Krátkodobé povinné ručení

Povinné ručení musí mít všechna vozidla, která jsou evidována v registru vozidel. Povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) vychází ze zákona č. 168/1999 Sb.

Frenkee box
Víš, že povinné ručení musí mít i vozidlo určené k prodeji, které nepoužíváš a je zaparkované na sídlišti před domem? I parkoviště je považováno za pozemní komunikaci.

Krátkodobé povinné ručení funguje na stejném principu jako klasické povinné ručení. Chrání vás před škodou, kterou způsobí vaše pojištěné vozidlo někomu jinému. Jediným rozdílem je tedy doba, po kterou pojištění platí. Krátkodobé povinné ručení využijete třeba v případě, že prodáváte auto nebo kupujete nové. 

S krátkodobým povinným ručením se můžete vydat i na dovolenou do ciziny. Opět ale platí, že vás chrání jen před škodou, kterou svým vozidlem způsobíte někomu jinému. Při cestě do zahraničí je rozhodně lepší volit také vhodné havarijní pojištění

Povinné ručení na týden nebo na měsíc?

V současné době žádná z pojišťoven nenabízí povinné ručení na týden. Pohodlně se ale pojistíte třeba na 14 dní

Krátkodobé havarijní pojištění

Před cestou autem do zahraničí si už běžně zařizujeme cestovní pojištění, ale kdo zaplatí škodu na vašem vozidle? Havarijní pojištění vás chrání před škodou, ke které došlo na vašem vozidle v důsledku havárie (pádu, střetu nebo nárazu vozidla) a dalších situací, jako je::

 • vandalismus
 • odcizení
 • působení přírodních živlů 

Záleží jen na vás, zda chcete chránit vozidlo proti všem rizikům, nebo zvolit jen pojištění proti krádeži auta. Chystáte se na dovolenou? Právě krátkodobé havarijní pojištění může být tím, co hledáte, aby pojišťovna kryla škodu na vašem vozidle po dobu pobytu v zahraničí, aniž byste museli utrácet za celoroční havarijko. Přečtěte si více o pojištění auta do zahraničí.

Havarijní pojištění na týden nebo na měsíc? 

Havarijní pojištění na týden v současné době nenajdete u žádné z pojišťoven. Nejkratší doba, na kterou si můžete havarijní pojištění sjednat, je 14 dní.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je zákonné pojištění vozidel?

  Jde o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které vychází ze zákona č. 168/1999 Sb. Pravděpodobně ho ale budete znát spíše pod názvem povinné ručení. Jedná se o povinné pojištění a platí pro všechna vozidla, která jsou zapsaná v registru silničních vozidel.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co řeší zákon o pojistné smlouvě?

  Zákon o pojistné smlouvě v minulosti upravoval vztahy, které vznikly na základě pojistné smlouvy. Šlo o zákon č. 37/2004 Sb., který  v současné době už neplatí. Od 1. ledna 2014 je pojištění právně upraveno v novém Občanském zákoníku.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jaké povinnosti řeší zákon o povinném ručení?

  Zákon o povinném ručení (zákon č. 168/1999 Sb) upravuje povinnosti majitelů vozidel, která jsou zapsaná v registru řidičů. Na základě tohoto zákona musíte mít sjednané povinné ručení.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co kryje povinné ručení?

  Povinné ručení kryje škody, které při dopravní nehodě jako řidič, způsobíte někomu jinému. Pojišťovna v takovém případě hradí škody na majetku a zdraví třetích osob. V případě povinného ručení se neplatí žádná spoluúčast a limit pojistného krytí je vždy minimálně 35 mil. Kč na pojistnou událost. Povinné ručení kryje také škody, které svou jízdou způsobíte zbývajícím cestujícím ve svém vozidle.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co nekryje povinné ručení?

  Povinné ručení nekryje následující škody: Škody, které způsobíte úmyslně. Škody, které utrpěl viník dopravní nehody. Škody vzniklé v souvislosti s konzumací alkoholu nebo jiných návykových látek. Škody vzniklé při jízdě bez řidičského oprávnění a dále také škody vzniklé při závodech.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je havarijní pojištění a co kryje?

  Havarijní pojištění vás chrání před náklady na opravu škod na vašem vlastním vozidle, které vznikly v důsledku havárie (střetu, pádu nebo nárazu vozidla) v silničním provozu. Některé pojišťovny pod havarijní pojištění zahrnují i škody vzniklé v důsledku odcizení vozidla, vandalismu, působení přírodních živlů nebo poškození zvířetem. Vždy se vztahuje jen na situace, které jsou uvedeny v pojistné smlouvě.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co nekryje havarijní pojištění?

  Havarijní pojištění nekryje rizika, proti kterým nemáte sjednané pojištění. Ke škodě nesmí dojít úmyslně nebo porušením zákona. Dále nekryje škody vzniklé v souvislosti s konzumací alkoholu nebo jiných návykových látek, při závodech, při válce (terostistických útocích, působení jaderné, chemické nebo biologické kontaminace), při provozu vozidla, které není způsobilé pro jízdu na pozemních komunikacích nebo nesprávnou manipulací věcí ve vozidle.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je živelní událost? 

  Z pohledu pojišťoven jsou zpravidla za živelní pohromu považovány: požár, výbuch, úder blesku, krupobití, vichřice, povodeň, záplava, pád cizího předmětu (např. strom, sloup).
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je vandalismus?

  Vandalismus znamená cílené poškozování cizího majetku. V případě vozidel může jít o poškrábání laku, ulomení zpětného zrcátka nebo třeba protlačení kapoty.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Helena Radvanská, 40 let, řádění vandala v ulici

Paní Helena bydlí v centru Prahy. Jednou ráno přišla ke svému autu a zjistila, že má poškrábaný lak na karoserii. Stejně poškozená byla i ostatní auta v ulici. Helena ani chvíli neváhala a vše nahlásila Policii ČR, která přijela a škodu zdokumentovala. A udělala dobře. U pojišťovny měla sjednané připojištění proti vandalismu. Aby pojišťovna plnila, tak je nezbytně nutná účast a protokol Policie. Při uplatnění škody od vandala (nemusí být zjištěný) se většinou neúčtuje spoluúčast, ale pokud by Helena Policii nezavolala, musela by škodu nahlásit z havarijního pojištění a spoluúčast by zaplatila – v jejím případě byla pevných 10 000 Kč.

Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky