Povinné ručení na traktor: Kdy sjednat

Povinné ručení se týká všech vozidel, které používají pozemní komunikace. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla tedy musí platit majitelé motocyklů, osobních a nákladních vozidel, ale vztahuje se také na traktory a další netradiční vozidla (např. přívěsné vozíky, elektrické dopravní vozítko Segway nebo elektrokoloběžky jezdící rychlostí vyšší než 25 km/h, případně vážící více než 25 kg).

Tato povinnost vychází ze zákona č. 168/1999 Sb. Pokud se při policejní kontrole neprokážete platným povinným ručením, počítejte s:

  • Pokutou. Pokuty za jízdu bez povinného ručení se pohybují v rozpětí od 5 až 40 tis. Kč. Pokud policejní kontrole odmítnete předložit zelenou kartu, připočtěte si k pokutě za jízdu bez povinného ručení ještě další pokutu v rozmezí od 1,5 až 3 tis. Kč.
  • Dluhem u České kanceláře pojistitelů (ČKP). Větší problém nastává v momentě, kdy zaviníte dopravní nehodu. Způsobenou škodu za vás sice zaplatí ČKP, následně po vás ale bude požadovat finanční náhradu. Maximálně po vás může Česká kancelář pojistitelů vymáhat 300 tis. Kč.

Frenkee box
Výjimkou je situace, kdy způsobíš dopravní nehodu pod vlivem alkoholu nebo drog. V takovém případě po tobě může ČKP vymáhat celou částku.

Nezastavila vás policejní hlídka a nestali jste se účastníkem dopravní nehody? Ani tak nemáte vyhráno. Majitelé vozidel, kteří se vyhýbají povinnosti platit povinné ručení, musí denně přispívat do Garančního fondu ČKP. Výši příspěvku stanovuje Ministerstvo financí vyhláškou č. 205/1999 Sb. Aktuální sazby příspěvků do Garančního fondu dle druhu vozidla najdete na webových stránkách ČKP.

Frenkee box
V případě zemědělského nebo lesnického traktoru v současné době zaplatíš 16 Kč za 1 den. Za měsíc to tedy činí 480 Kč a za rok zhruba 5760 Kč. Roční povinné ručení na traktor přitom pořídíš za zlomek této částky.

Povinné ručení na traktor: Cena

Nejprve si musíte ujasnit, pro který typ traktoru potřebujete sjednat pojištění. Z pohledu povinného ručení dělíme traktory do 3 kategorií:

  • jednonápravový kultivační traktor,
  • traktor bez přidělené registrační značky (SPZ),
  • traktor s přidělenou registrační značkou.

Frenkee box
Nejvíc zaplatíš za pojištění traktoru s přidělenou registrační značkou. Pojišťovny vycházejí z toho, že traktory s SPZ pravidelně využívají pozemní komunikace. Tato skutečnost tedy zvyšuje i šanci, že během jízdy může dojít k dopravní nehodě.

Nejlevnější povinné ručení na traktor

Zásadní vliv na výslednou cenu povinného ručení pro traktor má především kategorie, do které vozidlo spadá. Výhodnější nabídku pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vám mohou zajistit ale i další faktory. Mezi ty řadíme například:

  • Věk pojištěného. Mladé řidiče vnímají pojišťovny jako rizikovější klienty a tato skutečnost se většinou promítne i do vyšší ceny povinného ručení. Naopak řidič ve středních letech je pojišťovnou vnímán jako zkušenější a zaplatí zpravidla méně.
  • Bydliště pojištěného. Pojišťovny očekávají intenzivnější provoz ve větších městech. Zvyšuje se tedy i riziko, že dojde ke vzniku škodní události. Nejvíce si připlatí obyvatelé Prahy a Brna.
  • Parametry týkající se vozidla. Jde například o způsob využití traktoru, objem motoru nebo celkovou hmotnost. Tyto faktory můžete vzít v potaz před samotným nákupem traktoru.
  • Bonusy u povinného ručení. Systém Bonus/Malus má v České republice tradici již od r. 2000. Jde o hodnocení klienta jako řidiče z pohledu pojišťovny a vychází z délky povinného ručení a počtu zaviněných dopravních nehod. Čím déle jezdíte bez nehod, tím vyšší je váš bonus a tedy i sleva na povinném ručení. Bonusy jsou evidovány pod rodným číslem a jménem nebo pod identifikačním číslem organizace (IČO).

Frenkee box
Zajímá tě, jak se počítají bonusy povinného ručení a jak získáš nejlevnější povinné ručení? Vše, co potřebuješ vědět, zjistíš v mých článcích. Nezapomeň také věnovat chvilku srovnání povinného ručení pro letošní rok. Uděláš si tak lepší představu o nabídce jednotlivých pojišťoven.

Chcete traktor chránit i před škodou způsobenou nepříznivým počasí, zvěří nebo vandalem? V těchto i dalších situacích vás ochrání havarijní pojištění na traktor. S Frenkeem sjednáte havarijko během pár minut.

Sezónní povinné ručení na traktor

Pokud traktor nepoužíváte v průběhu celého roku, stojí za to zvážit sezónní povinné ručení. Povinné ručení na traktor platí celý rok, ale vy hradíte pojistné jen za zvolené měsíce a pojišťovna kryje pouze škodu způsobenou v těchto měsících.

Frenkee box
Ale pozor! Počítej s tím, že když způsobíš škodu mimo zaplacenou sezónu, vzniklou škodu zaplatíš z vlastní kapsy. Vše si tedy předem promysli.

Máte zájem o povinné ručení na traktor nebo jiné vozidlo? U Frenkeeho získáte nezávaznou kalkulaci během několika minut.

Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky