Bonus povinného ručení

Bonusy u povinného ručení jsou odměnou za bezeškodní průběh povinného ručení. Finální výše bonusu se uvádí v procentech. Pokud je výsledek záporný, pak se jedná o tzv. malus. Namísto slevy zaplatíte pojišťovně přirážku.

Pro výpočet bonusu povinného ručení jsou zásadní 2 parametry:

 • délka trvání pojištění vozidla (uvádí se v měsících)
 • počet zaviněných dopravních nehod

Frenkee box
Obecně lze říci, že čím déle svou jízdou nezpůsobíš žádné dopravní nehody, tím vyšší získáš bonus povinného ručení a tedy i slevu od pojišťovny.

Údaje potřebné pro výpočet bonusu povinného ručení mohou být evidovány pod:

 • rodným číslem: pokud sjednáte povinné ručení jako fyzická osoba
 • IČO: typickým příkladem jsou firemní vozidla.

Česká kancelář pojistitelů

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uchovává informace o délce trvání pojištění vozidla a počtu zaviněných dopravních nehod v daném období. Tyto informace získává jednou měsíčně od jednotlivých pojišťoven.

V momentě, kdy sjednáváte nové povinné ručení, vámi zvolená pojišťovna zažádá ČKP o potřebné informace k výpočtu bonusu povinného ručení.

Jak zjistit bonus povinného ručení

Pokládáte si tedy otázku, jak zjistit stav bonusu povinného ručení? Výpočet bonusu povinného ručení je zcela v rukou pojišťovny.

Potřebné informace získá pojišťovna přímo od ČKP. Pojišťovny následně používají speciální tabulky, podle kterých stanoví výši bonusu povinného ručení. Tabulky zpravidla naleznete v pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny. Ale ani to není to pravidlem. Některé pojišťovny tyto tabulky vůbec nezveřejňují.

Frenkee box
Potvrzení o době trvání povinného ručení a počtu zaviněných dopravních nehod ti ze zákona musí poskytnout tvoje pojišťovna. Tedy pojišťovna, u které máš momentálně sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Bonus povinného ručení: Příklad výpočtu

Řekněme, že chcete uzavřít nové povinné ručení u PVZP. Výhodou je skutečnost, že tato pojišťovna v pojistných podmínkách uvádí přehlednou tabulku pro výpočet bonusu. Nejprve si tedy u své stávající pojišťovny zjistíte výši bonusu.

Celkový počet měsíců s pojištěním: 84 (tzn. 7 let)

Počet zaviněných dopravních nehod: 1

Za každou dopravní nehodu pojišťovna odečte určitý počet měsíců. U PVZP je to 24 měsíců.

Výpočet: 84 – (1×24) = 60

V tabulce následně dohledáte příslušný řádek. V tomto případě jde o stupeň B5, který odpovídá koeficientu 0,73. Tím se vynásobí částka za povinné ručení před slevou. Pokud tedy máte původně zaplatit 1000 Kč za roční pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, po zohlednění bonusu se dostanete na částku 730 Kč (1000×0,73). Ušetříte tedy 270 Kč.

Frenkee box
S tímto výpočtem samozřejmě nemusíš ztrácet čas. Vše za tebe vypočítá zvolená pojišťovna nebo online Frenkeeho kalkulačka povinného ručení. Vždy je ale dobré předem vědět, na co máš nárok.

Maximální bonus povinného ručení

Maximální bonus povinného ručení, tedy výsledná sleva od pojišťovny, dosahuje zpravidla 60 %. Některé pojišťovny ovšem nabízejí i vyšší slevu, a to až 65 %.

Frenkee box
Více informací o maximálním bonusu povinného ručení u jednotlivých pojišťoven najdeš v mém srovnání povinného ručení pro letošní rok. Uděláš si tak jasnou představu o tom, kolik můžeš ušetřit.

Převod bonusu povinného ručení v rodině

Chcete využít toho, že vaši rodiče bezpečně řídí a požádat o převod bonusu povinného ručení v rodině? Pak vás jistě nepotěší, že od roku 2020 to již není možné. ČKP totiž vydala nařízení, které tuto cestu ke slevě ruší. Skutečnost potvrzují i oslovení zástupci pojišťoven, které spolupracují s Frenkeem.

Stejně tak již nelze využít možnost převodu bonusu v rámci domácnosti, tedy například mezi životními partnery. Od nynějška tedy záleží jen na vás a vašich řidičských schopnostech.

Máte zájem o povinné ručení? U Frenkeeho získáte nezávaznou kalkulaci během několika minut.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je zákonné pojištění vozidel?

  Jde o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které vychází ze zákona č. 168/1999 Sb. Pravděpodobně ho ale budete znát spíše pod názvem povinné ručení. Jedná se o povinné pojištění a platí pro všechna vozidla, která jsou zapsaná v registru silničních vozidel.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak zjistím bonus povinného ručení?

  Bonus zjistí pojišťovna, u které si chcete sjednat povinné nebo havarijní pojištění. Postačí k tomu vaše rodné číslo, případně IČO (u firemních vozidel).
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jak postupovat, pokud jsou údaje ČKP pro výpočet bonusu povinného ručení nesprávné?

  V takovém případě kontaktujte svoji pojišťovnu. Pokud došlo k chybě, pojišťovna upraví údaje přímo v databázi ČKP.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Lukáš Petrlík, 25 let, nehoda cisterny s obrovskou škodou

Lukáš si při sjednání autopojištění nenechal poradit a šetřil na limitech povinného ručení. “Co bych musel udělat, aby škoda přesáhla 35 000 000 Kč,” říkal si tenkrát. Po 3 letech se mu ale podobná situace stala. Nevěnoval plnou pozornost řízení, když si nastavoval za jízdy navigaci. Podařilo se mu přejet do protisměru a vjel do cesty cisterně. Řidič cisterny se snažil vyhnout čelnímu střetu, což se mu sice povedlo, ale kolem přejel krajnici a cisterna se převrátila. Z havarovaného vozu, respektive z nádrže, začaly vytékat převážené pohonné hmoty do vodovodního řadu. Hasiči vzniklou škodu likvidovali několik týdnů. Škoda na vozidle, újmě na zdraví řidiče cisterny a na majetku se nakonec vyšplhala na téměř 42 000 000 Kč. Z limitu povinného ručení Lukášova pojišťovna vyplnila sjednaný limit 35 mil. Kč na náhradu škod,  zbylých 7 000 000 Kč bude muset zaplatit Lukáš. Rozdíl na povinném ručení s nejnižším limitem (35 mil.), který si Lukáš sjednal, a nejvyšším (200 mil. Kč) bylo přitom asi 800 Kč ročně. Nešetřete na povinném ručení – i malá chyba může způsobit obrovskou škodu.

Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky