Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka pro cizince s trvalým pobytem

Trvalý pobyt je při žádosti o hypotéku na bydlení velkou výhodou. Získá ho jen cizinec, který v zemi nepřetržitě žije alespoň 5 let nebo minimálně 2 roky v případě, že má v České republice příbuzné.

Banka se kromě druhu pobytu samozřejmě zajímá i o výši a typ příjmu žadatele o hypotéku. V lepší situaci jsou ti, kteří v České republice prokážou klasický zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou. Ten by měl v době žádosti trvat minimálně 1 rok. Složitější startovní pozici mají podnikatelé a OSVČ.

Hypotéka pro cizince bez trvalého pobytu

Cizinci bez trvalého pobytu dokládají bance povolení k přechodnému pobytu. To člověk získá, jestliže v zemi žije víc než 30 dní. I to je ale při žádosti o hypotéku na bydlení velmi krátká doba, proto banka k takovému žadateli přistupuje jako k rizikovému.

Dalším důležitým faktorem, který se bere v potaz, je země původu žadatele. Nejjednodušší to zpravidla mají Slováci a obyvatelé Evropské unie obecně. Velkou výhodu pak mají lidé, co se do České republiky přivdaly nebo přiženili. Plusové body stejně tak získají i cizinci, kteří o hypotéku žádají s českým spolužadatelem.

Na co si dát pozor

 • Banky u cizinců někdy požadují takzvané dozajištění notářským zápisem o uznání dluhu. Člověk tím dává svolení, že v případě nesplácení má banka nárok okamžitě přistoupit k exekuci.
 • Obecně se dá říct, že cizinci v České republice většinou dosáhnou na nižší LTV, tedy poměr výše hypotečního úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti. Zahraniční žadatelé si tedy budou muset připravit víc vlastních peněz.

Často se ptáte

 • Můžu k žádosti o hypotéku doložit příjmy ze zahraničí?
  Zobrazit odpověď
  Můžu k žádosti o hypotéku doložit příjmy ze zahraničí?
 • Jaké dokumenty musí k hypotéce doložit cizinec?
  Zobrazit odpověď
  Jaké dokumenty musí k hypotéce doložit cizinec?
 • Co je to modrá karta?
  Zobrazit odpověď
  Co je to modrá karta?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Petr Makarenko, 41 let, propadlý rezervační poplatek

Petr dostal přislíbený úvěr od banky s tím, že rozhodně nebude problém ho schválit. Proto neváhal a zaplatil rezervační poplatek za nemovitost, kterou měl zájem úvěrem financovat. Realita byla ale nakonec taková, že úvěr nedostal a přišel tak o 200 000 Kč v rámci rezervačního poplatku.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0