Připojištění k povinnému ručení

Povinné ručení hradí škody, které způsobíte svým vozidlem někomu jinému. Poškozeným osobám pak poskytuje pojistné krytí až do výše pojistného limitu, který si sami zvolíte při sjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

To je ale jen základní balíček povinného ručení. Spolu s povinným ručením můžete sjednat také různá připojištění. Tato připojištění vás chrání i v případě, že byla chyba na vaší straně a dopravní nehodu jste zavinili. Povinné ručení s vhodným připojištěním tak můžete vlastně používat jako havarijní pojištění. Následující připojištění jsou zároveň běžnou součástí havarijního pojištění.

Připojištění se sjednávají s pojistným limitem (není stejný jako limit pro povinné ručení) a spoluúčastí. Připojištění v rámci povinného ručení nabízí nižší limity pojistného krytí, než je tomu u havarijního pojištění. Havarijní pojištění např. v případě odcizení poskytuje náhradu škody do výše ceny vozidla. U stejného připojištění v rámci povinného ručení získáte náhradu škody jen do předem stanoveného limitu. Zároveň je ale připojištění v rámci povinného ručení zpravidla levnější, než stejný produkt v rámci havarijního pojištění.

Frenkee box
Zajímá tě nabídka povinného ručení a připojištění u jednotlivých pojišťoven? Prohlédni si mého průvodce, který srovnává povinné ručení.

Připojištění čelního skla (případně všech skel vozidla)

Kdy oceníte připojištění čelního skla? Z vozidla před vámi odlétne kamínek a poškodí čelní sklo vašeho vozidla. Kdo v takovém případě škodu zaplatí? Logicky způsobilo škodu vozidlo před vámi, to se ale velmi těžko dokazuje. Pokud i tak věříte, že výměna čelního skla z povinného ručení řidiče před vámi bude možná, tak musíte nejprve získat registrační značku vozidla (SPZ), kamerový záznam škody nebo přiznání řidiče. Na silnicích se zpravidla jezdí rychle, takže se potřebné důkazy shánějí jen velmi těžko. Přesně v takové situaci vás zachrání připojištění čelního skla.

Připojištění čelního skla je možné sjednat také v rámci havarijního pojištění. Podívejte se na srovnání havarijního pojištění.

 

Frenkee box
Máš poškozené čelní sklo jen měsíc po sjednání připojištění? V takovém případě můžeš očekávat zvýšení spoluúčasti na škodě. Pojišťovny se tak chrání před případnými podvody.

Rozšířené asistenční služby

Do povinného ručení jsou asistenční služby zahrnuty zcela zdarma. Pokud chcete lepší péči v případě dopravní nehody, tak si můžete připlatit a získat rozšířené asistenční služby. Součástí rozšířených asistenčních služeb je například náhradní ubytování na delší dobu nebo odtah nepojízdného vozidla ze zahraničí zpět do ČR. Jde tedy o možnost připojištění auta do zahraničí

Připojištění náhradního vozidla

V rámci základní asistenční služby je zpravidla možné získat náhradní vozidlo z povinného ručení. V takovém případě je vám náhradní vozidlo zapůjčeno na předem stanovený počet dní. Pojišťovna zároveň určí i maximální možnou částku, kterou za pronájem náhradního vozidla zaplatí.

Připojištění náhradního vozidla vám pomůže v případě, že způsobíte dopravní nehodu a zničíte i svoje vozidlo. Limit pro maximální počet dní a pojistný limit pro zapůjčení náhradního vozidla vyberete při sjednání připojištění.

Připojištění proti poškození a střetu se zvěří

Připojištění proti střetu se zvěří se hodí především pro řidiče, kteří se s vozidlem často pohybují mimo město nebo parkují venku. Je vhodným připojištěním, pokud nemáte havarijní pojištění. 

Frenkee box
Před jízdou zjistíš, že máš překousané kabely v motoru? Před nenechavou kunou i jinými zvířaty tě spolehlivě ochrání připojištění proti poškození zvířetem.

Úrazové připojištění k autopojištění

Úrazové připojištění můžete sjednat buď jen pro řidiče, nebo třeba pro celou posádku vozidla. Chrání v případě škody na zdraví.

Živelní připojištění

Chrání vaše vozidlo před působením přírodních živlů. Pojišťovna vám proplatí škodu na vozidle například v souvislosti s krupobitím nebo při poškození spadlým sloupem.

Pojištění proti vandalismu

Pojištění auta proti vandalismu vás ochrání třeba v situaci, kdy vám někdo poškrábe vozidlo klíčem. Jako připojištění k povinnému ručení ho momentálně nabízejí 4 pojišťovny (Allianz, AXA, Direct a Slavia).

Pojištění proti odcizení vozidla

Pojištění proti odcizení vozidla opět není typickým připojištěním v rámci povinného ručení. V současné době ho nabízí 7 pojišťoven (AXA, ČPP, ČSOB, Direct, Slavia, PVZP a Generali Česká pojišťovna). Chrání vás před škodou, ke které dojde v důsledku odcizení vozidla.

Zmíněná připojištění si můžete sjednat spolu s povinným ručením a jsou běžnou součástí havarijního pojištění.

Zvažujete havarijní pojištění? Nechte srovnání havarijního pojištění na Frenkeem.

Připojištění zavazadel k autopojištění

Pojištění zavazadel chrání zavazadla, která přepravujete ve vozidle.

Další možná připojištění k autopojištění

Povinné ručení Direct nabízí třeba pojištění drobných závad. To vás zachrání třeba v případě, že zlomíte klíček v zámku nebo omylem natankujete benzín místo nafty. Zároveň nabízí i unikátní pojištění v případě smrti obou rodičů ve vozidle. Pokud chcete zjistit víc, přečtěte si článek o povinném ručení Direct.

Frenkee box
Nezapomínejte na to, že připojištění zvyšují cenu povinného ručení. Jestli chcete nejlevnější povinné ručení, přečtěte si můj článek, jak na to.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je limit pojistného krytí u povinného ručení?

  Je to maximální částka, kterou pojišťovna vyplatí, pokud dojde k dopravní nehodě. U povinného ručení se uvádí v mil. Kč. První číslice uvádí limit pro škody související s ublížením na zdraví nebo usmrcením. Druhá číslice se vztahuje ke škodám na majetku a ušlém zisku. Například tedy: 70/70 mil. Kč.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je živelní událost? 

  Z pohledu pojišťoven jsou zpravidla za živelní pohromu považovány: požár, výbuch, úder blesku, krupobití, vichřice, povodeň, záplava, pád cizího předmětu (např. strom, sloup).
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je vandalismus?

  Vandalismus znamená cílené poškozování cizího majetku. V případě vozidel může jít o poškrábání laku, ulomení zpětného zrcátka nebo třeba protlačení kapoty.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je spoluúčast?

  Jde o částku, kterou se podílíte na vzniklé škodě. Může vám zlevnit pravidelné pojistné, ale spoluúčast vždy platíte z vlastního a pojišťovna platí vše nad danou spoluúčast.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Jakou mohu zvolit spoluúčast?

  Nabídka pojišťoven se liší. Spoluúčasti se může pohybovat v hodnotách od 1 % (minimálně 1 tis. Kč) do 30 % (minimálně 30 tis. Kč). Pokud se tedy rozhodnete pro spoluúčast ve výši 30 %, a vznikne škoda za 200 tis. Kč, tak se budete na výsledné škodě podílet 60 tis. Kč.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Jana Střesková, 46 let, překousané kabely od kun

Jana bydlí v malé vesnici v jižních Čechách. K lesu to má asi 200 m. Když si pojišťovala vozidlo, tak chtěla co nejlevnější pojištění a nebrala v úvahu místo, kde běžně vozidlo přes noc parkuje. Pojištění si sjednávala v létě a několik měsíců bylo vše bez problémů. Problém přišel, když se začalo na podzim ochlazovat. Když Jana večer přijela z práce domů, tak teplo motoru přitahovalo zvěř, která do motoru vlezla a překousala kabely. Při první opravě se povedlo zničit lehce jen jeden kabel a oprava stála 2 500 Kč. O 14 dní později ale zvířátka “zaúřadovala” a překousala kabelů víc. Oprava už stála téměř 12 000 Kč. Za cenu oprav by Jana přitom měla stávající pojištění rozšířené o připojištění poškození vozu zvířetem na 2 roky. Vyplatí se proto přemýšlet o možných rizicích a na pojištění nešetřit.

Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky