Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Aktualizováno v dubnu 2022

Zrušení 90% LTV: Co to v praxi znamená pro žadatele o hypotéku?

V době koronavirové krize si klienti mohli u banky půjčit až 90 % hodnoty zastavované nemovitosti (LTV). DSTI neměl, podle doporučení ČNB, přesáhnout 50 % čistého měsíčního příjmu, ale záleželo na dané bance, jestli bude tento limit brát v potaz. Parametr DTI neměl na rozhodování o poskytnutí hypotečního úvěru vliv.

Jednotlivé banky naopak podmínky pro hypotéky zpřísnily

Pro banky bylo uvolnění ze strany ČNB pouze doporučením, nikoliv nařízením, takže se každá k posuzování úvěrů mohla postavit podle svého uvážení. Většina se doporučením neřídila a naopak podmínky zpřísnila:

 • Hypotéka s parametrem 90 % LTV skoro vymizela z nabídky. Většina bank měla v roce 2020 90% hypotéku škrtnutou z portfolia. Poskytovaly tedy hypotéky jen do 80 % LTV.
 • Parametr DSTI zůstal povětšinou stejný – neposouval se nahoru. Dokonce zde byly i banky, které přistoupily ke zpřísnění podmínek – tedy počítaly s max. 40% možnou zaúvěrovaností klienta.
 • Parametr DTI zůstal skoro u všech bank při posuzování také stejný.

Banky také začaly velmi „opatrně“ posuzovat jednotlivé obory zaměstnání a podnikání – některé přestaly financovat klienty s příjmy z gastronomie, hotelnictví, cestovního ruchu nebo ostatních momentálně „rizikových“ služeb, jako jsou například kadeřnice nebo kosmetičky. Tato omezení se dotkla například i příjmů z automobilového průmyslu, agenturních zaměstnanců nebo příjmů ze zahraničí.

Některé banky v souvislosti s koronavirovou krizí také zpřísnily pravidla pro prokazování příjmů – nestačí například být zaměstnán 3 měsíce jako doposud, ale je vyžadováno 6 měsíců. Případně je vyžadováno i daňové přiznání za rok 2019, i když nemuselo být ještě vůbec odevzdáno. Jiné banky se dokonce rozhodly přestat na přechodnou dobu poskytovat hypoteční úvěry úplně (jak na bydlení, tak americké hypotéky) až do odvolání.

Od 1. dubna 2022 platí nové nařízení ČNB. Banky mají v současné době povinnost kontrolovat parametry zadluženosti DSTI a DTI. Parametr DSTI nesmí být vyšší než 45 % (50 % pro žadatele mladší 36 let). Výše parametru DTI je stanovena na 8,5 (9,5 pro žadatele mladší 36 let). Zároveň banky nesmějí poskytovat úvěry s LTV vyšším než 80 % (90 % pro klienty mladší 36 let).

Často se ptáte

 • Je možné dostat 100% hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat 100% hypotéku?
 • Co je LTV hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Co je LTV hypotéky?
 • Co je to DTI a DSTI u hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Co je to DTI a DSTI u hypotéky?
 • Můžu žádat o hypotéku, když pracuju na DPP nebo DPČ?
  Zobrazit odpověď
  Můžu žádat o hypotéku, když pracuju na DPP nebo DPČ?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Marek Švehla, 25 let, schválený úvěr i přes mnoho odmítnutí

Marek si chtěl sjednat hypotéku, ale 5 bank mu úvěr neschválilo. Obrátil se na Frenkeeho a povedlo se – jde o to vymyslet správný postup tak, aby banka pochopila správně všechny okolnosti klienta.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0