Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Co je považováno za mobilní dům

Mobilní dům (mobilheim nebo také mobilhome) umožňuje převoz z místa na místo. Může být pevně spojen se zemí, ale existují i domy, které jsou vybaveny koly nebo speciálním podstavcem.

Mobilní domy na první pohled zaujmou nízkou pořizovací cenou. Menší domek pořídíte zhruba od 300 tisíc Kč. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním výrobci. Mobilní bydlení je ale i tak mnohem dostupnější než stavba rodinného domu nebo nákup bytu.

Jak získat hypotéku na mobilní dům

Rozhodli jste se v bance požádat o hypotéku na mobilheim? V takovém případě budete potřebovat:

 • Doklady totožnosti. Je nutné předložit alespoň 2 (např. občanský průkaz a cestovní pas).
 • Doklady prokazující příjem žadatele. Prostřednictvím těchto dokumentů zkoumá banka finanční důvěryhodnost žadatele o úvěr (tzv. bonitu).

 • Doklady o výdajích domácnosti. Tyto doklady poskytnou bance jasnou představu o tom, zda ve vašem případě může nastat problém se splácením hypotéky.
 • Doklady k doložení účelu hypotéky. Banka po vás bude požadovat kupní smlouvu nebo fakturu, která jasně specifikuje, o jaký typ mobilního domu se jedná. Dále také dokumenty týkající se pozemku.
 • Odhad nemovitosti. Banka tímto způsobem zjišťuje obvyklou cenu nemovitosti (v tomto případě mobilního domu). Odhad nemovitosti ovlivňuje LTV hypotéky (Loan To Value). Tedy poměr mezi tím, jak vysokou částku vám v bance půjčí a jakou odhadní cenu má nemovitost.

Pozemek pro mobilní dům

Jak již bylo řečeno, pokud žádáte o hypotéku na mobilní dům, stavba musí být pevně ukotvena se zemí. V případě pozemku mohou v podstatě nastat 3 situace:

 • Pozemek je váš. V takovém případě musíte v bance předložit list vlastnictví (výpis z katastru nemovitostí) a nabývací titul k pozemku (např. kupní smlouva, darovací smlouva, usnesení o dědictví).

 • Pozemek máte pronajatý. Banka po vás bude chtít nájemní smlouvu a také souhlas majitele pozemku s umístěním mobilheimu.
 • Pozemek si kupujete a potřebujete hypotéku. Jedná se v podstatě o spojení hypotéky na mobilheim a hypotéky na pozemek. Klasickou hypotéku získáte pouze pro pozemek, který slouží k výstavbě. To bance doložíte prostřednictvím stavebního povolení (případně vyjádřením stavebního úřadu) a územního plánu, kde je jasně stanoven účel pozemku.

Americká hypotéka

Nezískali jste v bance klasickou hypotéku na mobilheim? Nákup mobilního domu můžete financovat také prostřednictvím americké hypotéky.

Princip fungování americké hypotéky

V případě americké hypotéky banku nezajímá, na co přesně peníze chcete. Můžete ji tedy využít i jako hypotéku na mobilní dům. Za peníze ručíte trvale obyvatelnou nemovitostí.

Počítejte s tím, že úroková sazba u neúčelového hypotečního úvěru bývá vyšší, než je tomu u účelové hypotéky.

Na co si dát pozor

 • Hypotéku na mobilheim získáte zpravidla jen pro zkolaudované stavby, které mají přiděleno popisné a evidenční číslo. Většina mobilních domů ale nesplňuje podmínky pro kolaudaci (např. kvůli nedostatečné výšce stropů, vnitřnímu vybavení).

 • Banky posuzují každou žádost individuálně. Kromě bonity žadatele pečlivě zkoumají i detaily mobilního domu (např. životnost stavby, použité materiály, napojení na inženýrské sítě, jakým způsobem je mobilní dům spojen se zemí).
 • Nákup mobilního domu musíte částečně zaplatit z vlastní kapsy. Česká národní banka (ČNB) stanovila maximální výši hypotečních úvěru na hodnotu 90 %. V důsledku koronakrize sice došlo k částečnému uvolnění podmínek hypoték od ČNB, ale i tak musíte mít našetřeno minimálně 10 % z ceny.

Máte zájem o hypoteční úvěr? Frenkeeho hypoteční specialisté vám připraví nezávaznou nabídku přesně na míru. 

Často se ptáte

 • Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
  Zobrazit odpověď
  Je možné dostat hypotéku bez doložení příjmů?
 • Co je LTV hypotéky?
  Zobrazit odpověď
  Co je LTV hypotéky?
 • Podle čeho si mám vybírat hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Podle čeho si mám vybírat hypotéku?
 • Co není považováno za mobilní dům, na který mi banka může schválit hypotéku?
  Zobrazit odpověď
  Co není považováno za mobilní dům, na který mi banka může schválit hypotéku?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Miroslav Novák, 34 let, neodpovídající hodnota stavby

Při výstavbě rodinného domu financovaného hypotékou si Mirek nevšiml podmínek čerpání. Dostal se pak do potíží, když chtěl čerpat prostavěnou částku. Bohužel narazil na to, že hodnota nemovitosti neodpovídala, a banka proto požadovanou částku neuvolnila.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

 • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
 • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
 • Průměrné 
  hodnocení:
 • 5.0