Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka pro cizince s trvalým pobytem

Trvalý pobyt je při žádosti o hypotéku na bydlení velkou výhodou. Získá ho jen cizinec, který v zemi nepřetržitě žije alespoň 5 let nebo minimálně 2 roky v případě, že má v České republice příbuzné.

Banka se kromě druhu pobytu samozřejmě zajímá i o výši a typ příjmu žadatele o hypotéku. V lepší situaci jsou ti, kteří v České republice prokážou klasický zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou. Ten by měl v době žádosti trvat minimálně 1 rok. Složitější startovní pozici mají podnikatelé a OSVČ.

Frenkee box
Ti, kteří získali české občanství, už ze zákona nejsou cizinci. O hypotéku proto můžou žádat úplně stejně jako jakýkoliv jiný Čech.

Hypotéka pro cizince bez trvalého pobytu

Cizinci bez trvalého pobytu dokládají bance povolení k přechodnému pobytu. To člověk získá, jestliže v zemi žije víc než 30 dní. I to je ale při žádosti o hypotéku na bydlení velmi krátká doba, proto banka k takovému žadateli přistupuje jako k rizikovému.

Dalším důležitým faktorem, který se bere v potaz, je země původu žadatele. Nejjednodušší to zpravidla mají Slováci a obyvatelé Evropské unie obecně. Velkou výhodu pak mají lidé, co se do České republiky přivdaly nebo přiženili. Plusové body stejně tak získají i cizinci, kteří o hypotéku žádají s českým spolužadatelem.

Na co si dát pozor

 • Banky u cizinců někdy požadují takzvané dozajištění notářským zápisem o uznání dluhu. Člověk tím dává svolení, že v případě nesplácení má banka nárok okamžitě přistoupit k exekuci.
 • Obecně se dá říct, že cizinci v České republice většinou dosáhnou na nižší LTV, tedy poměr výše hypotečního úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti. Zahraniční žadatelé si tedy budou muset připravit víc vlastních peněz.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Můžu k žádosti o hypotéku doložit příjmy ze zahraničí?

  Ano. Pokud pracujete v mezinárodní firmě nebo za prací denně dojíždíte za české hranice, můžete tento příjem doložit. Na další typy příjmů, které máte v zahraničí, pak banka nahlíží individuálně. Nezapomeňte ale všechny dokumenty nechat úředně přeložit, aby vám je česká banka mohla uznat.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaké dokumenty musí k hypotéce doložit cizinec?

  Stejně jako český žadatel budete bance dokládat své příjmy potvrzené zaměstnavatelem, případně daňové přiznání. Pak si připravte i souhrn svých výdajů, jako jsou půjčky, leasing, spoření nebo pojištění. V neposlední řadě budete potřebovat 2 doklady totožnosti, například řidičský průkaz a cestovní pas.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je to modrá karta?

  Modrá karta je doklad dlouhodobého pobytu pro cizince, kteří jsou v České republice zaměstnání na vysoce kvalifikovaných pozicích. To jsou takové, které vyžadují minimálně 3 roky studia na vysoké nebo vyšší odborné škole.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Petr Makarenko, 41 let, propadlý rezervační poplatek

Petr dostal přislíbený úvěr od banky s tím, že rozhodně nebude problém ho schválit. Proto neváhal a zaplatil rezervační poplatek za nemovitost, kterou měl zájem úvěrem financovat. Realita byla ale nakonec taková, že úvěr nedostal a přišel tak o 200 000 Kč v rámci rezervačního poplatku.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky