Mobilní aplikace

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Uplatnění životního pojištění

Prostřednictvím životního pojištění zpravidla chráníte nejen sebe (např. při pojištění pracovní neschopnosti), ale často také své blízké před nepříjemnostmi spojenými s vaší smrtí. Už při zřizování životního pojištění tedy musíte zvážit, kdo má peníze z pojistky po vaší smrti získat.

Osoba, která má nárok na uplatnění životní pojištění při úmrtí pojištěného, se nazývá obmyšlenou osobou. V pojistné smlouvě může být obmyšlená osoba uvedena:

 • Jmenovitě (např. Jana Nová, narozena 16. 4. 1981 v Praze, rodné číslo, případně i bydliště)
 • Příbuzenským vztahem (např. manželka, syn, dcera)

Jestliže jste v pojistné smlouvě neuvedli obmyšlenou osobu, řídí se pojišťovna při vyplácení pojistky občanským zákoníkem. Dědí se tedy v následujícím pořadí:

 • manžel/ka, pokud není, tak:
 • děti, pokud nejsou, tak:
 • rodiče zesnulé osoby, pokud nejsou, tak:
 • dědici zesnulé osoby.

Změna obmyšlené osoby

Změnu obmyšlené osoby byste měli zvážit například v okamžiku, kdy se rozvádíte. Pojišťovny umožňují provádět změny v rámci pojistné smlouvy:

 • Prostřednictvím online formuláře
 • Písemně na adresu pojišťovny (některé pojišťovny vyžadují úředně potvrzený podpis)
 • Osobně na pobočce

Změna obmyšlené osoby většinou není zpoplatněná, ale vždy musíte vycházet ze sazebníku dané pojišťovny. Rozhodně ale nepočítejte s tím, že vám v pojišťovně umožní bezplatně provádět změny několikrát do měsíce.

Zánik životního pojištění

V okamžiku, kdy pojištěná osoba a majitel životního pojištění zemře, dochází k zániku životního pojištění. Pozůstalí musí o této skutečnosti informovat pojišťovnu a následně:

 • Vyplnit formulář oznamující pojistnou událost (úmrtí pojištěného). Tento dokument najdete na webových stránkách pojišťovny. 
 • Doložit veškerou dokumentaci. Tedy především: kopii úmrtního listu, kopii lékařské zprávy o příčině smrti, policejní protokol v případě, že úmrtí vyšetřovala policie (např. dopravní nehoda).

 • Poskytnout potvrzení soudu o zákonném zástupci (případně souhlas s výplatou pojistného plnění nezletilé osobě), pokud je obmyšlenou osobou nezletilý.
 • Předložit ověřenou kopii rozhodnutí o dědictví nebo zprávu notáře, jestliže v pojistné smlouvě není uvedena obmyšlená osoba.

Na základě předložených dokumentů dojde k vyplacení životního pojištění. U životního pojištění s investiční složkou dostane pozůstalý celou pojistnou částku. A k tomu navíc aktuální hodnotu individuálního účtu (investiční složku). U rizikového pojištění získá hodnotu pojistného limitu pro případ smrti.

Rada na závěr

Uvědomte si, že pojišťovny po smrti klienta aktivně nehledají osoby, které mají nárok na pojistné plnění. Spíše je v jejich zájmu, když se o peníze nikdo nepřihlásí. Proto své blízké včas informujte, že máte životní pojištění, a pokud je to jen trochu možné, uveďte do smlouvy obmyšlenou osobu. Svým nejbližším tak zjednodušíte celý proces uplatnění životního pojištění.

Při sjednávání pojistky zároveň pečlivě zvažte výši pojistných limitů. Během trvání pojištění nezapomeňte pojistku aktualizovat.

Chcete chránit sebe i své blízké s pomocí životního pojištění? Nezávaznou kalkulaci od Frenkeeho získáte ještě dříve, než stačíte vypít svou ranní kávu.

Často se ptáte

 • Co je to životní pojištění?
  Zobrazit odpověď
  Co je to životní pojištění?
 • Kde zjistím, na co se životní pojištění nevztahuje?
  Zobrazit odpověď
  Kde zjistím, na co se životní pojištění nevztahuje?
 • Mám sjednané životní pojištění. Kdy dostanu peníze, když se mi něco stane?
  Zobrazit odpověď
  Mám sjednané životní pojištění. Kdy dostanu peníze, když se mi něco stane?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Pavel Pleskač, 51 let, úraz při dopravní nehodě

Pavel je řidič z povolání, proto při sjednání životního pojištění kladl důraz na situace, kdy by se mu mohlo něco stát při dopravní nehodě. Situace o pár měsíců později nastala. Naštěstí nešlo o vážnou dopravní nehodu. Pavel kvůli nepozornosti a špatným povětrnostním podmínkám dostal v nízké rychlosti smyk a naboural do betonového pilíře vedle silnice. Po prvotním šoku zjistil, že auto není vážné poškozené a je pojizdné. On sám utrpěl pouze lehká zranění – naražená ruka a noha. Proto od nehody odjel bez přivolání policie a záchranné služby. V ten moment měl ale využít kontaktní linky pojišťovny nebo zprostředkovatele a zeptat se, jestli od nehody může odjet. To ale neudělal. Když pak chtěl po pojišťovně plnění za dopravní nehodu z životního pojištění, tak přišlo zamítavé stanovisko, protože nebyla splněna podmínka přivolání policie nebo záchranné služby. Pavel je pro příště poučen, že musí znát podmínky svého pojištění nebo se na ně má zeptat.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0