Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníPředtím, než budete žádat o hypotéku, je vhodné se na chvíli zamyslet, jak byste řešili případnou dlouhodobou nemoc, nebo jak by si vaše rodina poradila se splácením v případě vaší smrti. Takové úvahy jsou sice nepříjemné, ale můžete tak předejít problémům se splácením hypotéky.
Jednou z podmínek pro úspěšné schválení hypotečního úvěru je pojištění nemovitosti. Tento druh pojištění ovšem nechrání vás, ale pouze banku.
Jakým pojištěním tedy můžete chránit sebe a své blízké v nečekané životní situaci, kdy nemůžete úvěr nadále splácet? Vybírat můžete ze 2 pojistných produktů:
- Pojištění schopnosti splácet. Tento druh pojištění si můžete sjednat nejen k hypotéce, ale i ke spotřebitelskému úvěru a vztahuje se i na ztrátu zaměstnání. Výsledná cena pojištění vychází z výše měsíčních splátek úvěru. Při sjednání pojištění schopnosti splácet vám zpravidla v bance nabídnou nižší úrokovou sazbu u projednávané hypotéky. Nezáleží tedy na věku a povolání majitele pojistky. Počítejte ale s tím, že pojistné plnění získá pouze banka.

- Životní pojištění.
Životní pojištění k hypotéce: Co to je
Životní pojištění zvažte především v momentě, kdy chcete chránit pro případ neočekávaných situací (např. smrt, invalidita, nemoc) sebe i své blízké. Životní pojištění při hypotéce vám zajistí klidnější spaní v průběhu splácení úvěru, ale nabízí ještě mnohem víc.
Životní pojištění k hypotéce: Výhody
Životní pojištění k hypotéce nabízí celou řadu výhod, mezi ty patří:
- Větší rozsah krytí v porovnání s pojištěním schopnosti splácet. Pojištění vás může ochránit i v nižších stupních invalidity a také při onemocnění a úrazu. Veškerá pojistná rizika (i s pojistnými limity) nastavíte při sjednání pojistky.
- Pojistku si nastavíte přesně na míru. Narozdíl od pojištění schopnosti splácet, kde je obsah pojištění víceméně pevně stanoven.
- Peníze získáte vy a ne banka. Pokud dojde k pojistné události, pojistné plnění získáte vy (případně vaši nejbližší). Můžete se tak sami rozhodnout, na co peníze využijete. V případě pojištění schopnosti splácet nedostanete od pojišťovny ani haléř, veškeré pojistné plnění putuje do banky, kde máte sjednaný hypoteční úvěr.
- Mnoho druhů životního pojištění. Vybírat můžete z rizikového životního pojištění k hypotečnímu úvěru, investičního životního pojištění nebo třeba flexibilního životního pojištění. Kromě pojištění rizik tak můžete v rámci životního pojištění i spořit na penzi.

- Možnost snížení daňového základu a získání příspěvku od zaměstnavatele na životní pojištění (platí pouze u životního pojištění se spořicí složkou).

Životní pojištění k hypotéce: Nevýhody
K životnímu pojištění při hypotéce se pojí i několik nevýhod:
- Vyšší cena pojištění. Cena je sice vyšší, ale zároveň životní pojištění nabízí větší rozsah krytí než pojištění schopnosti splácet.
- Nechrání před rizikem ztráty zaměstnání. Pokud chcete být kryti i v případě, že vás zaměstnavatel vyhodí, zvolte raději pojištění schopnosti splácet.
- Náročnější administrativa. Životní pojištění se neobejde bez neoblíbeného papírování, a to především při potvrzování zdravotního stavu.
Životní pojištění k hypotéce: Cena
Při sjednání životního pojištění k hypotéce je cena, kterou za pojistku ve výsledku zaplatíte, ovlivněna:
- Věkem pojištěné osoby. Obecně můžeme říci, že čím starší jste, tím více za pojištění zaplatíte.
- Zdravotním stavem pojištěné osoby. Základním předpokladem pro uzavření životní pojistky je vyplnění zdravotního dotazníku, předložení zdravotní dokumentace a v některých případech také všeobecná lékařská prohlídka u smluvního lékaře.
- Povoláním pojištěné osoby a volnočasovými aktivitami. Pojišťovny rozlišují povolání a volnočasové aktivity do několika skupin, podle rizikovosti. Z hlediska zaměstnání jsou považována za nejméně riziková kancelářská povolání.

- Druhem životního pojištění. Pakliže zvolíte rizikové životní pojištění k hypotečnímu úvěru, tak zpravidla zaplatíte méně, než v případě životního pojištění při hypotéce s investiční složkou.
- Rozsahem krytí. Záleží také na tom, jestli se chcete v rámci životního pojištění k hypotéce pojistit pouze pro případ smrti, nebo se chránit i před dalšími riziky. K životnímu pojištění můžete přidat i nejrůznější připojištění. Pojistka vám sice nabídne lepší ochranu, ale za připojištění si musíte zároveň připlatit.
- Pojistným limitem. V rámci životního pojištění můžete zvolit pojistné limity pro jednotlivá rizika. Čím vyšší je pojistný limit, tím vyšší je i výsledná cena pojištění.
Životní pojištění a hypotéka: Rada na závěr
V případě životního pojištění k hypotéce je vhodné zvážit tzv. klesající pojistnou částku, u které pojistná částka s postupem času klesá a lépe tak kopíruje zbývající dluh v rámci hypotečního úvěru. Tento typ pojistné částky se zároveň projeví značnou úsporu na pojistném.
Zvažujete životní pojištění? S pomocí Frenkeeho kalkulačky životního pojištění získáte nezávaznou kalkulaci během několika minut.
Musím do zdravotního dotazníku uvést všechny zdravotní problémy? Kde zjistím, na co se životní pojištění nevztahuje?Často se ptáte