Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na rekreační objekt

Abyste vůbec mohli o hypotéku na rekreační objekt žádat, ujistěte se, že kupovaná nemovitost splňuje několik základních podmínek:

 • Má číslo popisné nebo evidenční. Budovy, které jsou určené k trvalému bydlení, mají od stavebního úřadu přidělené číslo popisné, čistě rekreační objekty dostanou číslo evidenční.
 • Je připojená k elektrické a vodovodní síti.
 • Pozemek a chata nebo chalupa mají stejného majitele. Hypotéku nedostanete na koupi nemovitosti, která stojí na pronajatém pozemku.
 • Přístupová cesta k nemovitosti by neměla vést přes soukromý pozemek. Pokud se k chatě nedostanete jinak než třeba přes sousedovu zahradu, může to být při schvalování hypotéky problém.

Frenkee box
Plusové body u banky získáš i za to, když bude mít nemovitost takové vybavení, aby byla celoročně obyvatelná. To znamená, že bude mít topení, záchod, kuchyň.

Hypotéka na chatu, chalupu

Když si berete hypotéku na rekreační objekt, musíte počítat s tím, že budete ručit nemovitostí. V ideálním případě by to měla být chata nebo chalupa, kterou si nově pořizujete. Počítejte ale s tím, že od banky dostanete jen asi 70 % hodnoty nemovitosti. Zbylých 30 % budete muset mít našetřeno.

Jestliže chcete půjčit víc peněz, budete muset za úvěr ručit celoročně obývanou nemovitostí. Když do zástavy dáte například svůj dům nebo byt, můžete klidně dosáhnout na částku, která vám pokryje až 100 % ceny chaty.

Frenkee box
Jestli chceš své šance na získání hypotéky ještě zvýšit, vyber si ke koupi perspektivní objekt. To je takový, který má do budoucna potenciál na růst ceny. Typicky to bývají nemovitosti v turisticky atraktivních lokalitách nebo v dojezdové vzdálenosti od velkých měst.

Na co si dát pozor

 • Abyste mohli kupovanou rekreační nemovitostí za úvěr ručit, musí mít alespoň evidenční číslo. U ostatních objektů budete muset ručit jinou nemovitostí.
 • Kromě horní hranice hypotéky u rekreačních objektů sledujte i spodní limit. Většina bank vám totiž půjčí minimálně 200 000 – 300 000 Kč. Když kupujete nemovitost s nižší hodnotou, může se vám víc vyplatit například klasický spotřebitelský úvěr.

Frenkee box
Pomůžu ti nejen hypotéku spočítat, ale celou ti ji zařídím. Stačí kliknout a pošlu ti nezávaznou kalkulaci.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co u hypotéky znamená zákaz zcizení?

  Zákaz zcizení je nástroj, kterým se banka chrání před tím, aby její klienti odcházeli na konci období fixace ke konkurenci. V praxi to znamená, že dlužník nesmí danou nemovitost během trvání úvěru prodat ani darovat.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Musím kvůli žádosti o hypotéku uzavřít životní pojištění?

  Banky životní pojistku většinou přímo nevyžadují. Na druhou stranu ale často zvýhodní klienty, kteří si ji zařídí. Ti pak zpravidla dostanou nižší úrokovou sazbu – snížení se většinou pohybuje okolo 0,2 %.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Je možné si na hypotéku odkoupit jen část nemovitosti?

  Ano, můžete si vzít úvěr a koupit si třeba jen polovinu nemovitosti. Často se to stává v případě, že druhou půlku vlastní vzdálení příbuzní, kteří ji zdědili. Myslete ale na to, že úvěr sice dostanete na polovinu ceny nemovitosti, ručit ale budete celým domem. Se zástavou proto musejí souhlasit všichni, kterým patří nějaká část objektu.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Lucie Malá, 32 let, čerpání hypotéky po jednom setkání

S Lucií si dal Frenkee jednu jedinou schůzku a pak už proběhlo čerpání hypotéky. Přitom se tak bála, že jednáním stráví spoustu času a možná jí mezitím unikne mezi prsty vysněný byt.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky