
Pojištění těhotných do zahraničí
Neboj se - cestovní pojištění pro těhotné je běžně nabízené pojištění za běžné ceny, ale plnění se vztahuje jen na zdravotní péči spojenou s těhotenstvím, nikoliv s plánovaným porodem (léčení nebo operace předčasně narozeného dítěte ti ale proplatí). Téměř všechny pojišťovny proto pojišťují jen do určitého stádia těhotenství - obvykle do 6. měsíce.
Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníS proplacením nákladů na porod nepočítejte
Jste těhotná a chystáte se do zahraničí? Věnujte zvýšenou pozornost cestovnímu pojištění v těhotenství. Většina pojišťoven proplácí léčebné výlohy jen do určitého týdne těhotenství a mezní datum se u jednotlivých poskytovatelů pojištění liší.
Pojištění jen po prvních 6 měsíců těhotenství
Na začátek jedna dobrá zpráva: Za cestovní pojištění zaplatí těhotná žena stejnou sazbu jako kterýkoliv jiný cestovatel. Alespoň u většiny pojišťoven. Standardně pojišťovny proplácí zdravotní úkony spojené s těhotenstvím do 24. týdne těhotenství. Jinými slovy, pokud si v 8. měsíci v zahraničí zlomíte nohu, pojišťovna vám léčbu zaplatí. Pokud ovšem porodíte v zahraničí, pobyt v nemocnici si musíte platit ze svého. Důvody, proč pojišťovna v souvislosti s těhotenstvím odmítne pojistné proplatit, jsou různé. Pojistka se však nikdy nevztahuje na těhotenské testy, na lékařské úkony spojené se sterilizací, potratem a umělým oplodněním.
Pojišťovny také většinou nepojišťují budoucí maminky s rizikovým těhotenstvím. Do této kategorie spadají například ženy, které jsou v době uzavření pojistky v pracovní neschopnosti kvůli těhotenství.
Cestovní pojištění v těhotenství raději i po Evropě
Tuzemské zdravotní pojišťovny radí svým klientkám, aby se v případě těhotenství raději připojistily i při cestách do zemí EU. Ačkoliv občané Evropské unie mají hrazené léčebné výlohy ve všech členských zemích, krytí se vztahuje pouze na výkony, za které neplatí ani občané dané země. Standard hrazených úkonů se v jednotlivých zemích dost liší. Například ve Velké Británii těhotné ženy zdaleka neprochází tolika vyšetřeními jako v Čechách a v průběhu těhotenství zůstávají v péči svého obvodního lékaře, nikoliv gynekologa.
Pokud ženy očekávají, že se jim v zahraničí dostane v těhotenství stejné péče jako u nás, rozhodně by si měly sjednat navíc cestovní pojištění. To jim zaručí proplacení odpovídající péče, na kterou jsou zvyklé z Čech.
Často se ptáte
-
Mám cestu do zahraničí raději zkonzultovat s gynekologem?
Pojišťovny těhotným klientkám v pokročilejším stádiu těhotenství doporučují před cestou konzultaci s lékařem, aby se k plánované cestě vyjádřil - hlavně pokud jde o náročnější výpravu do vzdálených nebo exotických zemí. -
Najdu na trhu cestovní pojištění, které kryje i náklady na porod a péči o novorozence?
Některé pojišťovny nabízejí toto krytí ve formě připojištění. Uhradí náklady na porod a poporodní péči o novorozence (od jeho narození většinou do max. 3 měsíců věku dítěte) - to znamená zdravotní péč, která bezprostředně navazuje na porod bez přerušení kontinuity hospitalizace.


Tipy pro cestování do zahraničí v těhotenství
Pokud se chystáte na cestu do zahraničí v těhotenství, konzultujte ji se svým gynekologem. Ten vám nejlépe vysvětlí případná rizika spojená s cestou vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu.
V pokročilém těhotenství důkladně zvažte, zda je nutné podnikat dlouhé a náročné cesty. Nepřepínejte své možnosti a počítejte s tím, že v těhotenství se rychleji unavíte a že různá banální onemocnění mohou způsobit nečekané komplikace.