Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka a daň z příjmu

Na slevu na dani u hypotéky mají ze zákona nárok jak zaměstnanci, tak OSVČ. Uplatňujete ji vždycky jednou ročně v rámci daňového přiznání, případně ročního zúčtování. Aby vám ji stát uznal, je potřeba splnit tyto podmínky:

 • Hypotéka musí řešit vaši bytovou potřebu. To znamená, že si nemovitost musíte pořídit k tomu, abyste v ní vy sami bydleli. Případně s ní vyřešit bytovou potřebu svých nejbližších příbuzných. Do této kategorie spadá koupě domu nebo bytu, koupě pozemku pro stavbu domu, ale taky vypořádání dědictví nebo společného jmění manželů.
 • Sleva se nevztahuje na nemovitosti pořízené za účelem pronájmu nebo rozvoje podnikání. Slevu na dani nedostanete ani u hypotéky, kterou si berete na rekreační nemovitost – tedy chalupu nebo víkendový domek.
 • Úvěr musí banka vést na vaše jméno. Žádat o slevu na dani v případě, že je hypotéka psaná jen na partnera, není možné.
 • Abyste si mohli jako zaměstnanci úroky odečíst z daňového základu, musíte na daních pravidelně odvádět víc než 2 070 Kč, což je měsíční sleva na poplatníka. OSVČ zase potřebují mít dostatečné příjmy k tomu, aby jim vůbec vznikla daňová povinnost.

Co je potřeba doložit ke slevě na dani u hypotéky

K žádosti o slevu standardně dokládáte hlavně originální doklad o výši zaplacených úroků. Toto potvrzení vám na začátku každého roku banka vystaví automaticky. Kdyby to tak nebylo, můžete o dokument samozřejmě sami požádat. Při první žádosti od vás bude finanční úřad potřebovat i smlouvu o poskytnutém úvěru a výpis z katastru nemovitostí.

Další dokumenty, které budete muset předložit, závisí na vašem konkrétním případu. Může to být například doklad o vypořádání společného jmění manželů nebo nájemní smlouva.

Frenkee box
Další slevu na dani můžeš získat i díky životnímu pojištění. Navíc s ním budeš mít jistotu, že například při vážném úrazu a nemoci, invaliditě nebo úmrtí v rodině, ti pojišťovna výrazně pomůže se splácením. Když si u životního pojištění dobře nastavíš rizika, bývá mnohem výhodnější než pojištění schopnosti splácet hypotéku.

Na co si dát pozor

 • Problém nastává v případě, že nemovitost využíváte jak k bydlení, tak podnikání. Například když v přízemí rodinného domu jako živnostník provozujete dílnu. Pak se sleva počítá jen z části úroků.
 • Důležité je si uvědomit, že z daňového základu si můžete odečíst skutečně jen úroky – ne jistinu. Největší slevu na dani proto dostanete v prvních letech splácení hypotéky. Tehdy totiž úroky tvoří často i víc než polovinu pravidelné splátky. Čím víc se blížíte ke konci splácení, tím méně se vám odečet z daní vyplatí.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je to pojištění schopnosti splácet hypotéku?

  V podstatě každá banka vám k hypotéce nabídne i doplňkové pojištění pro případ, že nebudete schopní úvěr řádně splácet. Mezi situace, které pojištění zpravidla pokrývá, patří ztráta zaměstnání, více než 30denní pracovní neschopnost, invalidita a smrt.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Hypotéku splácíme společně s partnerem. Můžeme slevu na dani uplatnit oba?

  Pokud banka vede u úvěru oba partnery jako účastníky, slevu na dani může využít každý z nich. V takovém případě se o slevu podělí rovným dílem. Jestliže jeden z partnerů nemá dostatečné příjmy – například žena na rodičovské dovolené –, může druhý uplatnit slevu v plné výši.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Můžu uplatnit slevu na dani u hypotéky, kterou si beru na rekonstrukci?

  Ano, podmínky jsou stejné jako u hypotéky na koupi nemovitosti. Musíte tedy z úvěru rekonstruovat dům nebo byt, ve kterém máte vy, případně vaši nejbližší příbuzní, trvalé bydliště.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Kde získám výpis z katastru nemovitostí?

  První žádost o slevu na dani musíte dodat s originálním výpisem z katastru nemovitostí. Výpis, který je k dispozici na internetových stránkách, k tomu nestačí. Získáte ho jednoduše na jakémkoliv katastrálním úřadu nebo v místě Czechpoint, tedy třeba na poště.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Jana Mlčochová, 31 let, “oběhala” si vše sama

Jana vyhledala služby hypotečního poradce, který jí ale v podstatě jen dal nabídku na úrokovou sazbu úvěru. Odeslal propočet na banku a tím pro něj práce skončila, což není mezi poradci výjimkou. Jana si pak sama musela oběhat všechny dokumenty, detailně projít úvěrovou smlouvu a pohlídat si čerpání. Byla docela překvapená, když od známých zjistila, že takhle to běžně nechodí.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky