Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na bydlení v družstevním bytě

Hlavní výhodou, proč se vydat cestou družstevního bydlení, jsou finance. Nejen cena vlastního bytu – respektive podílu v družstvu –, která je běžně o 10–20 % nižší než cena stejného bytu v osobním vlastnictví. Protože si v podstatě nekupujete nemovitost jako takovou, neodvádíte státu ani daň z jejího nabytí, která by jinak přidala k ceně další 4 %.

Majitelem bytu i dál zůstává družstvo. Vy se jen stáváte jeho právoplatným členem a plynou vám z toho jak práva, tak povinnosti. Nic proto nepodceňujte a před uzavřením smlouvy si o družstvu zjistěte, co se dá. Seznamte se s jeho předsedou a pročtěte si stanovy, ať pak nejste nepříjemně překvapení.

Hypotéka na družstevní byt

Koupi bytu v družstevním vlastnictví můžete financovat 3 různými způsoby:

Hypotéka s ručením nemovitostí

Jestli máte ještě jinou nemovitost, jako je třeba chalupa, dům rodičů nebo stavební pozemek, můžete žádat o klasickou hypotéku na bydlení. Touto nemovitostí budete bance za úvěr ručit. Zastavovaná nemovitost přitom nemusí být přímo vaše – bance stačí souhlas skutečného vlastníka. Dobrou zprávou je, že ručením nemovitostí s dostatečnou hodnotou můžete získat úvěr, který pokryje až 100 % ceny družstevního bytu.

Předhypoteční úvěr

Pokud nemáte k dispozici jinou nemovitost, kterou byste použili jako zástavu, můžete zažádat o předhypoteční úvěr. Zásadní podmínkou pro jeho schválení je, že družstevní byt nejpozději do 2 let získáte do osobního vlastnictví. Za předhypoteční úvěr sice nemusíte ručit jinou nemovitostí, ale nenabídne vám tak výhodné podmínky jako klasická hypotéka.

Frenkee box
Dokud nezískáte byt do osobního vlastnictví, splácíte jen úroky. Až pak se předhypoteční úvěr převede na klasickou hypotéku a vy začnete splácet i jistinu.

Úvěr ze stavebního spoření

Poslední možností, jak financovat družstevní byt, je úvěr ke stavebnímu spoření. Ten má ale několik nevýhod, které od jeho pořízení odrazují. Jednak je to nízký finanční limit, který často na koupi bytu nestačí, zároveň vyšší úrok a kratší doba splácení.

Na co si dát pozor

  • Problém může nastat v případě, že plánujete družstevní byt pronajímat. Protože ze zákona nejste vlastníkem nemovitosti – tím je družstvo –, nejedná se vlastně o pronájem, ale o podnájem. Budete tedy muset požádat družstvo, aby vám podnájem schválilo, a počkat si až 30 dní na vyjádření.
  • Než se definitivně rozhodnete koupit podíl v družstvu, zjistěte si, kdo ho vlastnil před vámi. Jestliže má totiž předchozí vlastník vůči družstvu nesplacené dluhy, ty automaticky přejdou na vás.

Frenkee box
Pomůžu ti nejen hypotéku spočítat, ale celou ti ji zařídím. Stačí kliknout a pošlu ti nezávaznou kalkulaci.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je to variabilní hypotéka?

  Variabilní hypotéka je jinak známá pod i názvem floatová hypotéka nebo hypotéka s pohyblivou úrokovou sazbou. Jde o hypotéku, která nemá pevně zafixovanou úrokovou sazbu, ale ta se každý měsíc mění – ať už směrem nahoru, nebo dolů. Odvíjí se přitom od sazeb České národní banky.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?

  Během trvání hypotečního úvěru můžete kdykoliv vyměnit zastavenou nemovitost za jinou. Ta ale musí mít stejnou hodnotu, aby zůstal zachovaný poměr LTV, a všichni vlastníci se zástavou musí souhlasit. Pozor si dejte taky na dodatečné poplatky, které s výměnou souvisí. Je to hlavně dodatek ke smlouvě, poplatek na katastru nemovitostí, nový odhad ceny nemovitosti a nové pojištění.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Platím daň z nabytí nemovitosti ve chvíli, kdy převádím družstevní byt do osobního vlastnictví?

  Ve chvíli, kdy družstevní byt převádíte do osobního vlastnictví, jste členem družstva. Když se družstvo rozhodne převést byt na svého člena, daň z nabytí nemovitosti se na tento proces nevztahuje.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Jan Pekař, 35 let, úroková sazba s několika “ale”

Honza dostal od banky nejnižší možnou nabídku, která na trhu byla, a banka mu ji propočetla a schválila. Bohužel až v návrhu úvěrových smluv objevil další skryté podmínky, které bude muset splnit, aby na slíbenou sazbu vůbec dosáhnul. Nakonec se měsíční splátka zdražila cca o 3500 Kč.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky