně za hypotéku ve skutečnosti zaplatíte.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Plánuju koupit levnější pozemek. Je pro mě výhodnější hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření?

  Vždycky záleží na konkrétní situaci. Na rozdíl od hypotéky má úvěr ze stavebního spoření pevnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení. To může být výhoda, ale i nevýhoda – vyplatí se proto sledovat vývoj na trhu. Úvěr ze stavebního spoření navíc většinou můžete zdarma předčasně splatit. Na druhou stranu pokud budete chtít na pozemku rovnou stavět, vyplatí se přemýšlet spíš o hypotéce na pozemek a stavbu domu dohromady.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaké dokumenty budu dokládat, když žádám o hypotéku na pozemek a stavbu domu?

  Pokud z hypotéky chcete financovat pozemek i stavbu domu, budete potřebovat stavební povolení, rozpočet a harmonogram stavebních prací. Banka si následně může vyžádat další dokumenty.
  FAQ - odpověď


Frenkee avatar Frenkee avatar

Karel Hercog, 41 let, zapomenutý dokument

Karel nestihl po nákupu nemovitosti klient včas bance dodat povinné dokumenty, a to list vlastnictví. Čekala na něj pokuta, protože tím porušil podmínky pro čerpání úvěru.Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky