Mobilní aplikace

Pojištění na lyže do zahraničí

Neřešíš cestovní pojištění na hory a spoléháš na tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění? Mohlo by se ti to dost prodražit. Měj na paměti, že modrá kartička pojištěnce nehradí převoz do nemocnice ani zpět do České republiky. Navíc platí pouze ve státních zařízeních, která většinou v blízkosti lyžařských center nejsou.

V průvodci naleznete

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Pojištění ke kartě nestačí

  • Ideální variantou při cestě na hory je klasické cestovní pojištění s připojištěnímrizikových sportů v případě, že budete lyžovat, a připojištění odpovědnosti pro případ, že byste zranili jiného sjezdaře.
  • Nespoléhejte se na Evropský průkaz zdravotního pojištění, který vám v případě komplikovaného úrazu v zahraničí s náklady na léčbu téměř nepomůže.
  • Stačit vám nemusí ani pojištění k platební kartě, které obvykle nedokáže zajistit dostatečné pojistné krytí v komplikovaných případech a často má i drobnou spoluúčast, takže se vám menší ošetření ani nevyplatí hlásit. 

  • Při sjednávání pojištění myslete na vyšší rozsah pojistného krytí. V Evropě je minimální doporučená výše léčebných výloh 3,5 mil. korun, mimo Evropu 100 mil. korun - pokud jedete třeba lyžovat do amerického Aspenu přidává se k tomu ještě extrémní drahota tamní lékařské péče. V případě, že jedete na lyže, doporučujeme vyšší limit i v Evropě, ideálně neomezený, který nabízí například pojišťovna Direct. V podstatě neomezený limit (500 mil. Kč) nabízí i AXA Assistance. Například let vrtulníkem v případě úrazu vyjde zhruba na 1 mil. korun, poranění hlavy ve Francii na 1,3 mil. korun a den hospitalizace v Rakousku na 50 000 korun. 
  • Za komplikovanou operaci otevřené zlomeniny můžete v cizině zaplatit až 400 000 korun, operace hlavy se šplhá nad 500 000 korun a převoz sanitkou ze sousedních států do čech se pohybuje kolem 30 000 korun

Připojištění odpovědnosti je jako dělané právě na lyže

Pokud se vám na sjezdovce třeba v Rakousku stane úraz a budete mít pojištění s dostatečně vysokými léčebnými výlohami, jste z toho finančně venku. Ale v případě, že jste cestou k zemi vzali ještě někoho dalšího, v horším případě domorodce, oddychnete si pouze v případě, že máte sjednané také pojištění odpovědnosti. Není tomu tak dávno, co sražená rakouská seniorka vysoudila na českém lyžaři 1 800 000 korun. Kdyby byl mladík připojištěný, bylo by po problému a léčebné výlohy by Rakušance proplatila pojišťovna. Lyžař připojištění bohužel neměl, a vše tak šlo z jeho kapsy.

Pojistěte se online

Nejpohodlnější variantou, jak si sjednat pojistku, je online na webu pojišťovny nebo webech partnerů a srovnavačů. Myslete na to, že pojistit se v 99% případů musíte na území české republiky, takže maximálně v den odjezdu. Zpětně se cestovní pojištění sjednat nedá

Často se ptáte

  • Chystám se lyžovat v zahraničí, potřebuji připojištění pro sportovní činnost?
    Zobrazit odpověď
    Chystám se lyžovat v zahraničí, potřebuji připojištění pro sportovní činnost?
  • Chystám se na hory - je potřeba si sjednat pojištění horské služby?
    Zobrazit odpověď
    Chystám se na hory - je potřeba si sjednat pojištění horské služby?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Honza Schifahrer, 24 let, srážka s lyžařem v Alpách

Honza byl v loni s partou kamarádů na týden lyžovat v rakouských Alpách. Před cestou zvažoval, jaké limity cestovního pojištění koupit, a nakonec jsem se rozhodl pro variantu Excelent od pojišťovny AXA Assistance. Na horách srazil lyžaře z Německa, pro kterého kvůli těžké zlomenině nohy musel letět vrtulník. Pán byl skoro rok neschopný práce. Léčebné výlohy, transport vrtulníkem, převoz domů do Německa a ušlý zisk vyšly na více než 3 000 000 korun. Naštěstí vše místo Honzy zaplatila pojišťovna z jeho připojištění odpovědnosti. Je potřeba si uvědomit, že nejen vám se něco může stát, ale můžete i někomu druhému způsobit škodu. Nebýt pojištění s vysokými limity, tak by Honza svou chybu splácel celý život.
Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jan Mareš, 35 let, úraz v Rakousku při lyžování

Jan vyrazil lyžovat do Rakouska, kde si při sjezdu nešťastně zlomil nohu. Jan měl klasické cestovní pojištění, k úrazu ale došlo mimo sjezdovku. Za cestu vrtulníkem do nemocnice zaplatil 57 000 korun, následné ošetření, operace a hospitalizace ho pak stála dalších 121 000 korun. Kvůli tomu, že Jan lyžoval mimo vyznačenou trasu, mu pojišťovna odmítla proplatit plnění a vše šlo z jeho úspor.
Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Na co si dát pozor?

  • Zloději se nevyhýbají ani lyžařským střediskům. Lyže zapíchnuté ve sněhu jsou pro ně lehkým cílem. V případě krádeže vše co nejdříve nahlaste na místní policii, pečlivě si uschovejte doklad od policie a zdokumentujte místo krádeže. V případě, že máte lyže pojištěné, odevzdáte doklady, účtenky od ukradených věcí a fotografie na pojišťovně.
  • Alkohol na sjezdovku nepatří. V případě, že se zraníte a bude vám zjištěn alkohol v krvi, můžete se s pojistným plněním pojišťovny rovnou rozloučit. Pojišťovna AXA Assistance nabízí pojištění s názvem “Drink povolen”, pojistěte se a můžete být v klidu až do 0,8 promile. 
  • Stejně tak vám pojišťovna nic neproplatí v případě, že budete lyžovat mimo sjezdovku a zraníte se. Pokud tedy chcete lyžovat mimo vyznačené trasy, musíte mít pojištění rizikových (extrémních) sportů.
  • Projděte si pravidla lyžařů a držte se jich. Pravidla sice nemají právní závaznost, ale v případě že dojde na sjezdovce ke střetu lyžařů, je k těmto pravidlům vždy přihlíženo. Jaká to jsou?

10 základních pravidel lyžařského provozu schválených Mezinárodní lyžařskou federací (FIS)

  1. Ohled na ostatní lyžaře - Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
  2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy - Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.
  3. Volba jízdní stopy - Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
  4. Předjíždění - Předjíždět se může ze shora, nebo zespoda, zprava, nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
  5. Vjíždění a rozjíždění - Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě, nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
  6. Zastaveni - Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
  7. Stoupání a sestup - Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
  8. Respektování značek - Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
  9. Chování při úrazech - Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
  10. Povinnost prokázání se - Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat svou totožnost.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

  • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
  • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
  • Průměrné 
    hodnocení:
  • 5.0