Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka a počáteční výdaje

Hlavním argumentem lidí, kteří vsadí na hypotéku, je „investice do vlastního”. Při rozhodování, jestli si hypoteční úvěr vzít, nebo ne, to ale tak jednoduché není a do propočtů zasahuje spousta dalších proměnných. Například to, jestli má člověk vůbec dostatečně našetřeno, aby dokázal pokrýt náklady nad rámec hypotéky. Žádná banka vám totiž dneska nedá úvěr na celou částku, kterou za nemovitost zaplatíte. V nejlepším případě je to 90 %, většinou ani to ne. Dobrou zprávou ovšem je, že oproti minulosti dnes neplatíte 4% daň z nabytí nemovitosti.

Nájem vs. hypotéka

Nájmy ale za poslední dobu výrazně stouply, a to hlavně v Praze a Brně. Za byt 2+1 o rozloze 60 m2 člověk v hlavním městě zaplatí asi 21 000 Kč, v Brně je to přibližně 16 000 Kč. V krajských městech se pak částky pohybují o něco níž. V Ústí nad Labem a v Ostravě se nájemníci dostanou dokonce pod 11 000 Kč měsíčně.

Pokud si stejně velký byt budete chtít v Praze koupit, zaplatíte za něj okolo 5 100 000 Kč, v Brně vyjde zhruba na 3 500 000 Kč. Pro porovnání, v dalších zmiňovaných krajích se ceny pohybují mnohem níž: v Ústeckém kraji za stejný byt zaplatíte jen něco přes 1 000 000 Kč, v Moravskoslezském regionu pak asi 1 500 000 Kč.

Modelový příklad

Mladí manželé Radka (30) a Mirek (32) si chtějí pořídit první bydlení. Žijí v Praze, ona pracuje jako marketingová manažerka, on jako učitel. Jejich měsíční čistý příjem je 55 000 Kč. Pokud by hledali byt o rozloze zmiňovaných 60 m2, mají 2 možnosti:

 • Bydlení v nájmu: Měsíčně budou dál platit nájem, aktuálně tedy přibližně 20 000 Kč. Pokud by se nájemné v budoucnu zvyšovalo o 5 % každé 2 roky, za 30 let by zaplatili celkem asi 10 000 000 Kč. To navíc počítáme jen čistý nájen bez energií. Pronajímatel má často také jako podmínku pronájmu i pojištění domácnosti z vaší strany.
 • Koupě bytu na hypotéku: Při ceně bytu 5 100 000 Kč si na první bydlení vezmou hypotéku 4 590 000 Kč, která jim pokryje 90 % ceny nemovitosti. Rozhodnou se, že splácet úvěr budou dalších 30 let. Při době fixace 5 let a úrokové sazbě 3,12 % jim měsíční splátka vychází na 19 650 Kč. Celkem za celou dobu bance zaplatí 7 091 945 Kč. K tomu ale musí připočítat ještě počáteční náklady – 510 000 Kč, které zaplatí ze svého, další poplatky související s hypotékou, pojištění nemovitosti a případné budoucí rekonstrukce nebo údržba nemovitosti. Konečně náklady se tak vyšplhají určitě nad 8 000 000 Kč.

Frenkee box
Pomůžu ti nejen hypotéku spočítat, ale celou ti ji zařídím. Stačí kliknout a pošlu ti nezávaznou kalkulaci.

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Co je to fixace hypotéky?

  Fixace v oblasti hypoték vyznačuje období, během kterého se vám nemění úroková sazba. Když si zvolíte fixaci například na 5 let, celou tuto dobu platíte stejné úroky bez ohledu na to, jak se hypoteční trh mění. Než si s bankou sjednáte období fixace, je dobré sledovat předpokládaný vývoj úrokových sazeb. Pokud totiž budou klesat, příliš dlouhá fixace se vám nevyplatí. Když budou naopak sazby stoupat, díky fixaci ušetříte. V závislosti na době fixace se ale taky mění úroková sazba, takže je dobré si dopředu všechno pořádně spočítat.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Co je RPSN u hypotéky?

  RPSN je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Spadají sem všechny náklady, které v rámci úvěru hradíte – tedy nejen úroky, ale i další poplatky a provize. Je to ukazatel toho, kolik za hypotéku ve skutečnosti ročně zaplatíte. Podle RPSN byste se proto měli orientovat při porovnávání jednotlivých nabídek.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Můžu si dodatečně prodloužit dobu splatnosti hypotéky?

  U většiny bank je možné prodloužit splatnost hypotéky. Tyto žádosti se řeší vždy individuálně. Pravidlem ale zůstává, že doba splatnosti nesmí přesáhnout celkových 30 let.
  FAQ - odpověď

Frenkee avatar Frenkee avatar

Lucie Malá, 32 let, čerpání hypotéky po jednom setkání

S Lucií si dal Frenkee jednu jedinou schůzku a pak už proběhlo čerpání hypotéky. Přitom se tak bála, že jednáním stráví spoustu času a možná jí mezitím unikne mezi prsty vysněný byt.Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky