Mobilní aplikace

Bonus povinného ručení

Bonusy u povinného ručení jsou odměnou za bezeškodní průběh povinného ručení. Finální výše bonusu se uvádí v procentech. Pokud je výsledek záporný, pak se jedná o tzv. malus. Namísto slevy zaplatíte pojišťovně přirážku.

Pro výpočet bonusu povinného ručení jsou zásadní 2 parametry:

 • délka trvání pojištění vozidla (uvádí se v měsících)
 • počet zaviněných dopravních nehod

Údaje potřebné pro výpočet bonusu povinného ručení mohou být evidovány pod:

 • rodným číslem: pokud sjednáte povinné ručení jako fyzická osoba
 • IČO: typickým příkladem jsou firemní vozidla.

Česká kancelář pojistitelů

Česká kancelář pojistitelů (ČKP) uchovává informace o délce trvání pojištění vozidla a počtu zaviněných dopravních nehod v daném období. Tyto informace získává jednou měsíčně od jednotlivých pojišťoven.

V momentě, kdy sjednáváte nové povinné ručení, vámi zvolená pojišťovna zažádá ČKP o potřebné informace k výpočtu bonusu povinného ručení.

Jak zjistit bonus povinného ručení

Pokládáte si tedy otázku, jak zjistit stav bonusu povinného ručení? Výpočet bonusu povinného ručení je zcela v rukou pojišťovny.

Potřebné informace získá pojišťovna přímo od ČKP. Pojišťovny následně používají speciální tabulky, podle kterých stanoví výši bonusu povinného ručení. Tabulky zpravidla naleznete v pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny. Ale ani to není to pravidlem. Některé pojišťovny tyto tabulky vůbec nezveřejňují.

Bonus povinného ručení: Příklad výpočtu

Řekněme, že chcete uzavřít nové povinné ručení u PVZP. Výhodou je skutečnost, že tato pojišťovna v pojistných podmínkách uvádí přehlednou tabulku pro výpočet bonusu. Nejprve si tedy u své stávající pojišťovny zjistíte výši bonusu.

Celkový počet měsíců s pojištěním: 84 (tzn. 7 let)

Počet zaviněných dopravních nehod: 1

Za každou dopravní nehodu pojišťovna odečte určitý počet měsíců. U PVZP je to 24 měsíců.

Výpočet: 84 – (1×24) = 60

V tabulce následně dohledáte příslušný řádek. V tomto případě jde o stupeň B5, který odpovídá koeficientu 0,73. Tím se vynásobí částka za povinné ručení před slevou. Pokud tedy máte původně zaplatit 1000 Kč za roční pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, po zohlednění bonusu se dostanete na částku 730 Kč (1000×0,73). Ušetříte tedy 270 Kč.

Maximální bonus povinného ručení

Maximální bonus povinného ručení, tedy výsledná sleva od pojišťovny, dosahuje zpravidla 60 %. Některé pojišťovny ovšem nabízejí i vyšší slevu, a to až 65 %.

Převod bonusu povinného ručení v rodině

Chcete využít toho, že vaši rodiče bezpečně řídí a požádat o převod bonusu povinného ručení v rodině? Pak vás jistě nepotěší, že od roku 2020 to již není možné. ČKP totiž vydala nařízení, které tuto cestu ke slevě ruší. Skutečnost potvrzují i oslovení zástupci pojišťoven, které spolupracují s Frenkeem.

Stejně tak již nelze využít možnost převodu bonusu v rámci domácnosti, tedy například mezi životními partnery. Od nynějška tedy záleží jen na vás a vašich řidičských schopnostech.

Máte zájem o povinné ručení? U Frenkeeho získáte nezávaznou kalkulaci během několika minut.

Často se ptáte

 • Co je zákonné pojištění vozidel?
  Zobrazit odpověď
  Co je zákonné pojištění vozidel?
 • Jak zjistím bonus povinného ručení?
  Zobrazit odpověď
  Jak zjistím bonus povinného ručení?
 • Jak postupovat, pokud jsou údaje ČKP pro výpočet bonusu povinného ručení nesprávné?
  Zobrazit odpověď
  Jak postupovat, pokud jsou údaje ČKP pro výpočet bonusu povinného ručení nesprávné?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Lukáš Petrlík, 25 let, nehoda cisterny s obrovskou škodou

Lukáš si při sjednání autopojištění nenechal poradit a šetřil na limitech povinného ručení. “Co bych musel udělat, aby škoda přesáhla 35 000 000 Kč,” říkal si tenkrát. Po 3 letech se mu ale podobná situace stala. Nevěnoval plnou pozornost řízení, když si nastavoval za jízdy navigaci. Podařilo se mu přejet do protisměru a vjel do cesty cisterně. Řidič cisterny se snažil vyhnout čelnímu střetu, což se mu sice povedlo, ale kolem přejel krajnici a cisterna se převrátila. Z havarovaného vozu, respektive z nádrže, začaly vytékat převážené pohonné hmoty do vodovodního řadu. Hasiči vzniklou škodu likvidovali několik týdnů. Škoda na vozidle, újmě na zdraví řidiče cisterny a na majetku se nakonec vyšplhala na téměř 42 000 000 Kč. Z limitu povinného ručení Lukášova pojišťovna vyplnila sjednaný limit 35 mil. Kč na náhradu škod,  zbylých 7 000 000 Kč bude muset zaplatit Lukáš. Rozdíl na povinném ručení s nejnižším limitem (35 mil.), který si Lukáš sjednal, a nejvyšším (200 mil. Kč) bylo přitom asi 800 Kč ročně. Nešetřete na povinném ručení – i malá chyba může způsobit obrovskou škodu.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0