Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Máte všeobecné zdravotní pojištění, komerční pojištění pro cizince, nebo jste samoplátce?

Při návštěvě zdravotnického zařízení u cizinců rozlišujeme 3 případy:

 • Cizinec je pojištěný v rámci všeobecné zdravotní péče.
 • Cizinec je samoplátce.
 • Cizinec je pojištěný u komerční zdravotní pojišťovny.

Frenkee box
Od 2. 8. 2021 platí nová česká legislativa, na základě které si jako cizinec můžeš sjednat komerční zdravotní pojištění pro pobyty delší než 90 dnů pouze u pojišťovny VZP. Změna se dotýká především komplexního zdravotního pojištění, které zároveň slouží jako podklad k žádosti o vízum.

Pokud je cizinec pojištěný u veřejné zdravotní pojišťovny, má možnost využívat preventivní programy na základě § 13 Zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Cizinec, který si zdravotní péči hradí sám, není při výběru zdravotnického zařízení omezován a rozhodnutí je tak čistě na něm. Rozhodně je ale lepší se předem seznámit s ceníkem zdravotnického zařízení, ceny se totiž mohou velmi lišit.

Také v rámci komplexního zdravotního pojištění u komerční pojišťovny je možné absolvovat preventivní prohlídky. Záleží pak čistě na zvoleném typu pojištění, zda je preventivní péče nebo třeba očkování součástí balíčku, který jste zvolili.

Při návštěvě lékaře musíte předložit:

 • Evropský průkaz zdravotního pojištění

 

nebo

 • Průkaz komplexního zdravotního pojištění od komerční zdravotní pojišťovny a doklad totožnosti

Frenkee box
Pokud jdeš jako cizinec k lékaři poprvé, rozhodně si nezapomeň vzít průkaz totožnosti nebo cestovní pas.

Praktický lékař pro cizince

Volba praktického lékaře je zásadní, protože tento odborník je první, kdo vás v případě zdravotních problémů vyšetří a případně odešle na jiné pracoviště. A je tak lepší dopředu vědět, kam jít, pokud dostanete například chřipku.

Při hledání obvodního lékaře pro cizince se můžete obrátit na:

Očkování pro cizince

Očkování v rámci veřejného zdravotního pojištění se řídí § 30 Zákona o veřejném zdravotním pojištění a vztahuje se například na očkování proti vzteklině, tetanu, tuberkulóze nebo třeba chřipce. Pokud jste tedy pojištěni u veřejné zdravotní pojišťovny, máte na očkování nárok.

Komerční zdravotní pojišťovny také zahrnují očkování do některých balíčků komplexního zdravotního pojištění. Záleží tak čistě na obsahu konkrétním typu pojištění.

Frenkee box
Zajímá tě, jak je to s očkováním proti koronaviru? Na očkování mají nárok cizinci s veřejným zdravotním pojištěním, ale také majitelé komplexního zdravotního pojištění.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co znamená termín samoplátce?

  Samoplátce je osoba, která si platí veškerou péči samostatně, a to na základě ceníku vybraného zdravotnického zařízení.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je to evropský průkaz zdravotního pojištění?

  Je to doklad, se kterým má jeho držitel nárok na čerpání bezplatné lékařské péče. Je možné ho využít v rámci dočasného pobytu (maximálně 6 měsíců v rámci 1 roku) na území členských států EU, Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co jsou to smluvní zdravotnická zařízení a jak získám jejich adresu?

  Smluvní zdravotnická zařízení jsou místa, se kterými má daná pojišťovna uzavřenou smlouvu a vy je tedy v případě zdravotních potíží můžete navštívit. Počet smluvních zdravotnických zařízení se u každé pojišťovny liší. Konkrétní adresu zjistíte buď ze seznamu, který získáte po sjednání pojištění, nebo po zavolání na asistenční službu.
  FAQ - odpověď

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky