Mobilní aplikace

Frenkee's Investment

Frenkee, in collaboration with Portu, will design a portfolio for you and then invests your money in a large number of securities and instruments from around the world, such as American or European stocks.

200 000 +

users trust Portu.cz

27 mld. Kč

under Portu.cz management

10.5 %

average yield since the founding of Portu.

How much to invest and how much will I earn?

The higher the risk profile, the more your investment returns or losses may fluctuate over time. You can determine your risk profile by completing the investment questionnaire.

Expected development model

Responsible variant (ESG)

Socially responsible companies

ESG score higher by 26.9%

Carbon intensity reduced by 24.5%

Maintaining financial performance

Portfolio composition

Asset class

Percentage

 • Percentage:
 • Currency:
 • Description:
 • TER:

Why invest with Portu?

6 pádných důvodů

#1

Protože si vede dobře

Podívejte se na výsledky od roku 2013 a jak by to vypadalo s výnosy, pokud bychom vaše portfolio zainvestovali už v roce 2013? Portu portfolia 1 až 10 jsou řazena od relativně nízkého rizika a výnosu (1) až po relativně vyšší riziko a výnos (10).

Why invest with Portu?
#2

Chytré technologie i zkušenosti

Při správě investic sází Portu na spojení pokročilé automatizace, vlastního unikátního softwaru a zkušeností portfolio manažerů WOOD & Company, české společnosti s 30letou historií.

#3

Dlouhodobě vyšší výnosy

Průměrný výnos světového akciového trhu byl za posledních 50 let 8,5 % ročně. Podobně může růst i vaše portfolio – vývoj trhu totiž kopíruje.

#4

Flexibilní vklady a výběry

Ideální je dlouhodobé a pravidelné investování. Dodatečný jednorázový vklad však můžete zaslat kdykoli a stejně tak peníze i vybrat.

#5

Prémiové služby pro všechny

Přístup k odborné správě financí si zaslouží každý. S Portu získáte globálně diverzifikované portfolio na míru, ať už investujete milion nebo třeba jen 500 korun.

#6

Vše máte na jednom místě ve Frenkeeho chytré aplikaci

Jak se vašim investicím daří, můžete vidět přehledně ve Frenkeeho mobilní aplikaci. A investovat přes ni do celého světa.

“Smart app” - Karel B.
Why invest with Portu?

Jak začít

Celé vám to nezabere víc jak 10 minut

 • Založte si účet na Frenkeem

 • Nejdříve vás poznáme

  Nejprve zjistíme, jaký máte investiční cíl, jaké jsou vaše znalosti a zkušenosti s investováním a jak se stavíte k riziku. Jen tak můžeme vybrat tu nejvhodnější investici pro vás.

 • Vybereme vhodnou investici

  Navrhneme, jak by mělo vypadat vaše portfolio, aby vám sedělo jako šaty na míru. Zkušenější investoři však můžou vzít investici do svých rukou a nastavit si strategii vlastní nebo investovat tematicky.

 • Bezpečně ověříme vaši totožnost

  Stejně jako předchozí kroky, i vyplnění osobních údajů zvládnete odkudkoli během pár minut. My vaši identitu bezpečně ověříme a založíme vám Portu.

 • Převedete peníze a my je zainvestujeme

  Nyní už stačí jen poslat váš první vklad a nechat peníze pracovat za vás. Vývoj vašich investic pravidelně monitorujeme a kontrolujeme. Vy tak můžete svůj drahocenný čas trávit jinde.

What do you say about Frenkee?

The Frenkee app has received 5.0 stars from you on Google Play and the App Store. Thank you!

I always work for your benefit
Radek Hudák 5 months ago
I always work for your benefit

With Frenkeem I dealt with a mortgage and some insurance. Always great and fast action. Practically everything done in a good online, so for me ideal.

I always work for your benefit
Jan Kubíček 8 months ago
I always work for your benefit

With Frenkee I dealt with a mortgage already 2x and I am very satisfied. Personal approach, flexibility, fast communication and professionalism of advisors. I recommend to everyone who is looking for advice in financial services.

I always work for your benefit
Jakub Vrzák 7 months ago
I always work for your benefit

I used the services of the company Frenkee when my bank suddenly refused to finance my project and I needed to solve it quickly. Professional service pleasantly surprised me and I definitely recommend the services of Frenkee to everyone!

I always work for your benefit
Radek M. 1 year ago
I always work for your benefit

I used the financial advice of the company Frenkee to obtain the basis for my bachelor thesis. They made my work much easier and without the need to call individual banks, they sent me offers from selected mortgage banks. The overviews are prepared clearly and simply and at the same time contain all the important information and individual calculations. They will help you with everything and explain it to you. The bonus is then only a fast response. :)

I always work for your benefit
Lukáš Krist 11 months ago
I always work for your benefit

Perfect service. From compulsory liability to the most advantageous mortgage. Everything in one place and online. And when you need to contact, they will take care of you perfectly. My own experience. Gradually, under Frenkeeho, I am moving all my insurance, I have a mortgage with them and I am really fully satisfied. Thanks Frenkee and especially Veronika and Jirka.

I always work for your benefit
S. F. 5 months ago
I always work for your benefit

Great approach, perfect communication, high knowledge and professionalism.

Frenkee application monitors contracts and better conditions for you

Frenkee application monitors contracts and better conditions for you

 • Saves an average of 2,800 CZK per contract
 • Checks prices, terms, and rates in the market every day...
More about Safe
 • Average 
  rating:
 • 5.0