Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na bydlení v družstevním bytě

Hlavní výhodou, proč se vydat cestou družstevního bydlení, jsou finance. Nejen cena vlastního bytu – respektive podílu v družstvu –, která je běžně o 10–20 % nižší než cena stejného bytu v osobním vlastnictví. Protože si v podstatě nekupujete nemovitost jako takovou, neodvádíte státu ani daň z jejího nabytí, která by jinak přidala k ceně další 4 %.

Majitelem bytu i dál zůstává družstvo. Vy se jen stáváte jeho právoplatným členem a plynou vám z toho jak práva, tak povinnosti. Nic proto nepodceňujte a před uzavřením smlouvy si o družstvu zjistěte, co se dá. Seznamte se s jeho předsedou a pročtěte si stanovy, ať pak nejste nepříjemně překvapení.

Hypotéka na družstevní byt

Koupi bytu v družstevním vlastnictví můžete financovat 3 různými způsoby:

Hypotéka s ručením nemovitostí

Jestli máte ještě jinou nemovitost, jako je třeba chalupa, dům rodičů nebo stavební pozemek, můžete žádat o klasickou hypotéku na bydlení. Touto nemovitostí budete bance za úvěr ručit. Zastavovaná nemovitost přitom nemusí být přímo vaše – bance stačí souhlas skutečného vlastníka. Dobrou zprávou je, že ručením nemovitostí s dostatečnou hodnotou můžete získat úvěr, který pokryje až 100 % ceny družstevního bytu.

Předhypoteční úvěr

Pokud nemáte k dispozici jinou nemovitost, kterou byste použili jako zástavu, můžete zažádat o předhypoteční úvěr. Zásadní podmínkou pro jeho schválení je, že družstevní byt nejpozději do 2 let získáte do osobního vlastnictví. Za předhypoteční úvěr sice nemusíte ručit jinou nemovitostí, ale nenabídne vám tak výhodné podmínky jako klasická hypotéka.

Úvěr ze stavebního spoření

Poslední možností, jak financovat družstevní byt, je úvěr ke stavebnímu spoření. Ten má ale několik nevýhod, které od jeho pořízení odrazují. Jednak je to nízký finanční limit, který často na koupi bytu nestačí, zároveň vyšší úrok a kratší doba splácení.

Na co si dát pozor

  • Problém může nastat v případě, že plánujete družstevní byt pronajímat. Protože ze zákona nejste vlastníkem nemovitosti – tím je družstvo –, nejedná se vlastně o pronájem, ale o podnájem. Budete tedy muset požádat družstvo, aby vám podnájem schválilo, a počkat si až 30 dní na vyjádření.
  • Než se definitivně rozhodnete koupit podíl v družstvu, zjistěte si, kdo ho vlastnil před vámi. Jestliže má totiž předchozí vlastník vůči družstvu nesplacené dluhy, ty automaticky přejdou na vás.

Často se ptáte

 • Co je to variabilní hypotéka?
  Zobrazit odpověď
  Co je to variabilní hypotéka?
 • Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?
  Zobrazit odpověď
  Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?
 • Platím daň z nabytí nemovitosti ve chvíli, kdy převádím družstevní byt do osobního vlastnictví?
  Zobrazit odpověď
  Platím daň z nabytí nemovitosti ve chvíli, kdy převádím družstevní byt do osobního vlastnictví?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jan Pekař, 35 let, úroková sazba s několika “ale”

Honza dostal od banky nejnižší možnou nabídku, která na trhu byla, a banka mu ji propočetla a schválila. Bohužel až v návrhu úvěrových smluv objevil další skryté podmínky, které bude muset splnit, aby na slíbenou sazbu vůbec dosáhnul. Nakonec se měsíční splátka zdražila cca o 3500 Kč.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0