Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka a daň z příjmu

Na slevu na dani u hypotéky mají ze zákona nárok jak zaměstnanci, tak OSVČ. Uplatňujete ji vždycky jednou ročně v rámci daňového přiznání, případně ročního zúčtování. Aby vám ji stát uznal, je potřeba splnit tyto podmínky:

 • Hypotéka musí řešit vaši bytovou potřebu. To znamená, že si nemovitost musíte pořídit k tomu, abyste v ní vy sami bydleli. Případně s ní vyřešit bytovou potřebu svých nejbližších příbuzných. Do této kategorie spadá koupě domu nebo bytu, koupě pozemku pro stavbu domu, ale taky vypořádání dědictví nebo společného jmění manželů.
 • Sleva se nevztahuje na nemovitosti pořízené za účelem pronájmu nebo rozvoje podnikání. Slevu na dani nedostanete ani u hypotéky, kterou si berete na rekreační nemovitost – tedy chalupu nebo víkendový domek.
 • Úvěr musí banka vést na vaše jméno. Žádat o slevu na dani v případě, že je hypotéka psaná jen na partnera, není možné.
 • Abyste si mohli jako zaměstnanci úroky odečíst z daňového základu, musíte na daních pravidelně odvádět víc než 2 070 Kč, což je měsíční sleva na poplatníka. OSVČ zase potřebují mít dostatečné příjmy k tomu, aby jim vůbec vznikla daňová povinnost.

Co je potřeba doložit ke slevě na dani u hypotéky

K žádosti o slevu standardně dokládáte hlavně originální doklad o výši zaplacených úroků. Toto potvrzení vám na začátku každého roku banka vystaví automaticky. Kdyby to tak nebylo, můžete o dokument samozřejmě sami požádat. Při první žádosti od vás bude finanční úřad potřebovat i smlouvu o poskytnutém úvěru a výpis z katastru nemovitostí.

Další dokumenty, které budete muset předložit, závisí na vašem konkrétním případu. Může to být například doklad o vypořádání společného jmění manželů nebo nájemní smlouva.

Na co si dát pozor

 • Problém nastává v případě, že nemovitost využíváte jak k bydlení, tak podnikání. Například když v přízemí rodinného domu jako živnostník provozujete dílnu. Pak se sleva počítá jen z části úroků.
 • Důležité je si uvědomit, že z daňového základu si můžete odečíst skutečně jen úroky – ne jistinu. Největší slevu na dani proto dostanete v prvních letech splácení hypotéky. Tehdy totiž úroky tvoří často i víc než polovinu pravidelné splátky. Čím víc se blížíte ke konci splácení, tím méně se vám odečet z daní vyplatí.

Často se ptáte

 • Co je to pojištění schopnosti splácet hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Co je to pojištění schopnosti splácet hypotéku?
 • Hypotéku splácíme společně s partnerem. Můžeme slevu na dani uplatnit oba?
  Zobrazit odpověď
  Hypotéku splácíme společně s partnerem. Můžeme slevu na dani uplatnit oba?
 • Můžu uplatnit slevu na dani u hypotéky, kterou si beru na rekonstrukci?
  Zobrazit odpověď
  Můžu uplatnit slevu na dani u hypotéky, kterou si beru na rekonstrukci?
 • Kde získám výpis z katastru nemovitostí?
  Zobrazit odpověď
  Kde získám výpis z katastru nemovitostí?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jana Mlčochová, 31 let, “oběhala” si vše sama

Jana vyhledala služby hypotečního poradce, který jí ale v podstatě jen dal nabídku na úrokovou sazbu úvěru. Odeslal propočet na banku a tím pro něj práce skončila, což není mezi poradci výjimkou. Jana si pak sama musela oběhat všechny dokumenty, detailně projít úvěrovou smlouvu a pohlídat si čerpání. Byla docela překvapená, když od známých zjistila, že takhle to běžně nechodí.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0